Diorama Paulis

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A trecut mult timp de cand nu am mai prezentat ceva la diorama, dar asta nu inseamna ca nu am mai avansat.
Fata de momentul in care am realizat traseul H0, am facut o pauza de la realizarile fizice, pentru o evaluare mai atenta a peisajului, temelor si a unei posibile dezvoltari in viitor. Astfel au aparut o serie de modificari la traseele de H0e si H0m, si am lasat spatiu de lucru pentru extinderea linie H0 si am stabilit configuratia, tipul cladirilor si modelele pentru ele.


Am decis ca intre timp sa ma apuc sa fac elementele care consuma cel mai mult timp: cladirile.
Pentru ca toate cladirile trebuie sa fie specifice zonei, a trebuit sa le proiectez si sa le realizez de la 0. De aici rezultand si timpul mai lung alocat pentru ele.
Am inceput cu ceva simplu: o cabina de acar, similara ca arhitectura cu cladirea statiei Paulis.
Deocamdata o poza din constructie:


Dupa finalizare o sa prezint mai detaliat etapele de realizare.
 
Ultima editare:
Primele cladiri pentru diorama Paulis sunt gata: 2 cabine de acar tip MAV, incadrate in epocile 3 si 4 la CFR. Cabinele de acar sunt realizate in principal din carton (de 3 feluri) taiat la laser, plastic pentru geamuri, rasina (acoperisul, mobilier, lampi, jgheaburi, burlane) si un pic de metal (la clanta de la usa). Tencuiala e realizata dintr-un amestec de chit de cutit cu aracet si un pic de vopsea acrilica. De asemenea sunt si iluminate cu LED-uri SMD. Acest proiect e un fel de prototip pentru toate cladirile care o sa fie pe diorama, ocazie cu care am incercat cateva tehnici pe care le voi folosi mai departe. La final aveti o poza si cu cabina de acar pe care am avut-o ca model, dar intr-o stare mai degradata.DSC09284.JPGDSC09286.JPGDSC09293.JPGDSC09303.JPGDSC09321.JPGDSC09327.JPGDSC09340.JPGIMG_20211207_230027.jpgDSC02158.JPGDSC09884.JPG
 
Un mic element specific satelor din Banat si Crisana: cismeaua de la coltul strazii. Am ales un model specific zonei de vest, pe care l-am intalnit in mai multe zone din si in jurul Aradului. Din pacate nu am aflat inca provenienta lor si nici perioada in care au fost realizate, dar banuiesc ca au fost fabricate in zona la sfarsitul perioadei interbelice. De-a lungul timpului au fost vopsite in diverse culori, dar amintirea mea cu ele este cu o culoare verde-inchis.IMG_20221023_235935.jpgIMG_20221023_235742.jpgDSC02291.JPGDSC03820.JPGprimarul_doreste_sa_reintroduca_cismele_la_coltul_strazilor.jpg