CFS as. Caile Ferate "Shikanne"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

shikanne

Well-Known Member
Trenulist
29 Ianuarie 2008
574
0
53
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
...Am patruns in lumea modelistilor feroviari dupa indelungi lupte cu mine si bugetul meu...este foarte adevarat ca dupa ce am vizitat aproape toate forum-urile m-am oprit aici, pentru ca trebuie sa va spun, am fost convins de membri acestui forum si binenteles de cunoscutul "Rally" care este mai mult decat un profesor.
Asadar, cum probabil ati intuit sunt un incepator care vrea sa progreseze rapid...asa cum la inceputul lui Ianuarie am trecut de la analog la digial in nu mai putin de 1 saptamana. Trebuie sa recunosc ca am citit atata informatie incat acum le cam amestec...asa ca va trebui sa va cer sfatul la un moment dat...Promit sa revin in cel mai scurt timp cu achizitiile mele.
Va salut pe toti.
 
Acum va prezint un vagon OBB pe care l-am personalizat 'a la sikanne' zic eu ... si sper sa va placa..este un vagon luminat cu o rigleta cu lumini(smd) albe si albastre...

Asa arata fara lumini




si iluminat..



 
...si inca un vagon cumparat de la "rally" care a prins viata...





urmeaza pana vineri inca 3 si un vagon posta...
 
M-am gandit sa va arat cum ma chinui in weekend cu pune sina, scoate sina ..... pana la diorama ma distrez asa:
sa nu radeti de mine....cred ca toti trecem prin asta....mai pe covor, mocheta...:)



 
groaznic.

de obicei, pana iti ridicai diorama si deveneai machetist, erai parchetist, mochetist, dar tu esti deschizator de drumuri: patulist. asteptam si alti inovatori in diferite locuri, ca de exemplu: cada de baie, debaraua de pantofi, congelator, etc.
 
lupul_alb a spus:
groaznic.

de obicei, pana iti ridicai diorama si deveneai machetist, erai parchetist, mochetist, dar tu esti deschizator de drumuri: patulist. asteptam si alti inovatori in diferite locuri, ca de exemplu: cada de baie, debaraua de pantofi, congelator, etc.

Te salut "lup alb"...tu ce ai fost inainte sa ajungi aici??!!...sunt curios din fire...
 
In cada nu cred ca ai vreo sansa....iar in debaraua de pantofi nici atat.. alte idei pe unde s-ar mai putea incepe ??? :)
 
Salut,toti am fost si poate inca mai suntem cite unii dintre noi,parchetari,gresieri,covorari,acum mai nou patulisti,dar incet incet ne ridicam la inaltimea dioramei mult visate,asa ca va rog nu va "impungeti"ca doar sunteti colegi de suferinta la club,ok?
 
Salut all!!!
@ Shikanne, bravo !!!!
Incet ,incet,te-ai "imbolnavit" rau de "trenulism" !!!! :D
Oricum se vede ca ai rabdare. Daaaaa !!! Mare rabdare !!! 8)
Pai sa stai sa asezi fiece cutiuta de CD,sa asez nush ce carti ca sa faci un pod...
BRAVO !!! 8)
Eu ma lasam pagubas de mult !!! :oops: :D
Keep on going !!!!
 
shikanne, nu am avut intentia sa te jignesc, ci sa fac o gluma. eu la inceput am fost parchetist pe locul unde azi mi-am ridicat o diorama cat de cat. astept cu nerabdare sa vad si evolutia ta, fiindca cu siguranta va merita tot efortul si sacrificiul. mult succes.
 
@shikanne interesant traseu dar cu "scoate sina, pune sina" se largesc clipsurile sinelor. :roll: Am patit-o :| Eu am fost covoraro-parchetar pt ca iesea traseul de pe covor si se ducea pe parchet :D
 
avand in vedere ce a spus si seby, te sfatuiesc sa folosesti mai putine sine, cat sa-ti faci un mic traseu de distractie, sine pe care apoi sa le inlocuiesti cand iti vei construi diorama. ca in timp, vorba lui seby, tot desfacandu-le se largesc clipsurile, se indoaie la greutatea locomotivelor, suspendate asa intre doua cutii.
 
buna ideea.... :D :D :D

"Cu trenuletele in pat".....cel putin daca te prinde nevasta nu te poate acuza de
adulter :p
lasand gluma....clipsurile se inlocuiesc sau se strang cu un patent micut :wink:
 
Va salut pe toti cei mai de sus...."patulist" chiar imi place fiindca este un termen nou...as putea fi chiar inventatorul acestui termen :)... nu m-am suparat pe nimeni, stati linistiti....insa ma voi muta prin aprilie si atunci ma apuc de o dioarama serioasa....dar pana atunci va voi mai arata cave poze cu "patulistul din mine" :)).....sper sa va cunosc cat mai curand la club....
Va salut pe toti....
 
Pentru ca tot se imventeaza cate un termen numind mai mult sau mai putin pe fiecare dupa modul de construire al dioramei, eu as propune sa se imventeze un termen general si anume "frate de suferinta" pentru ca totusi chiar daca nu o spun unii nu i-si permit sa construiasca o diorama din diferite motive, si fara sa exagerez cred ca sunt chiar foarte multi , dar care spera ca intr-o zi vor ajunge si la stadiul de "ingineri constructori".
 
Felicitari pt rabdare Shikane :wink:
vorba lui Rally-nu te lua dupa gura lumii
adevar clipsuri fara concurenta pret la nenea Rally(eu am cumparat si PIKO si MEHANO )
Un patent mic te va ajuta la faza cu clipsurile ,MEHANO se string pe cele de PIKO cu scula mentionata,iar ca idee de om in nevoie poti incerca si clipsuri PIKO la MEHANO,un pic de rabdare si atentie si ramai surprins de rezultat(asculta la unu` care are tot felul de sine pe care le combin saptamanal si functioneaza :oops: )
deci curaj,ca n`o fi dezastru !
 
@kostelini
Frati de suferinta suntem oricum toti, cu sau fara diorame, loviti de aceeasi "boala" si suferinzi ca am vrea din toate modelele... dar nu se poate nici in cateva vieti :roll:
Asa e, majoritatea nu au diorame, si le doresc dar impedimentul principal e lipsa de spatiu, deci nu pot decat sa le doresc sa-si faca mai repede vila cu mansarda feroviara sau sa se mute la 4 camere . :D