CFS as. Caile Ferate "Shikanne"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
victorian a spus:
Shikanne,

Si din partea mea sa va traiasca bebe, sanatate multa si voiosie si s-aveti parte numai de bucurii cu el!

Salut Dorin,
Multumesc de urari....asemenea si tie!

Si sa stii ca am sa tin cont de sfaturile tale si nu numai.....ai dreptate cu "poliesterul"....de fapt cand scriam, eram intr-o sedinta deschisa si la repezeala a iesit poliester. De fapt ma refeream la polistiren expandat.
Multumesc inca o data....
 
@felippe

Interesante site-urile....ai mult de invatat de pe acolo...si multumesc de urari....insa sunt totusi imi par destul de scumpe.....dar cred ca voi gasi si pe aici ceva asemenator...

Am studiat si diorama ta....f. interesanta.....
 
@MRV

Mutumesc de urari.....si asemenea iti doresc si tie.....oricum ai o fetita super....sa-ti traiasca si sa creasca mare!....
 
....si ca sa va faceti o idee, iata o poza cu "masa de infasat bebe".....



....binenteles ca nu va ramane asa.
In scurt timp ma voi apuca de treaba.
 
Apropo'....ma gandeam sa lipesc pluta si polistirenul cu silicon acrilic, care ramane ca un fel de garnitura si e si elastic.....
 
shikanne a spus:
Rudi, am studiat si modulele tale....sunt super, insa pe deasupra ce ai pus in sensul amortizarii zgomotului??

Salut,
Deci eu am facut o rama din lemn si peste am montat o placa de placaj de 8mm.Peste placaj am lipit cu aracet un strat de styrodur (polistiren ??) de 5cm .Iar pe acolo pe unde vin sinele (sub-terasament ) am lipit iarasi o fasie de placaj (8mm).Pe aceasta fasie de placaj am lipit pluta de 5mm (la latimea traverselor ).Iar pe pluta am lipit sinele ,dupa aceea am pus balastul( lipit cu aracet-apa 50%-50% si un strop de detergent ,practic dupa metoda clasica ).Nu !!! am fixat sinele cu suruburi ,nici cu cuie .arata oribil in poze sine fixate cu suruburi sau traverse gaurite .... :evil: .Deci eu sunt multumit cu rezultatul.
 
Ce a facut Rudi a facut foarte bine

Cu sandwich-ul facut de el (placaj, polistiren, placaj, pluta) a anihilat efectul de cutie de rezonanta dat modul

La fel se poate anihila sau micsora efectul de cutie de rezonanta prin metoda folosita de Sogard la modulul lui la N - sistemul pe coaste

Al doilea este putin mai elaborat deoarece trebuie proiectat modulul avand in vedere ca faci niste sectiuni transversale ale reliefului

Ai de ales :wink:

:cafea:
 
@shikanne

sa iti traiasca sanatos si voios :D

daca ai putea face rost de material izolant,gen izolatia de se une la tevile de apa si
gaz....ala e bun pentru amortizare
 
cosmin78 a spus:
@shikanne

daca ai putea face rost de material izolant,gen izolatia de se une la tevile de apa si
gaz....ala e bun pentru amortizare

E bun dar greu de montat

E tub, trebuie sa-l tai pe generatoare, exista si taiat, trebuie indreptat bla, bla ... dupa mine nu merita

Am incercat si je si nu mi-a placut
 
Shikanne,

In lipsa foilor de pluta (care se pot lua de la Bricostore sau Praktiker, dar nu sunt ieftine), nu te chinui sa "desfaci" izolatii de tevi care sunt in forma de tub.

Exista material gata format in foi plane pe care-l poti utiliza.

Rudi povestea mai demult cum pune sub sine niste foi plane din cauciuc de circa 4 mm grosime, pe care le-a luat "de bogdaproste" de la un sofer de TIR. Cica asemenea foi de cauciuc se folosesc de catre transportatori pentru a fi asezate sub paletii de marfa in camioane.

Ia cauta cu atentie, poate gasesti! ;-)
 
Salut,
Iata aici doua poze ,poate se vede mai bine la ce m-am referit:


Si Dorin are dreptate:la diorama mea mica pe N am folosit acele fisii taiate din cauciuc (in loc de pluta ).Se folosesc de soferii de TIR ,le aseaza sub palete (sa nu alunece in timpul mersului )