Diorama Alex

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

FoFo650

Member
4 Ianuarie 2015
42
9
Suceava
LOCATION
Suceava
Salutare. Ma gandeam sa incep sa imi fac o diorama.. m-am chinuit putin in seara asta si a iesit cam asa proiectul. Ce parere aveti?

 
Salut Alex,

Ma bucur sa vad ca inca cineva se gandeste sa se apuce de o diorama! Acestea fiind spuse, am cateva observatii apropo de ceea ce ti-ai propus.

In primul rand, la aproape 3,40 pe 1,50 metri dimensiunea este destul de impozanta, ca sa nu zic ca e de-a dreptul un mic monstru. Sper ca te-ai gandit bine si ai locul necesar pentru a amplasa asa ceva! Nu e vorba numai despre locul necesar pentru a o construi, ci e vorba si de ideea ca odata construita, locul respectiv va fi ocupat pentru mult timp de acum incolo. Asta inseamna sa planifici in timp si sa fii sigur ca familia ta nu se va impiedica de locul respectiv, sa-l doreasca pentru alte activitati. Aici ma refer nu numai la persoanele umane, ci si la eventualele necuvantatoare de genul caini, pisici, gaini, dar si alte vietati mai putin dorite precum soareci, sobolani, ganganii etc. Stiu ca pare putin probabil, dar, daca tu nu te gandesti la asa ceva, altii in mod sigur se vor gandi si s-ar putea sa ai surprize!

Acum, daca locul nu este o problema, sa stii ca incercarea de a face o diorama de asemenea marime dintr-o singura bucata ar putea sa fie. Inseamna acces dificil la mijlocul ei, inseamna imposibilitatea de a o muta odata terminata si asa mai departe. Eu nu stiu ce experienta ai in constructia de diorame, dar din cate stiu de la altii mai experimentati, nu ai niciodata suficienta experienta si mereu te lovesti de lucruri noi si inedite!

Sugestia mea este sa descompui diorama respectiva in segmente cu o dimensiune mai usor de manevrat. Gandeste-te spre exemplu la doua siruri si trei coloane de placi de 75x113 cm cuplate impreuna. Asta ti-ar da ocazia sa incepi cu un singur segment castigand treptat experienta si sa finalizezi treptat diorama adaugand segmente unul dupa celalalt.

In privinta traseului, ti-as sugera sa muti pozitia macazelor care formeaza gara din fata cat mai spre extremele stanga-dreapta, ca sa ai loc mai mult pentru a desfasura un tren lung in gara. Drumul pe care l-ai pus in dreapta eu l-as continua in fata, trecand peste linii pe un pod chiar la inceputul curbei din dreapta, ceea ce ar crea ceea ce englezii denumesc un SCENIC BREAK adica o sincopa vizuala in mersul dioramei, trenul odata iesit din gara intra pe sub pod si dispare din ochii privitorului, pentru a aparea mai tarziu in cu totul alt loc. Creaza impresia ca parcursul trenului este mai lung decat in realitate. Ar mai fi mai multe, de exemplu drumul ar trebui sa treaca prin spatele garii, nu sa se opreasca in ea, dar pentru moment ma opresc aici sa-ti dau ragazul sa digerezi sugestiile primite. Succes! ;-)
 
Sunt de acord cu ce a scris colegul victorian in privinta dimensiunilor .Daca vrei sa o faci dintr-o singura bucata ar trebui sa faci in mijloc o gaura de acces cu capac pentru "servisare" . Ai in mijloc niste macaze la care nu prea poti sa ajungi daca trebuie sa le reglezi . Eu am o diorama de 4.250 x 2.200 cu o singura gaura si am zone in care ajung foarte greu pentru interventii .

Nu stiu in ce stadiu esti cu lucrarile dar , din punctul meu de vedere , cel mai important e sa montezi liniile corect , altfel te vor chinui tot timpul .

In rest materiale de inspiratie gasesti aici pe forum .

Succes in ramura . :D
 
Salut
Eu nu as mai construi asa....Diorama este mare la suprafatza dar spatiul nu se foloseste perfect.In plus trenurile le privesti din afara si asa sare in ochi curbele strinse.
eu as construi ceva pe perete in jurul camerei....ca planul de pe coperta acestei reviste.Ceva in genul " shelf layout "....
http://images.google.de/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fkalmbachhobbystore.com%2F~%2Fmedia%2Fstore%2Fproduct-images%2Fimport%2F12419.jpg%253Fmw%253D550%2526mh%253D550&imgrefurl=https%3A%2F%2Fkalmbachhobbystore.com%2Fgarden-railroading%2F12419__Shelf-Layouts-for-Model-Railroads&h=500&w=384&tbnid=qOojpMHLwLKLNM%3A&docid=OtYEXQdpVAFs4M&ei=ajptVtbeNMPrapbJsPgI&tbm=isch&iact=rc&uact=3&dur=5000&page=3&start=32&ndsp=16&ved=0ahUKEwjWu4SFw9jJAhXDtRoKHZYkDI8QrQMIhAEwIQ
 
Intr-un final, dupa ce am mai studiat pe forum si am cautat cateva modele de diorame pe interent, am reusit modific planul dioramei mele.. Cam asa as vrea sa arate, insa astept si de la voi ceva sfaturi..

 
In jur de 3-3,5 pe 1,5-2. Insa dupa cum am spus, inca astept ceva sfaturi si sugestii pentru modificarea planului
 
Nu sunt prea dibaci in ale dioramelor insa un aspect de care m-am lovit de curand: muta macazul ala care te duce pe intoarcere pentru e prea aproape de intrarea in tunel si nu vei avea destul loc pentru portal / stanci / etc si e f greu sa migalesti la macaz.
Si totusi asigura-te ca te descurci cu acea intoarcere / inversare de polaritati din pt de vedere tehnic ;)

In rest f frumos, o randare 3D nu ai? Casute, copacei :evil: :twisted: :lol:
 
Salut
Si cum vei lucra la diorama la aceste dimensiuni ? Tot ce trece de 60-80cm in adincime este nasol.....sau te vei urca cu picioarele pe acea masa mare ??
 
Mi-am mai gasit putin timp si am mai mesterit la schita..
Cam asa arata. Am facut in paint dealul si "orasul" deoarece imi era mai usor, hexagoanele reprezentand ceva cladiri dintr-un oras. Pe dealul din mijloc vreau sa fac o fabrica, iar liniile din spatele depoului reprezinta un mini triaj.
Cam asa arata versiunea, finala sper; dimensiunile sunt 3,72m pe 1,72.

 
Prietene, asculta-l pe Rudi ca stie ce spune: daca nu faci chestia asta pe bucati de 60 de centimetri latime, vei avea mari probleme in a lucra la mijlocul dioramei. Iti spun din experienta, nu de diorame ca Rudi, ci din experienta de a lucra la planse de mari dimensiuni. E nasol!
 
Dorin,eu nu am sa mai scriu la postul acesta nimic...fiecare cum vrea.eu vad ca nu este nici o reactie la sfatul meu....nici o problema.Omul trebuie sa se loveasca el singur de probleme,ceea ce costa timp si bani pierduti.
Asa o diorama imensa fara acces la mijloc este o greseala....
 
Eu lucrez la acele module de expo, care au 50 cm latime, le tin lipite de perete si iti garantez ca nu pot sa lucrez pe partea cu peretele , trebuie sa le intorc. Asadar nici macar la o latime de 50 cm nu poti in acest hobby sa faci lucruri de calitate fara acces din toate partile. Mie imi pare rau sa vad cum cei noi, care vad cateva filmulete de la miniatur hamburg vor si ei imediat acelasi lucru, si se arunca la diorame foarte mari, in care investesc multi bani si aproape invariabil sfarsesc dezamagiti pentru ca rezultatul e extrem de departe de visul initial. Sfatul meu dupa 10 ani de experienta in domeniu , este sa il asculti pe Rudi, fa-o modulara pe langa perete, incepe cu 1-2 module pe care experimentezi. Nu iti place, maxim pierzi 2 m de sina flexibila si ceva pietris si le refaci. In plus, daca le faci la standardul romanesc, poti sa si participi cu ele la expozitii unde ai alta satisfactie.
 
Va fi impartita in 2 pe orizontala. Trebuia sa schitez asta?
Va fi asezata in mijlocul camere,deci spatiu de pe laterale voi avea. Momentan e in constructie locul .
 
Rudy are dreptate 110%. Diorama mea are 100cm adancime si am facut cocoasa stand aplecat sa pigulesc pe ea. Eu am orasul facut pe masa si aplicat dupa aia pe diorama. Merg pe ideea cu module de maxim 4-50cm adancime, lucrate pe masa. Spor la lucru, o sa ai nevoie de timp si resurse pentru suprafete mari. Eu am lucrat pe portiuni cei 2metri patrati de diorama. Ai spatiu sa lasi de jur imprejur pentru acces usor, sau e langa perete? Spor la lucru si sa vedem ceva poze.
 
Pai a zis ca e in mijlocul camerei, deci are spatiu in jurul ei.
Dimensiunea dioramei e generoasa, dar e de studiat zona din stanga sus a planului, unde o linie se desparte chiar inainte de tunel si se ridica pe deal. In realitatea nu prea o sa mearga facut exact asa si probabil ca mai bine ar fi ca macazul sa fie pozitionat cu o distanta mai mare inainte, astfel incat sa permita liniei sa aiba o rampa mai lina.