Constructie diorama de la 0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

costin5

New Member
17 Iunie 2017
11
0
Salut,


Sunt nou pe acest forum.Vreau sa-mi construiesc o diorama analogica (1.2m x 1.6m).Precizez ca am masa pe care va fi construita viitoarea diorama,dar sunt parasit de idei.Mentionez ca vreau sa cuprinda o gara mica,un munte,un tunel,cateva macaze si un mic orasel.Pe langa toate acestea vreau si un traseu destul de simplu dar care poate fi marit in viitor.Ii rog pe cei experimentati in modelism sa ma ajute la realizarea traseului cat si a dioramei!

Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta,si o zi placuta tuturor! :)
 
Salut,

Cu siguranta nu sunt cel mai avizat pe de forum, dar o sa incerc sa ajut. :D

In primul rand, va trebui sa stim la ce scara vei realiza diorama. :) Daca doresti ca diorama sa fie la scara h0, dimensiunile precizate de tine, 1.2m x 1.6m, sunt destul de mici, dar daca doresti un traseu simplu atunci nu ar trebui sa fie o problema.
In al doilea rand, ai vreun start set sau o sa achizitionezi unul in viitorul apropiat? Daca ai deja unul, ce sine are? Daca vei lua unul, ce sine vrei sa aiba?
Pentru traseu poti incerca SCARM, este un soft care te ajuta sa iti pui sinele cum vrei tu si sa iti proiectezi diorama.

Acum, cand vine vorba despre estetica dioramei, o mare parte depinde de gusturile tale ( Gara de Epoca sau Moderna, etc. ). :D
 
Multumesc de raspuns,am uitat sa spun totul vreau la scara h0,am niste sine piko profil u,am o locomotiva cu aburi care zbarnaie,un br218 Lima si una aproape noua,rulata doar de proba br185 connex.Gara as dori sa fie si ea destul de simpla,moderna,poate un peron cu cativa stalpi de iluminat,cateva stradute,etc.Am mai rasfoit forumul si mi-am instalat de cateva zile SCARM :idea: ,si o sa concep cateva trasee,iar care imi va iesi mai bine,il voi pune in practica.O seara buna!
 
Salut Radu,

Stiu ca cele mai bune sunt cele profil i,dar e prima mea diorama...la inceput,am zic daca iau sine noi imi este frica ca am sa le stric.Oricum sunt in stare foarte buna,loko zbarnaie pe ele,poate pe viitor o sa le schimb.Mersi de raspuns!
 
Salut si bine ai venit!
Recomand si eu un start-set. Acum zici ca nu iti trebuie dar mai tarziu o sa regreti.
 
Salut,


Stiu ca cel mai bine era sa imi iau un startset....dar am vagoane,sine,locomotive (3),iar deocamdata pentru mine sunt suficiente ca material rulant,toate sunt perfect functionale,dar nu aici e problema,ci la estetica dioramei(munti,gara,traseu,etc).Sper ca v-am facut intelesi.Bafta la trenulit!


Vedeti ca am mai deschis un subiect la alta problema a mea https://forum.lokomotiv.ro/viewtopic.php?f=68&t=14211
 
Va salut si bine vam gasit. Sunt foarte nou pe forum. Vreau si eu sa-mi construiesc o diorama. Am tot citit pe forum, am vazut care sunt pasii de urmat.
Recent am achizitionat sine profil U Piko, formatul este oval. Mai am un start set Piko din 1984, montaj in cerc, locomotiva cu abur, vagoane marfa. Astazi trebuie sa-mi vina 2 macazuri stanga -dreapta . ma gandeam sa folosesc sinele de la start setul Piko in deviatie de la macazuri. Ce parere aveti ?
Pana nu am macazurile nu pot sa intind "la rece" sinele sa vad cum se aseaza traseul. Puteti sa-mi spuneti care este inconvenientul sinelor profil "U" comparativ cu cele "I" ? Sinele vreau sa le fixez pe un placaj OSB dar nu am suruburi dedicate. Pot folosi lamele si holzsuruburi ? Acestea vor veni fixate peste cate 2 traverse in zona de imbinare a sinelor si la mijlocul distantei dintre imbinarile sinelor. Orice sfat idee, sunt binevenite. Multumesc.
 
Salut
Si pe 1,30 x 1,30 se poate face ceva la HO.....ok ,nu pe fiecare il intereseaza material American,doar ca idee:
dm0zt4tpa50mq8ocf.jpg
 
Chiar este 1.30 X 1.30 ? A iesit super faina ! Mi-ai dat o idee pentru constructia dioramei mele ! I-mi place ca nu-i incarcata, aglomerata. Un peisaj tipic american.
 
Salut
Mai exact este 1,30 x 1,32...in fine ,este mica.
A fost o proba sa vad cum s-ar face asa ceva ,dar mai mare.Planuiesc sa-mi fac una mai mare ,dar momentan nu prea am timp.Dar idea este asa: mult peisaj,aglomeratie putina,sa dea impresie de distanta mare asa cum se vede in filme.....
 
Salut. Da, da impresia ca este mult ma mare. Cate circuite are, ceva automatizari ? Poti posta poze din mai multe unghiuri ?
 
Salut

dm1sxl0rfhrsefpz3.jpg

dm1sy52dve0f8c9j3.jpg


Sa vad daca mai gasesc pe undeva niste poze.....diorama momentan nu mai este la mine ,este la in prieten.
Nu este nici o automatizare ,locomotivele se pot comanda cu in Roco mouse si macazele se schimba manual la fatza locului (foarte normal in SUA).
Trebuie mentionat ca lucrarile nu sint gata :mai trebuie ruginite sinele ,diferite marcaje pe sosea ....chiar daca este mica ,munca mai poate fi multa la o diorama .
 
Asa este. Cand spui ca e gata, se mai gaseste ceva de lucru la diorama. Astept si eu un semafor si apoi intind sinele sa vad ce dimensiune i mi trebuie la OSB. Am vazut ca peste OSB unii modelisti pun polistiren si apoi fixeaza sinele si celelalte elemente de decor. Ce adeziv se recomanda pentru lipirea polistirenului de OSB ? De asemenea, am luat mocheta verde tunsa scurt care va imita iarba . Ma gandesc sa folosesc acelasi adeziv pentru lipirea ei de polistiren.
 
Salut
Si pentru lipirea sinelor se poate folosi aracet ( diluat cu apa).Eu folosesc aracet practic pentru orice pe dioarama