Helix cu bucle de intoarcere

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Decembrie 2014
233
94
Iasi
LOCATION
Iasi
M-am apucat de constructia unui helix in capatul dioramei.
Helixul are doua roluri :
-sa ridice garniturile pe linii de garare pe perete - stil vitrina
-bucle de intoarcere .

Helixul incepe cu R4 , diametru de 1.300 mm , dupa o o tura de R4 se restringe la R3 , diametru de 1.100 mm . Bucla de intoarcere are curbe R3 si este in interiorul primului cerc , cel cu R4 si sub nivelul 1 cu R3 .
Accesul de pe diorama se face printr-un macaz 3 cai .


Aici este bucla de intoarcere R3 si prima "tura" a helixului , R4 .
Helix_001.jpg


In continuare R4 se racordeaza cu R3 .
Helix_002.jpg


Dupa o "tura" cu R3 macaz pentru a doua bucla de intoarcere .
Helix_003.jpg


Dupa o tura si jumatate iesirea din a doua bucla . Intre intrarea si iesirea din bucla este o diferenta de nivel de 100 mm .
Racordarea cu diorama o voi face in zona de munte a dioramei .
Helix_004.jpg


O vedere 3D , sper ca am explicat bine . Pe perete voi face 6 linii de garare de 2,5m lungime .
Helix_006.jpg


Dupa proiectare si verificare :D am trecut la executie .
M-am deplasat la o firma de "lasere" si am facut niste sabloane .Cu ajutorul sabloanelor am trasat placile de placaj .
Placajul e de 4 mm si pentru traseu suprapun prin lipire cu aracet segmentele decalate la jumatate . Suportul liniei devine de 8 mm , suficient de gros ca sa sustina garniturile . Suportul liniei are 100 mm latime .
Helix_010.jpg


Helix_011.jpg


Tot cu ajutorul sabloanelor am trasat pe o bucata de PAL .
Helix_012.jpg


Am taiat cu pendularul interiorul si am facut gaurile pentru tijele filetate de 6mm .
Helix_013.jpg


Din greseala am debitat placa de PAL la 1.100 mm x 1.100 mm . A trebuit sa carpesc la 1.300 mm x 1.300 mm .
Am montat sina pe suport de pluta de 2 mm in doua straturi .
Helix_015.jpg


Proba cu o garnitura de 10 vagoane .
Helix_016.jpg


Helix_017.jpg


Prima urcare cu R4 .
Helix_018.jpg


Am montat niste tije si am montat provizoriu pentru proba .
Helix_019.jpg


Helix_020.jpg


Helix_021.jpg


Pentru a obtine o panta cat mai mica voi lasa distanta dintre nivele de 70 mm . Nu voi putea rula locomotivele electrice cu pantograful extins .
Panta pe R4 este de 2,1 iar pe R3 este de 2,5 .

Ne mai auzim .
 
De-a dreptul ingenios accesul pe sine in zona de vitrina. Profi!
Cum ai rezolvat scurtcircuitul care apare in macazul care inchide bucla (fotografia nr.11 din postarea de mai sus)?
 
La buclele de intoarcere vreau sa pun module de la Lenz - LK200 (55 euro) sau de la Trix (63 euro) .
Cam scumpe ... inca nu m-am hotarat ce pun .
 
Module mai ieftine am vazut pe ebay, am sa caut si iti dau link-ul.

Ce raze minime ale liniei ai acolo? Eu recomand de la 500 mm in sus, altfel pot exista probleme.
Deja am un coleg care vrea asa ceva, mai bine nu-i aratam :mrgreen:

Spor la treaba!
 
Panta pe prima panta , cu R4 .
Helix_040.jpg


Panta pe R3 .
Helix_041.jpg


Aici , la racordarea de la R4 la R3 a aparut o mica eroare . Din calcul trebuia sa fie o bucata de linie dreapta de 107 mm , in realitate este 124 mm . Errare humanum est :fluierat:
Helix_042.jpg


De aici mergem numai cu R3 .

Helix_043.jpg


Helix_044.jpg


Helix_045.jpg


Helix_046.jpg


Helix_047.jpg


Helix_048.jpg


Helix_049.jpg


Ne mai auzim .
 
Errare humanum est :D

si alti au avut probleme la racordare

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/video-stadionul-din-craiova-are-din-nou-probleme-imagini-incredibile-constructorii-au-montat-gresit-acoperisul-516930.html

:fluierat: :cafea:

spor la lucru :aplauze:
 
Ehe ... numai cine nu munceste nu greseste ... :D

La mine sper sa nu iasa asa jenant .
Deja am gasit o solutie , cred eu , eleganta :"fur" cate un pic din curbe (3 in fata si 3 in spatele segmentului drept) . Practic sinele nu vor mai fi exact pe mijlocul suportului , le "trag" cam 1 mm fata de axa catre centru cercului .
Am facut probe de rulare si nu sunt probleme .
 
Salut,

cum ti-am promis, uite cateva alternative de module "reverse loop"

Digitrax

http://www.digitrax.com/products/autoreversing/ar1/

TAMS (varianta kit)

http://www.conrad.com/ce/en/product/1407488/Reverse-loop-module-TAMS-Elektronik-49-01135-01-KSM-3-Assembly-kit

Hornby

https://www.hornby.com/uk-en/hornby-dcc-reverse-loop-module.html

Eu am avut la vechea diorama 2 bucle de intoarcere paralele controlate de un singur modul Lenz LK100. Bine, dispozitia buclelor era de fapt o bucla cu linie dubla cu 2 intrari si 2 iesiri, de aici si facilitatea controlului cu un singur modul. In cazul tau ai nevoie de 2 module, gasesti fara probleme pe ebay.de sau ebay.com la preturi destul de bune.
 
Va salut,
Foarte fain iese bucla si profi...spor la treaba !

ATENTIE la gadgetul de la Hornby : ei spun ca ar functiona DOAR cu centralele de la Hornby ( Elite samd ) !!!
Ma uitasem si eu dupa ei, vazusem la pret bun ( cca 25£), dar m-am uitat pe data sheet-ul lor si m-am potolit :D .

Parerea mea : cumpara cu incredere de la Lenz ori Tams.
Eu as merge cu ochii inchisi pe Lenz...
Marius.
 
Salut baieti.

Am si eu o intrebare - cum maschezi monstruozitatea? Eu am montat helix-ul meu (r2+r3, 5 spire)si la nici 3 saptamani l-am dat jos pentru ca imi ocupa mult prea mult spatiu si n-am gasit o solutie sa-l maschez cum trebuie. Am renuntat la nivelul superior pentru moment... Nu mi-a luat decat 3 saptamani sa-mi fac curaz sa-l desfac. Multe piulite... La tine poate o sa prinda daca imbini utilul cu placutul. Succes!
 
@sesamcave
Mulţumesc pentru sfaturi . Din ce am mai cercetat şi eu , cred ca voi pune module Lenz , LK200 .

@alias
Intr-adevăr toata construcţia iese destul de mare : 1,3 m x 1,3 m pe un h de 1,7 m .
Eu am loc în colţul dioramei şi nu ma incurcă . Nu vreau s-o maschez , sper sa iasă frumos .

Camera_helix.jpg
 
Am inceput sa montez tijele filetate .
Jdemii de piulite ... :(

Helix_050.jpg


A ... a crescut si gazonul de la Noch .
 
cheluIS post_id=164058 time=1506369991 user_id=6240 a spus:
Am inceput sa montez tijele filetate .
Jdemii de piulite ... :(

Helix_050.jpg


A ... a crescut si gazonul de la Noch .

Mda... stiu cum e... multe tije filetate de 8mm iar piulitele sunt "fara numar" ... cred ca spre 1kg, daca nu mai bine... si la mine am doar 5 spire.

Atentie ca pe masura ce montezi din segmente tijele or sa devieze de la verticala si or sa tinda sa fie perpendiculare pe placaj... Eu n-am dat gaurile direct in placaj ci am facut niste urechi din MDF prinse la margine astfel incar tijele sa se monteze in interiorul si in exteriorul placajului propriu-zis, tocmai pentru a putea sa jonglez cu tijele neastamparate. A-propos de placaj ... eu am folosit OSB de 8mm si ... regret mult pentru ca face multa mizerie, dar atunci n-am gasit placaj de 8 sau de 4 sa-l suprapun. Cu placaj e altceva, iese mult mai curata taietura, mult mai precise imbinarile, mult mai estetic produsul final. Spor!
 
Am montat definitiv primele doua spire .
Am reglat panta , rulajul vagoanelor pare in regula .
Am inclinat foarte usor linia spre interior .

Helix_051.jpg


Helix_052.jpg


Helix_053.jpg


Helix_054.jpg


Helix_055.jpg


Helix_056.jpg


Helix_057.jpg



Intre timp s-a uscat lacul pe urmatoarea jumatate de spira .
Am ajuns cu traseul la primul macaz , intrarea in a doua bucla de intoarcere .

Helix_058.jpg


Helix_059.jpg


Helix_060.jpg


Ne mai auzim .
 
Arata bine, spor la treaba in continuare. O singura intrebare am. Nu era mai simplu cu line flex decat din tronsoane ? Toate segmentele banuiesc ca le vei lega solid intre ele cu fire la buss sau cositorite, spre a evita mai tarziu oxidarea dintre papuciprecum si nervii de rigoare. Misto ideea de helix care leaga vitrinaa de pe perete.