O diorama de start

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dupa cum se observa, dimensiunile sunt "standard" 2500x1250 pentru o coala de osb. Vreau sa folosesc o coala pe care sa o acopar cu polistiren extrudat de 30 mm. Intrebarea mea ar fi cat de minima de groasa trebuie sa fie placa osb, dat fiind faptul ca o sa fie o diorama static, dar nici nu vreau sa o ingrelez prea mult. Eu ma gandeam ceva de 8 mm.
 
Diorama mea are 3m cu 1,2 m. I-am fă’cut un schelet pe sub ea din scândur㒠tras㒠la abric (1,8 cm grosime şi 10 cm înă’lţime), pe margini, pe lungime am împă’rţit-o în 3 şi pe lă’ţime în două’, prinse între ele cu negrese de rigips.
Dac㒠laşi OSB-ul aşa, va flamba.

spor
 
In acel clip, constructorul foloseste placaj, nu OSB. In opinia multora, OSB-ul ar trebui interzis in modelismul feroviar.

S-a scris mult despre construirea placilor de baza pentru diorame chiar aici pe forum. Cu ceva rabdare vei gasi toate informatiile necesare.
 
Mi se pare mie sau pe linia din interior vă’d o bucl㒠de întoarcere?
Nu este nicio problem㒠dac㒠vei lucra în sistemul Maerklin, dar dac㒠vei lucra în sistemul DC / DCC se va produce un mare scurtcircuit în lipsa mă’surilor necesare pentru lucrul cu bucle de întoarcere (şine întrerupte etc)
S-ar putea face nişte mici modifică’ri astfel încât s㒠poat㒠rula simultan dou㒠trenuri în sensuri opuse?
în rest, felicită’ri, deja îmi place ce vă’d, vei avea o dioram㒠frumoas㒠:aplauze:
 
Intradevar e placaj ala. In video se foloseste placaj de 12mm. Pot folosi mai subtire (de ex. 8mm)? Am deja achizitionat un modul pentru bucla de intoarcere. Folosesc sine Roco geoline in DCC.
 
In stanga sus ai o cabina de centralizare (signal tower). Rolul ei in realitate este de comanda centralizata a macazelor si semnalelor aferente. Nu prea are ce cauta in linie curenta. Pentru un plus de realism muta cabina in zona garii, la una din intrari, zona acelor (macaze).
 
carmanagerzone a spus:
Intradevar e placaj ala. In video se foloseste placaj de 12mm. Pot folosi mai subtire (de ex. 8mm)? Am deja achizitionat un modul pentru bucla de intoarcere. Folosesc sine Roco geoline in DCC.

In functie de marimea placii de baza, placajul poate avea orice dimensiune intre 6 mm si 9 mm; mai gros inseamna a ingreuna fara motiv intreaga structura, mai putin inseamna o rezistenta scazuta.

Intotdeauna placa trebuie "intarita" prin construirea unui cadru si a unor transversale si, in finctie de latime, o barna longitudinala. In mod normal la fiecare 30 - 45 cm.
 
Salut.

Daca vrei sa te apropii cat de cat de realitatea semnalelor de la noi, incerca sa le pozitionezi astfel:

-Semnalele de intrare pe partea dreapta a liniei (in sensul de intrare) inainte cu cca 15-20 cm de primul macaz de la intrarea in statie.

-Semnalele de iesire pe partea dreapta a fiecarei linii din statie cu cca 5-10 cm inainte de primul macaz intalnit pe directia de iesire.

-Semnalele de ramificatie de pe traseu sa le pozitionezi tot pe partea dreapta a sensului de mers si cam la aceleasi distante.