Diorama HO cheluIS

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cheluIS

Active Member
Trenulist
9 Decembrie 2014
233
94
Iasi
LOCATION
Iasi
Bine v-am gasit !
Desi am inceput diorama de peste 7 ani abia acum m-am hotarit sa ma alatur acestui forum .
Va rog sa-mi permiteti sa prezint diorama , diorama la care mai am (mult) de lucru.
Diorama are 2,9 m x 1,72 m si este realizata din sipci de brad (cadrul) si polistiren extrudat de 50 mm (blatul si relieful).
Materialul rulant este PIKO , PIKO digital .













Am de gand sa lungesc diorama cu 1,1 m si sa o latesc cu cca. 40 cm.Vreau sa lungesc traseele care urca pentru ca panta este cam mare (cca.7 %) .
Deocamdata tot fac simulari in WinRail .
Macazele sunt actionate electric :



Am pus leduri in sine la iesirea din macaz , verde pentru direct si rosu pentru abatere ca sa imi dau seama de la distanta cum este pozitionat macazul :



Si cateva din masinutele mele , vehiculele de urgenta pe care am de gand sa le dotez cu girofaruri si rampe luminoase . Am vazut pe youtube luminite pe masinute si " mi s-au aprins beculetele".Sper sa-mi iasa.Ne vedem la sectiunea auto.



Ne mai auzim .
 
Imaginile la dimensiune mare nu se deschid.

Pentru a putea aprecia diorama prezentata, te rugam sa editezi mesajul si sa folosesti pentru postarea fotografiilor instructiunile de mai jos:

Codul HTML pentru inserarea imaginilor (click pe imaginea de mai jos pentru marire):



In cazul in care nu este clar de unde se copiaza link-ul direct (Direct Link), am incercat in imaginea de mai jos sa fac cat se poate de clar campul respectiv (urmareste sageata neagra):

 
@felippe
Multumesc pentru ajutor.Nu inteleg de ce nu se deschid imaginile.Aceeasi procedura am aplicat-o si la postul "Lumini vehicule de urgenta HO" si acolo se deschid.
Am sa le postez din nou.
 
Am ajuns la varianta finala la extinderea dioramei.
Voi lungi diorama cu 1.195 mm si o voi lati cu 346 mm.In final diorama va avea 4,1m x 2,1m .
Acum voi avea un traseu de viteza pentru ICE.

Diorama veche:


Diorama extinsa.Segmentele gri inchis reprezinta traseele adaugate:


Si o comparatie:
 
M-am hotarit sa ma apuc in sfarsit de extinderea dioramei.
Am trecut tot materialul rulant pe "linie moarta".



Inainte de a ma apuca de extindere am lipit terasamentul pe linii pentru cele doua dimensiuni de extindere 1.195mm respectiv 346mm - pentru referinta.

M-am dus si am cumparat materiale si spor la treaba .



Am constatat ca vechea diorama s-a cam deformat , s-a lasat intre picioarele unde e distanta mare. Trebuie sa mai adaug picioare .









Am reusit sa aliniez si sa pun la acelasi nivel toate bucatile dioramei.



Am calculat eronat necesarul de material.Trebuie sa mai cumpar.Deocamdata cam asta a iesit.Acum ICE-ul are unde sa zburde.



De abia acum realizez cat am de munca ca sa fac diorama cat de cat functionala.Trebuie sa mut niste munti si niste poduri (la propriu) si sa refac niste pante (care vor fi mai line).
Si sa refac conexiunile la macaze.Am taiat firele .

Ne mai auzim.
 
Buna seara. Traseul este frumos realizat. Daca nu deranjez, ca tot ii faci o extendere si esti nevoit sa umbli bine si pe la partea electrca, cu putina automatizare poate iesi spectaculoasa. Pe ea vad mergind 4 - 6 garnituri deodata. Asta pentru ca vad ca le ai si cu electronica. Nu te costa mult. Si rabdare ai destula dupa cit de ingrijit ai realizat-o pina acuma. Mi-ar face placer sa mai comunicam. Spor la traba, si un an bun.
Felinar.
 
@felinar
Multumesc.
Daca ai idei , sugestii te rog dezvolta.La ce automatizari te gandesti?
Oricum vreau sa modific comanda macazelor .Vreau sa fac un pupitru cam cat un A4 cu butoanele de la macaze .Diorama este cam mare acum si nu mai vad semnalizarea din sine .As vrea sa arate ceva de genul asta :



Am gasit niste microswitch-uri cu LED.Pupitrul vreau sa-l pun pe centrul dioramei.
Pe termen lung vreau sa pun senzori pe trasee si sa vad unde este garnitura.
Astept sugestii.
 
Buna, ai putea incerca cu BOD si S88, ledurile de la S88 iti arata portiunile ocupate (de fapt acolo unde sunt consumatori) - si poti sa le scoti de pe placuta lor si sa le montezi pe pupitru alaturi de microswitch-urile pt macaze (dar pt macaze sunt module de comanda digitale: Piko55030 sau SwitchPilot). Iar dupa aceea, automatizarea e usor de realizat in softul Rocrail. Se poate face ca si vagoanele normale sa consume putin curent si atunci si ele vor fi vizibile pe schema.
(imi place traseul tau, si cel vechi, dar si proiectul nou... adevarul e ca este nevoie de lungime mare - macar tripla fata de lungimea celui mai lung tren pentru a te putea bucura de miscarea lor pe diorama).
Am vazut ICE-ul in poza - am si eu unul cam la fel de lung si e destul de frustant ca nu imi incape pe cea mai lunga linie dreapta.
 
A trebuit sa demolez si tunelul:



Lucrari de infrastructura:viaduct pentru linie dubla :



Tunel in curba :





Proba de gabarit :







Liniile montate:



Ne mai auzim.
 
Buna seara. V-am promis ca va voi prezenta o schema de automatizare.





Pot merge 4 garnituri (pe care le-am vazut ca le aveti). Raspund cu placere la intrebari.
 
@felinar
Multumesc.
Va rog detaliati.Senzorii fata spate sunt relee reed sau ce ?Unde ati pus punctele de conexiune trebuie intrerupta sina (izolata) ?
Ce reprezinta 05(pe spate) si 35(pe fata) ?
Cum corelezez viteza garniturilor ?
Sensul garniturilor ?
Va precizez ca trenurile sunt pe Piko Digital.
Daca puteti postati un jpg. cu schema de rezolutie mai mare.Cand dau zoom nu mai inteleg ce scrie.
Multumesc inca o data.

Am mai inaintat cu "infrastructura" .Am lucrat pana la 05:30 dimineata:

















Mai am un traseu cu linie dubla de facut dupa care trebuie sa fac "reglajul fin" si fixarea reliefului.

Ne mai auzim.
 
Salutari si sarbatori fericite Un singur ghimpe as avea, pe care il spun si nu vreau sa-l iei altfel decat constructiv. In prima poza de sus, inainte de podul dublu, ai o sicna dubla care banuiesc ca ai facut-o din ce ai avut. Incearca sa scapi de ea si sa o inlocuiesti cu altceva, un tronson drept. Nu o gasesti nici in realitate si chiar daca nu ti-ai propus sa faci ceva real, scapa de ea, o sa-ti faca numai probleme cand ai sa rulezi trenurile. Banui ca nu ai avut alta optiune cu tronsoanele alea cu pat de balast inclus. Spor la treaba, o sa ai nevoie de multa rabdare si timp. :D
 
La multi ani! Da, acum am vazut si eu ca e posibil sa ai probleme cand dai zoom pe schema la pozele luate de pe net. Puteti sa-mi dati emailul pentru a va putea trimite pozele la calitatea lor normala? Imediat va voi raspunde si la intrebari.
 
@felinar
Multumesc.Aveti in PM adresa de e-mail.

@gamitzu
Sicana am avut-o si in varianta trecuta.Mi s-a parut interesant sa se unduie garniturile.Terasamentul (Noch-99150)il lipesc eu pe sine (Piko).
Mi-ai dat de gandit ...

@cRistinel
La varianta noua renunt la picioarele Mehano.Cand le-am folosit (acum 5-6 ani) nu am avut alta varianta.

Va multumesc de sugestii si La Multi Ani !
 
Ok atunci. Diorama ta, ca si a mea dealtfel, nu reprezinta nimic din realitate, nu ai sa vezi nicaieri un oval cu bucle in el. In cazul asta daca tie iti place, restul poti il poti lasa deoparte. Daca eu la N ma confrunt cu lipsa de spatiu si bat in retragere din dulap in favoarea unei camere de 8-10 mp cu module pe langa perete, la HO e mult mai dramatic cu spatiul. Spor la treaba, o sa ai incarcare destula anul asta :D
 
Asteptam sa se usuce "zidaria" (Noch57510):





Am reusit sa montez traseul exterior.Lung si greu de aliniat.A iesit aproape bine.L-am fixat in holzsuruburi mici si adeziv.



Data trecuta am folosit pentru acoperit blatul o catifea verde care imita cat de cat iarba.Acum mi-am cam luat o teapa.Am luat o catifea care in magazin la lumina fluorescenta parea si mai apropiata de iarba.Cand am intins-o pe diorama am constatat ca se schimba culoarea in functie de unghiul din care privesti.Plus ca e elastica si se taie si lucreaza foarte greu.Asta e. Oricum in final va fi acoperita cu diferite materiale - iarba,pietre,pavaj,etc.

Ne mai auzim.