Module expozitie

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

IonutTrif

Well-Known Member
Trenulist
22 Ianuarie 2016
1.040
3
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare,

dupa o mica perioada de pauza de trenulete, am reinceput incet, sa (re)descopar pasiunea. Provizoriu mi-am aranjat si o mica camera pentru hobby si pentru ca in continuare timpul dedicat trenuletelor este limitat, m-am gandit sa incep sa cosmetizez cateva module pe care le folosim la expo (in speranta ca le vom folosi cat mai curand).
Asadar am inceput cu un modul aproape "chel" la care s-a si rupt o parte. Am inceput prin a repara partea rupta:



Ca si pont, am vazut module la expo cu sinele smulse la capete , pentru ca s-au lovit unele de altele in timpul transportului. Este indicat sa se protejeze capetele cu 2 bucati de lemn.
 
Am remarcat la multa lume, faptul ca in general se lasa liniile complet curate. Wheateringul la linii da un efect de realism extrem de important, in orice poza facuta, o linie fara wheatering tradeaza imediat faptul ca este o macheta. Asadar primul pas a fost sa vopsesc liniile.




Pentru ca intre sina si placa de osb a ramas un spatiu, am folosit o fasie de plasa pentru a o acoperi.
In loc de clasica pasta de glet pe care o folosesc, am folosit un kit de cutit pentru reparatii care mi-a ramas de la constructia casei. A urmat delimitarea spatiilor care urmeaza sa le fac: lanul de porumb, drumurile, tarcul de animale. In premiera, in loc sa vopsesc totul maro, am incercat ca zonele verzi sa le vopsesc in verde. Am observat ca de multe ori, maro-ul razbeste prea tare printre firele de iarba desi in realitate, unde vegetatia este foarte deasa, practic nu se vede maro ci totul este verde.

 
Ca si baza la iarba, am aplicat pe alocuri un pic de "turf"



In paralel am facut "stalpii" pentru gardul de la zona de animale. Am folosit bete de scobitoare, vopsite:



Pentru ca vreau sa fie o zona cu animale si cu o fantana cu cumpana am construit si fantana din mici bucati de furnir si taiate sa se imbine (munca de negru):

 
Am inceput sa aplic iarba si sa montez gardul:



La gard, am dat gauri in osb si am batut efectiv stalpii cu un ciocan (aici m-a ajutat faptul ca suprafata este osb si nu politiren sau carton). Pe urma am folosit o banala ata neagra pentru a imita sarmele:

 
Am continuat operatiunea de aplicare a ierbii si am inceput sa montez lanul de porumb (achizitionat de la Noch):



Tot de la Noch am luat si adapostul de animale, pe care l-am asamblat si i-am aplicat wheatering:



Am vopsit si viitoarea fantana:

 
Am aplicat iarba si in zona de animale (tot de la Noch) si am pus pe pozitie fatana si adapostul. Am construit si un mic jgheab pentru adapat:

 
Pentru ca imi doresc un modul extrem de "verde" cu multa vegetatie, am inceput sa confectionez si copaci. Am folosit reteta "clasica": sarma litata, vopsea, polyfiber si frunze.



Din pacate fiecare copac necesita extrem de mult timp, probabil ca am sa fac copaci cateva luni in ritmul acesta :)
 
Alte cateva cadre cu modulul inainte de aplicarea copacilor:



Pentru ca (sper) urmeaza poze tot mai interesante, am construit din carton un mic "background". Pentru ca aveam in casa hartie creponata am folosit hartia pe post de "cer". Din pacate se lucreaza foarte prost cu ea, si s-a lipit aiurea. Probabil ca am sa vopsesc cartonul in albastru si voi picta nori cu alb:

 
Si am ajuns la partea cea mai frumoasa, aplicarea vegetatie mari. Totodata au aparut si primele animale:

 
Urmeaza sa fac si alte detalii: cumpana, alti copaci, catenara, semafoare...
In "progress" sunt bornele hectometrice de la Noch pe care le-am aplicat un wheatering:



Va urma...sper curand :)
 
Buna.
Excelent realizat modulul, detalii super. Daca nu e un secret, cum ati facut drumul si ce combinatie de culori ati folosit? Eu de cateva luni ma chinui cu drumul dar nu reusesc sa-i fac asa rextura si nu-mi iasa nici culoarea.
Stima.
 
V200 a spus:
Buna.
Daca nu e un secret, cum ati facut drumul si ce combinatie de culori ati folosit? Eu de cateva luni ma chinui cu drumul dar nu reusesc sa-i fac asa rextura si nu-mi iasa nici culoarea.
Stima.

Drumul l-am facut in felul urmator:

1. Am aplicat pe urma drumului o pasta de aracet amestecat cu apa (o proportie de cca 60-40%).
2. Am presarat nisip si pamant pe care le-am pregatiti din timp: am uscat si am sfarmat bine bine cu un mojar, dupa care am cernut cu o sita fina. Aplicarea am facut-o tot cu ajutorul sitei. Am aplicat pamant si nisip pana cand partea de sus nu era umeda, si pe urma cu degetul am apasat bine ca sa fac urmele.
3. Dupa ce s-a uscat am aspirat suplusul.
4. Am plicat aracet si iarba in locurile unde am dorit iarba pe mijlocul drumului

Cateva imagini de la o lucrare mai veche:

 
Foarte fain! Am sa incerc si eu schema cu pamantul. Nici mie nu imi prea iese drumul de tara.
"Sarma de gard" ai infasurat-o doar in jurul stalpilor (parca asa se vede in poze) sau ai pus si ceva adeziv?
Mi-a mai placut ideea aplicarii ici-colo de turf inainte de a pune iarba. Am sa incerc pe un coltisor ,sa vad diferenta. Eu in mare parte am facut invers.
 
Ideea am vazut la multe diorame de afara, dar sincer nu ma incanta. In final practic nici nu se prea mai vede turf-ul. Urmeaza sa pun turf pe alocuri pe peste. Din pacate, din cauza serviciului, timpul alocat lucrarilor este exclusiv in weekend.
Si "sarma", da, doar am infasurat-o in jurul stalpilor. Am lipit-o cu adeziv laprimul si ultimul stalp in rest am intins-o tare si am rotit-o o data. M-a ajutat si faptul ca stalpi sunt f bine fixati in osb.
 
Daca a fost weekend am mai avut ocazia sa muncesc un pic la diorama.
In primul rand am achizitionat un trepied ceea ce imi va permite sa fac poze mai decente. O poza de test cu copacul central



Am facut si cumpana. Cumpana este functionala, din pacate inca lipseste galeata:)



Am pus si restul copaceilor de dimensiune mai mica:



Am montat si bornele hectometrice:



In final am adaugat si vegetatia mai mica, plus mici detalii: turf, tufe:


 
Salutare,

daca a fost weekend am noutati. Ce am mai facut:

- am mai facut 2 copaci mai deosebiti din care un mesteacan, test ce imi doream de mult sa il fac. Pe viitor mi-am dat seama ca am gresit un pic cu liniile negre, urmatorii sigur vor fi mai reusiti.
- am inceput lucrarile pe partea opusa. Acolo va fi o zona de verdeata si o mica padurice. Peste vechea iarba am mai aplicat un strat de diverse inaltimi, si am pregatit zona de padure.
- am schimbat fundalul, am dat jos hartia creponata si am vopsit totul in albastru deschis. Nu e perfect dar e mult mai bine ca si inainte.

Imagini la bulk:




 
Am descoperit ca anumite operatiuni le pot face la servici in pauza de masa (spre deliciul colegilor). Asadar, pentru ca am o mica padurice de facut, in pauza de masa "impletesc" copacei:

 
Salut,
Felicită’ri pentru lucrare! Uite aici imagini despre copaci, poate le ştii, dar merit㒠aduse şi la noi pe forum:
http://s1229.photobucket.com/user/groveden58/library/?sort=3&page=1