Diorama Bogdan

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sa zicem ca am rezolvat problema accesului in tunel.

Din lateral:








Din spate:




La tunelul exterior am acces complet iar la cel interior am o portiune de aprox. 10-15 cm la care nu ajung. Daca am bafta sa-mi ramana fix acolo un vagon de 10cm lungime, nu pot decat sa-l imping prin unul din capete pana reusesc sa-l prind si sa-l scot din tunel.

Multumesc pentru sfaturi.
 
Eu ma gandeam sa nu mizezi pe bafta prea mult, mai ales acum cand esti la inceputul constructiei si e mult mai simplu sa eviti bataile de cap de mai tarziu. :D
Demoleaza cei doi pereti intre tunele pe o lungime maxima cat iti permite, pune acoperis comun si asa ai loc de jucat in ele. Cei doi pereti adiacenti nu folosesc la nimic. :| Cel putin eu asa as face. Tu decizi daca ne injuri acum ori o sa fii multumit mai tarziu. Eu as alege varianta cu spatiu cat mai mare pentru mentenanta si acces in interior. Nu as miza deloc pe variante gen: poate il imping, imi fac un carligel din sarma daca nu imi incape mana, samd. :D Spor la modelit.
 
M-ai convins. Am scos peretii interiori si acum am acces complet in tunel. Nu mai e la fel de frumos in interior, dar nu vede decat mecanicul de locomotiva si eu pe gura de vizitare din spatele machetei.







 
Daca reusesti sa scoti din ele vagoane ramase in cele mai indepartate si mai tampite pozitii, ai reusit.
In general la diorame cam toti incercam sa scoatem tot ce se poate dintr-o placa rezonabila, uneori in detrimentul utilului. Ca regula pentru diorame, fie ca e prima sau a X-a, trebuie sa iei in calcul din start cele mai rele situatii. De exemplu eu m-am prajit cu portalurile de tunel puse in curbe desi as fi preferat sa pe pun pe segment drept. (atat mi-a permis placa de 1800x100). Nu le-am putut pune centrate cu linia pt ca nu imi trecea prin el un Challanger articulat, cea mai mare locomotiva a mea la vremea aceea. Am dezaxat axa tunelului fata de cea a liniei pana nu trecea cabina cabina. Atunci nu aveam vagoane lungi de pasageri. Acum am destul de multe si nu pot sa le folosesc pentru ca linia cu raza de 250-300 cat e acolo face vagoanele sa ias din gabaritul ei si sa atinga la interior portalul tunelului. La o garnitura de 3 vagoane scap usor. da daca am una cu 10 plus 4 locomotive in fata, adio, se tavalesc imediat pe jos :( :( :(
De aia insistam sa renunti la: poate am noroc, poate merge cu mana, etc. :D
Referitor la sarmele alea, cu ele faci structura reliefului ?
Nu le-as folosi ca structura, ar merge cu resturi de polistiren, cocoloase de hartie sau ce ai la indemana sa umpli golurile mari. Si apoi fasa gipsata sau hartie cu aracet. Spun asta pentru ca daca nu iti place cum iese ca forma sau in viitor te hotarasti sa nivelezi undeva mai pui o casa, un acaret, nu ai sa poti sa tai pentru ca dai de sarma, plasa sau ce mai pui acolo. Daca e hartie, spuma sau polistiren, nu trebuie sa pui mana pe cleste. :D Spor la treaba, o sa vezi tu ce iese.
 
Acum nu mai exista nicio portiune de sina pe care sa nu o pot atinge cu mana prin portale sau prin orificiile din spate sau cel lateral.

Incerc sa fac teraformarea cu sarma peste care o sa pun plasa de tantari si fasa gipsata. De asemenea, voi folosi si spuma poliuretantica.

Incep intr-un colt si daca nu-mi place cum iese, sau cum se modeleaza, caut alta varianta.
 
Uite ceva care poate o sa te ajute:
http://s1022.photobucket.com/user/gamitzu/library/modul%20poze?sort=2&page=1&postlogin=true
Spuma gasesti cu 5-8 lei tubul, cea mai ieftina. O pui peste ziare cocoloase si alta umplutura. Fasa gipsata am luat-o cu 3 lei rola de 20x500 de la farmacie, la fel o iei pe cea mai chinezeasca :D :D :D Mie mi-a placut ca e usor si copacii stau bine in relief (ai unde sa-i infingi cu simt de raspundere)
Modulul l-am terminat in cateva zile. Pui 2 straturi minim de fasa intercalate intre ele, iar cat e uda, tii langa tine o cutie cu gips, ipsos, ce vrei tu, din care presari peste apa scursa si o intinzi cu o pensula sa acoperi toti porii la ramasi pe fasa. La nevoie mai stropesti cu putina apa sa faci o pasta cu care nivelezi tot relieful. Asa obtii si o textura mai variata a reliefului.
Sau ai aici ceva:
http://s1022.photobucket.com/user/gamitzu/library/MODULE%20INCEPUTE?sort=9&page=1&postlogin=true
Si unde poti ajunge la sfarsit:
http://s1022.photobucket.com/user/gamitzu/library/MODULE%20TERMINATE%202?sort=3&page=1&postlogin=true
:D Spor la trenulit.
 
Stancile sun t superbe. Cum ai facut dupa ce ai pus spuma ? Ai taiat-o cu cutter-ul sa faci stancile ?Ai mai pus fasa gipsata peste spuma ?
 
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10544
Aici ai pas cu pas. Mai poti vedea si aici sa te lamureasti:
http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/video/c/woodlandscenics
Cu spuma si cu fasa gipsata, daca stii ce faci, iti ies lucruri frumoase. e simplu de tot.Eu am pus spuma pentru ca se poata acoperi direct cu fasa gipsata si colorata prin absorbtie cu vopsele diluate la maxim. La final iti poate iesi asa:


Ambele sant iesite direct din spuma acoperita cu fasa gipsata si impregnate prin metoda petelor de leopard. Stanca din coltul tunelului si cea de jos din cea de-a 2 poza. Spuma o poti taia la inceput cu un cutter iar apoi mai jumulesti cu un clestisor sau cu degetele din ea atat cat sa-ti placa ce iese si cat sa eviti taieturile netede sau prea colturoase. :lol:
 
Am scos sarmele si am inceput sa ma joc cu spuma poliuretanica. Cea mai ieftina pe care am gasit-o e fost 10 lei/tub.

Pana acum am folosit 4 tuburi. Mai trebuie sa mai iau maine 3-4 tuburi.

Revin cu poze maine sau poimaine.
 
Mai folosesti din ce ai pus deja. Bucatile mai mari scoase dupa ce ai creat relieful le poti refolosi sa umpli goluri impreuna cu hartie cocoloase. Chiar daca raman goluri mai mari in spuma dupa uscare sau cand o modelezi, se acopera cu fasa gipsata. Nu omite sa dai cu ipsos peste fasa cu o pensula pe masura ce aplici bucatile umezite intr-o tava cu apa ai acoperi tot. Dai imediat, peste nu dupa ce ce usuca pentru ca se cojeste daca o aplici pe ea uscata (chiar si daca o amorsezi din nou) . Dupa ce e pusa fasa umeda si ai modelat-o bine cu degetele sau cu o pensula, daca e nevoie, mai stropesti cu ceva apa si cu pensula inmuiata in ipsos uscat, insisti peste porii de la fasa gipsata. Tot asa o sa obtii si niste dungi orizontale care sa defineasca stratificarea pamantului sau a rocilor atunci cand o sa colorezi. :D
 
Nu, intai modelezi si apoi acoperi cu fasa gipsata. Dupa ce se usuca spuma bine, te apuci de sculptat pana ramane exact forma pe care o vrei tu. Daca nu poti anticipa ce o sa iasa, iei prosoape de hartie ude si le aplici pe zona unde nu iti e clar. Dupa ce te lamuresti il scoti, nu ramane pe spuma ca altfel nu mai face fasa priza buna. Dupa ce ai facut exact ce ai nevoie pui fasa gipsata in 2 randuri intercalate. Tai patrate sau buc mai mici. Cu cat mai groasa cu atat mai bine. Cu o pensula si cu degetele, apesi fasa in crevase si in toate gaurile de la spuma sa copii conturul reliefului cat mai bine. Daca spuma e pusa prea groasa expandeaza dar poate sa ramana cruda dedesubt. Daca rupi coaja, ce e la interior, expandeaza cand da de aer. Pentru stanci mai deosebite folosesti mulajele de la W.S sau de care gasesti. Poti face incercari si cu o folie de aluminiu mototolita si pusa pe un pat de nisip iar in ea torni o pasta de ipsos de modelaj. Dupa uscare, le mai gadili oleaca pana iti plac apoi le lipesti pe relief unde crezi tu. In ce ti-am trimis se vede pas cu pas, aproape tot. Spor la munca da nu te grabi ca altdel strici si materiale si pierzi si timp daca trebuie sa revii iar si iar. :D
 
Nu stiu ce sa zic. Asa ar trebui sa arate ?



Nu a iesit chiar asa cum ma gandeam. nu prea mai stiu ce sa fac cu soseaua aia care se termina in munti. Initial ma gandeam ca aclo jos va fi un lac si un hotel dar nu pare sa mai fie loc de asa ceva...



Acum ar trebui sa cioplesc in spuma pana fac relieful mai lin ?

Multumesc
 
E mai mult decat ok pana aici. Dupa ce e uscata bine, iei un cutter sau un cutit bun si te apuci sa tai din ea, sa o modelezi cum vrei. Trebuie sa lasi si ceva deal sa faci si niste locuri pe unde se scurge apa, serpuite din varful dealului pana la baza. acu este prea uniform. Te gandesti si unde ai vrea stanca (pe creste, la intrarea in tunel). Mai inspira-te din poze de pe forum, ai destule ca sa-ti faci o idee. Daca iti se pare ca ai decupat prea mult, poti pune inapoi o bucata-doua din resturile de spuma, le lipesti sau le fixezi cu scobitori pana le acoperi cu fasa gipsata. De aici incolo e numai imaginatie. Mergi pe taiat cate putin odata, te mai uiti si incerci sa iti imaginezi cum o sa arate la urma. Stiu ca vrei sa o termini pana maine dimineata, da asta nu te ajuta cu nimic, Rabdare si multa grija. :D
 
M-am apucat de modelat relieful:



dar am avut si primul incident. In coltul din spate cred ca am pus prea multa spuma si s-a umflat prea tare impingandu-mi peretele interior al tunelului cu vreo 2cm, astfel incat vagoanele lungi de 30cm se atingeau de el.

Asa ca am fost nevoit sa fac o incizie:


dar pana la urma am inlocuit complet peretele interior prin fanta lasata in spate.
Poza este dupa operatie. Imi pare rau ca n-am facut o poza si inainte sa se vada tumoara in toata frumusetea ei:


Ce ma faceam daca nu lasam suficient spatiu? Inca o data multumesc ca m-ai batut la cap.

Pe coltul din fata am umplut golul cu polistiren expandat iar stratul de spuma este superficial asa ca nu am mai avut problemele pe care le am in partea din spate.

Am gasit un loc si pentru cadoul primit de ziua mea de la baiatul meu de 6 ani :)
Chiar daca este la scara N, nu se vede diferenta foarte tare fata de celelalte cladiri Auhagen care sunt la scara 1:100.


Intre timp am mai achizitionat si cateva vagoane CFR care ruleaza foarte bine inclusiv pe traseul din interior care este R2

 
Probabil nu ai sigilat complet peretele respectiv sau materialul de la perete era prea moale. Eu am folosit polistiren de 5mm grosime lipit cu un pistol cu plastic topit (cu temeratura mica, altfel topeam si polistirenul), dar nu am avut probleme dinastea, desi am pus spuma la greu in coltul inalt. Bun ca ai rezolvat. Fetele taiate drept, ale stancilor, le poti face un pic aspre, cu o perie de sarma. Treci cu ea la orizontala sau un pic inclinat. Cand acoperi cu fasa, la supreafetele mari mergi cu patrate de latimea fesei. La stanci, cu bucatele mai mici, si cu pensula cu un par mai tare, sa le poti apasa pe spuma si intoate crapaturile si colturile. Spor la treaba, o sa-ti placa ce o sa iasa. La colorat fasa, iei vopsele de var, dozele mici sau cumperi tuburi de acuarela sau acrilice de la fondul plastic. Te uiti bine la Woodland pe filmuletele cu colorat relieful din fasa gipsata sau cauti pe Youtube si faci nuante apropiate de alea. Mergi cu diluat la greu, e mai simplu sa dai de 2-3 ori decat sa iasa prea inchis din prima. Uite ceva exemple pt acum:
https://www.youtube.com/watch?v=GaT5nTYYDh8
https://www.youtube.com/watch?v=L-leZYfuDCg
https://www.youtube.com/watch?v=3SfP4RpcDYw
:D Spor la lucru.
 
Peretele este facut dintr-un fel de burete de 5mm, cel care se pune sub parchetul laminat.

Zici sa razuiesc stancile inainte sa pun fasa gipsata? nu se acopera striatiile cand puna fasa?
 
Exact, le mai scoti din monotonie inainte de a aplica fasa gipsata. Nu trebuie sa arate drepte , cum au iesit din cutit. Trebuie sa arate ca si cum le-au ciugulit gainile. Le mai scobesti cu degetele , mai rupi bucatele din ele sau le schimbi un pic monotonia cu o perie de sarma. Si dupa ce pui fasa le mai modelezi. Ai vazut ca tipul folosea o perie cu ace, de genul celor de folosesc doamnele la coafat. Fasa faca o pui pe suprafata dreapta, ramane dreapta. daca e pe striat, copie o parte din denivelari in functie de cat insisti la apasat cu peria pe ea si cu ipsosul de modelaj de care vorbeam mai sus. Nu-tii fie teama ca iese ciudat, ideea e sa fugi de drept. Oricum o sa mai torni ceva roci sa le aplici prin lipire dupa dupa ce pui fasa. Asa ca oricum o sa mai tai. Uite un link mai vechi, uita-te atent la poze:
http://s1022.photobucket.com/user/gamitzu/library/MODULE%20INCEPUTE?sort=9&page=1
 
Culoarea pamantului unde ramane neacoperit cu iarba si verde pe unde vine ai vegetatie. Le imbini.
ai acolo paleta de culori.
Iei pozele la rand si la diormama si la ce mai ai pe acolo. :roll: