Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Scuze rally,ma cam luat valul.Nu am vrut sa deranjez pe nimeni.
Multumesc pentru deschiderea topicului.De acum mai greu cu pozele ca nu mai am ce fotografia,dupa ziua de maine nu mai nicio achizitie de facut pana luna viitoare,depinde de ce marfa primesti in curand.
 
De ce scuze ?

<r>Salut Gam3 ! De ce te scuzi ? N-ai gresit cu nimic .<br/>
Dar e mai bine sa postezi imaginile si articolele despre ele intr-un loc al tau iar noi sa comentam aici <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> . Ca si la Coobra.<br/>
Dincolo ar fi trebuit sa fie numai imagini si linkuri .<br/>
Dar chiar si asa nu m-ai deranjat de loc ci dimpotriva i-ti multumesc pt activitatea depusa pana acum .<br/>
Chiar daca n-ai noutati , gasesti tu niste unghiuri noi (foto) ca e prea multa munca sa mut totul aici.<br/>
Multam !<br/>
rally</r>
 
Buna rally,
maine vreau sa fac o comanda si am nevoie de o informatie.Nu stiu cat are in latime peronul pentru gara Burgstein, HO cod PIKO 61821.Unde ar incapea?





.
Aici as vrea sa folosesc peroanele si gara Burgstei.



Am inteles de la COObra ca gara si depozitul BURGSTEIN au 130mm latime.Asa e si peronul?
Multumesc
Gam3
 
Am sina flexibila dar vreau sa o folosesc la altceva.Tocmai am facut o comanda,si se va revolva problema va arata altfel o buna bucata de traseu din cauza peroanelor si a garii care e prea lata cu 2 cm :evil: .In sfarsit a prins contur si traseul de sus :D .Dar cum mai am o pasiune la fel de inportanta ca si trenuletele,pana luni nu am cum sa ma ocup de diorama,chiar daca o sa am materialele.
 
Nu are nicio legatura cu ce se discuta aici,dar iata 2 poze care inbina inca 2 pasiuni ale mele:

http://img53.imageshack.us/img53/2049/dscf3542ph8.jpg
http://img53.imageshack.us/img53/5017/p7211425qo3.jpg.
Maine revin cu poze care au legatura cu ce se discuta aici :wink:

gam3
 
sa intelegem ca celelalte doua pasiuni sunt : FOTOGRAFIA si MUNTELE ?
atunci intradevar se leaga.... dar cere si timp...
(sa nu spui ca te putem intilni si pe ALPINET.ORG !) :wink: - cunoscatorii stiu de ce...
SUCCES !
 
Sfat

<t>Si eu am avut aceleasi probleme cu peroane si gari si sinele care nici cum ne se incadrau perfect (mai taie,mai pileste ) pana cand m-am enervat am scos toate bucatelele de sina si mi-am luat sina felxibila - simplu si usor iar la contact (curent) nu ai nici o imbinare - macaz si direct sina flexibila (daca ai vagoane cu iluminare interioara o sa vezi diferenta)</t>
 
Salutare!
bose
sa intelegem ca celelalte doua pasiuni sunt : FOTOGRAFIA si MUNTELE ?
atunci intradevar se leaga.... dar cere si timp...
(sa nu spui ca te putem intilni si pe ALPINET.ORG !) - cunoscatorii stiu de ce...
SUCCES !

Asa este,cu timpul ma mai descurc,odata la 2-3 luni ma invoiesc de la munca de joi si am timp pana luni,in rest doar de vineri dupaamiaza.Desigur ca sunt si pe ALPINET :wink: .Poate ne intalnim pe undeva? :D (1 dec. in M.Piatra Craiului)

Cum astazi am primit peroanele am sa vad cum iese cu flexibila.
Dar pana atunci iata ultimile vagoane cumparate,sosite tot astazi:
Vagon acid,fabricat de roco

Vagon cu clape,fabricat de roco


Nu stiu daca ati observat dar am mai multe vagoane de marfa decat de calatori,iata si motivul;eu m-am nascut acum 30 de ani in orasul Vatra Dornei,iar tatal meu lucra la revizia din Mestecanis.Cum am locuit numai pana la varsta de 6 ani acolo si in acea perioade se lucra la un tunel eu eram toata ziua numai pe acolo, era plin de utilaje ,vagoane,era un dute-vino,santierul a fost locul meu de joaca.Asa am inceput sa indragesc muntele si trenurile,cu muntele am iesit bine pentru ca am avut permis CFR pana in primul an de facultate si am umblat o gramada,iar cu trenuletele,niciodata nu e prea tarziu sa ma reapuc nu?

Gam3
 
frumoase vagoane... mai asteptam...
cu muntele e o idee buna dar din pacate nu pot ajunge in perioada aia pentru ca am alte chestii aranjate, dar mi-ar fi facut placere... am fi avut multe de discutat ca vad ca avem pasiuni comune :p . vor mai fi ocazii...
(pe alpinet cine esti?)
 
Salutare!
Iata cateva poze cu peroanele:



Aceasta hartiuta cu diferite inscriptii,care vine cu peroanele si pe care am sa le lipesc joi:



Asa arata acum gara fara o linie(cea din miljoc),si cu o sina flexibila in loc de G231,pe exterior

.
Am rezolvat si problema cu partea superioara cara va umple golul din miljocul ovalului:



Indiferent de sensul de mers,trenul tot vine cu fata in gara


Si 2 poduri curbe:


Sper ca saptamana viitoare sa fac la tamplar cadrul pentru miljoc si sa mai cumpar o jumatate de placa de OSB,vor mai veni 2 gari si 2 peroane.Incet,incet o sa iasa treaba.
Putin offtopic;
Cu ocazia iesirii la munte am rezolvat si problema locomotivei pentru etajatele CFR:

Si iata diferenta intre maus2 si multimaus