Imperiul lupului - N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
si eu sunt de aceeasi parere cu andrei nu mai are nici un farmec daca ascunzi 50% din circuit poate sa faci ceva de genul, cu doua zone muntoase , pe colturi legate de un pod pe deasupra si un tunel la unul dintre ele
 
daca tot vrei sa ascunzi jumatate din linii,faci un triaj ascuns dupa un panou de placaj...sau o alta jumatate de diorama,cu un alt anotimp,
de exemplu...iarna :roll:
 
cosmin78 a spus:
...sau o alta jumatate de diorama,cu un alt anotimp,
de exemplu...iarna :roll:



cosmin, extraordinara idee. nici nu m-am gandit la asa ceva, dar acum sunt foarte incantat. am sa demontez placajul de pe margine si am sa impart diorama in doua parti. voi face si un peisaj de iarna. multumesc.
 
Am facut intocmai dupa ideea lui cosmin si am renuntat si la varianta tunelului care ascunde jumatate din circuit. Am impartit diorama in doua parti cu o bucata de scandura de la un sertar rupt, nu fiindca nu as fi avut placaj pentru aceasta, ci fiindca are un aspect mai frumos bucata de lemn de la sertar ( si asa consideram ca bibleoteca cumparata acum 6 ani nu e buna de nimic ).





In partea din spate voi incerca sa fac un peisaj de iarna cu dealuri si vai, multi brazi si vreo doua cabanute. In partea din fata, va fi gara, depozitul, si bisericuta cu vreo doua- trei casute, iar ca anotimp voi apela la torida vara.
Numai ca aici, in partea din fata, imi sta in gat acest tunel preformat pe care ma bate gandul sa-l decupez astfel incat sa fac un mic peisaj montan cu lac. Acum nu stiu ce sa fac. Il decupez sau renunt la el pentru totdeauna??? Astept sfaturile voastre.



 
Daca tot il ai, incearca sa crezi relieful pe langa el, incluzandul si pe el, ca apoi totul sa arate ca un intreg . Asa acoperi si tunelul. Eu asa as face. Pararea mea :D
 
Azi m-am scaldat in aracet si am modelat ziare. Am strigat si dupa ajutor la Robert si iata ce a iesit la finalul zilei:





Am decupat si tunelul preformat:



Si acum astept sa ninga pe dealurile mele, dar aceasta abea dupa ce se va usca intreaga opera de arta.
 
pune ceva hartie adeziva pe sine sa nu le murdaresti in timpul lucrului.panoul ala despartitor ar trebui ceva mai mare,ca sa poti lipi un fundal
ca sa dea senzatia de adancime...adica un poster cu un peisaj cat mai apropiat cu cel al dioramei.
 
Vaz ca merge dar o problema tot este.

Nu am inteles si nu am sa inteleg de ce se cramponeaza multi dintre cei care fac machete feroviare sa aseze liniile (cu sau fara terasament) direct pe planseta.

Nu tu rambleu, nimic. Nu poti face o balta ca trebuie sa tai in planseta.
Nu poti pune un podet, un amarat de podet, peste o garla ca trebuie sa tai in planseta.
Nu poti face un canal de curatare focar la locomotivele cu abur ca trebuie sa tai in planseta.

Exemplele pot continua.

:cafea:
 
eu m-am incapatanat sa asez liniile direct pe placaj, deoarece nu vreau sa fac nimic din toate acestea. vreau ceva simplu si cat mai ieftin.
 
Seria experientelor ciudate continua pe mica mea diorama. Abea ce am terminat de pus terasamentul la sine ca a si inceput sa ninga desi ne aflam la jumatatea lui martie, iar totul miroase a zambila si a viata.







Pentru realizarea crimei s-a folosit aracet cu care s-a uns bine dealul, apoi o solnita din comert si mult bicarbonat de sodiu. Nu stiu daca crima e chiar atat de perfecta. S-ar putea sa fie unele amprente si ma tem sa nu ma coste prea scump. :D
 
Saptamana asta am intors diorama cu fundul in sus si am lucrat la o parte a sistemului electric. Am mutat pe o latura cele doua transformatoare ca astfel sa pot controla trenurile indiferent de pozitia dioramei. Totodata am cuplat la curent cele doua casute, singurele din jumatatea iernatica.



Casutele, fara detalii de interior, au fost vopsite mai intai cu negru ca sa nu arate suparator cand vor fi luminate. Am folosit ca luminatie doua leduri de la stalpii de iluminatie H0 de la care am imprumutat si doua capete in care am montat cele doua leduri si le-am fixat de placaj.



Desigur, a continuat sa ninga. Primul strat de zapada s-a asezat.



Alte poze:







Pentru a rula trenul de proba a trebuit sa curat sina de pietrisul care impiedica rotile locomotivei si a vagoanelor si de aracetul lipit pe ea. Dupa ce am pierdut un timp facand smotru pe sine am apelat la urmatorul instrument foarte util si rapid.



 
nescaiva pomi si brazi inzapeziti trebuie sa pui.
despartitorul ala este prea mic,ar trebui o bucata de placaj subtire,mai mare pe care sa lipesti un poster-fundal,in ton cu anotimpul pe care il ai.
 
am luat si asta in consideratie, dar nu ma hotarasc. as incerca. ma gandesc la o sarma subtire si usor de modelat sau la crengute subtiri din care sa fac trunchiuri pentru brazi. trebuie sa mai studiez problema