Primavara la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Alex_Stoicia

Active Member
27 Februarie 2008
235
1
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut

Dupa cum am marturisit si intr-una din postarile mele anterioare, am ramas impresionat de multe dintre microdioramele prezentate pe site-ul lui Carl Arendt - http://www.carendt.com/

Mi-a placut foarte mult conceptul de a-ti alege o tema si de a o exprima intr-un spatiu condensat, printr-un numar suficient de elemente seminificative, fara insa a cadea in pacatul aglomerarii scenei, al diluarii sau pierderii subiectului.
M-am hotarat sa incerc si eu. Ce am reusit ramane de vazut.

Am ales sa fac o microdiorama de tip "pizza". Aceasta are avantajul ca, din cand in cand, poti invarti si trenuri pe ea spre deliciul copiilor.

Tema abordata a fost un week-end la munte primavara. Verde crud, muguri de brad si oameni, care au mai lasat modelismul si preocuparile indoor la o parte si au iesit care la plimbare, care la catarare, care doar la o bere la cabana, fiecare dupa puteri si abilitati.

Am folosit ca baza o placa de extrudat de 5 cm grosime. Diametrul acesteia este de aproximativ 50 de cm.
Iata microdiorama alaturi de o locomotiva la H0 pentru a va face o idee asupra dimensiunii.

13743497634_4687f19e1a_o.jpg


Dar sa lasam detaliile tehnice pentru mai tarziu si sa va arat ce-am incropit.

Gata, sa intram in atmosfera.

O dimineata frumoasa de weekend de aprilie la cabana Coltul Singuratic. O zona foarte apreciata atat de turistii plimbareti cat si de cataratori, deoarece varful este accesibil pe un traseu turistic marcat, dar si pe trasee de catarare cu diverse grade de dificultate.

13743127493_a700ba757e_o.jpg


13743086635_9e4b8d7e0a_o.jpg


Trenul de dimineata aduce primii vizitatori. Gara nu e aici, ci mai sus cu un kilometru, in sat. La cabana se ajunge pe jos, pe un drum usor si pitoresc

13743087695_55e602fc74_o.jpg


Turistii incep sa soseasca; privesc Coltul Singuratic si isi fac planuri de traseu.

13743125843_92a8698888_o.jpg


Apare si un Br92 cu un vagon de bere. Se anunta o zi insorita cu turisti insetati...

13743496444_3a3b05219b_o.jpg


Se indreapta insa tot spre sat, de unde 2 butoaie vor pleca spre cabana cu caruta, restul se va duce la carciuma sateasca.

13743087475_b0b6daf363_o.jpg


In spatele Coltului Singuratic peretele muntelui a fost consolitat cu un zid de sprijin.

13743496514_0df6f06555_o.jpg


O zona cu frecvente caderi de pietre a fost dotata cu o protectie pasiva.
Plasa metalica a fost prinsa printr-un sistem de cabluri cu bucle de amortizare.

13743087415_2d580e8df2_o.jpg


13743127243_08856d2779_o.jpg


Trenul intra in tunel si dispare in directia satului.

13743126803_90444daf5f_o.jpg


Sa revenim in zona traseelor din Coltul Singuratic. Intre timp oamenii au ajuns la cabana si unii au plecat chiar spre munte traversand raul din fata cabanei.

13743495494_ae8960fee2_o.jpg


13743087585_e0e7e62af2_o.jpg


Altii s-au asezat la pescuit in speranta unui pranz gustos.

13743494724_ceba24fc5c_o.jpg


O prima echipa de cataratori ataca traseul "Levitatia" - 5B de pe fata Coltului Singuratic, ce traverseaza peretele chiar pe deasupra Surplombei Negre. Un al treilea se multumeste deocamdata cu ceva bouldering la joasa inaltime.

13743086535_05c0d201d5_o.jpg


13743495254_c71c307a24_o.jpg


13743125953_a79ab7e369_o.jpg


Cu toate ca alpinistul cap de coarda este intr-un pasaj destul de dificil, secundul, bazandu-se probabil pe vremea frumoasa si stanca uscata, fileaza relaxat, as putea spune chiar neglijent, tinandu-se cu mana de casca! Primavara ce sa-i faci!

13743125733_cd4f6fa9d4_o.jpg


Intre timp si turistii plimbareti au luat ceva inaltime si profita ca au semal pe smartphone-uri! Intra online si posteaza pe Facebook poze cu peisaje din acesta frumoasa zi, spre a face in ciuda celor ramasi acasa.

13743496054_9f5369c5bb_o.jpg


Cabana vazuta de pe umerii inverziti ai Coltului Singuratic.

13743125393_8ccc91ec5d_o.jpg


Ziua superba indeamna si la zbor. Cativa parapantisti s-au lansat de pe varf si ne ofera cateva frumoase fotografii aeriene ale zonei.

13743494044_7721cef021_o.jpg


13743493764_6a82bb627a_o.jpg


13743125073_41b1ac21a2_o.jpg



Cam asta e. Revin pentru eventuale discutii si detalii tehnice. Acum ma retrag caci e tarziu.
 
Deci, jos pă’lă’ria !!! M㒠faci s㒠îmi iau şi eu la scara N ceva şi s㒠fac o astfel de pizza. Super tare !
 
Fara prea multe cuvinte: superba ! De remarcat grija pentru detalii si finetea lucrarii pusa in valoare inclusiv de niste poze reusite.

de mult cochetez cu ideea unei asemenea machete, acum am un standard si in Romania. Bravo !
 
@Alex:

Pe langa detaliile excelente si executia ingrijita, mai consemnez inca o premiera absoluta: este primul colt (singuratic sau nu) de forma ROTUNDA pe care-l vad! De obicei colturile erau de regula... colturoase! :D

Felicitari pentru idee si pentru realizare!
 
Super Alex! Si mie imi place mult ce a iesit. Poate ar trebui sa trimiti pozele si o scurta descriere in limba engleza catre administratorul site-ului Micro/Small Layouts si diorama ta ar putea ajunge in "Small Layout Scrapbook".

Oricum, ce faci tu cu aceasta mica diorama ar trebui sa inspire si alti modelisti romani. E pacat ca majoritatea are o fixatie cu diorame de dimeniuni mari, care nu pot fi finalizate intr-un timp rezonabil si astfel interesul pentru hobby dispare...

Nu ii inteleg pe cei care se plang ca au la disozitie un spatiu de "doar" x / y cm si ca nu pot construi o diorama cu "z" macaze, incercand sa negocieze cu partenerul de viata un spatiu mare. E pacat ca ei nu pot vedea cat de usor se pot crea layout-uri cu un imens potential de operare in spatii foarte mici.

In rest, succes si spor la treaba la urmatorul proiect!
 
Bine punctat Vali (felippe). Ce vad mai sus mi se pare un exemplu minunat de calitate in esenta mica si realizabila. Pentru noi, posesorii de cutii de chibrituri in blocurile tip este o alternativa excelenta. Inclusiv ca modul foto....

Chestie de gusturi, personal prefer asa ceva in locul unui roller coaster. Daca am termina fiecare un modul/segment/pizza de 50cm/50cm si tot ar fi o mare realizare in activitatea noastra modelistica...

Alex, daca ai timp, da-ne mai multe detalii despre munca din spatele produsului pe care il admiram in poze.
 
Pentru un ochi neavizat, e greu de distins scara. Peisajul il consider foarte realist, detaliile sunt un deliciu, iar descrierea este plina de stil.

Ca o parere personala, cele citite si vazute mais sus, sunt demne de a face subiectul unui articol in orice revista de modelism , MIBA, Loco Revue, Continental Modeller etc..

Felicitari!
 
Felicitari Alex, excelente ideea, realizarea, stilul prezentarii, fotografiile ! Cu siguranta e o noua borna, o sursa de inspiratie pentru mine si sunt sigur, pentru multi ! Dincolo de realizare, detalii pentru care imi pregatesc un mic asalt cu intrebari, apreciez foarte mult acest parfum specific unui jurnal de tura ... Inca o data felicitari !
 
Multumesc mult pentru comentarii, sunt incurajatoare, peste asteptarile mele!

Dupa cum am promis, revin sa va povestesc ce si cum. Majoritatea tehnicilor folosite au fost invatate aici, pe forum, prin intrebarile cu care v-am plictisit din cand in cand. Imi place sa consider aceasta mica realizare ca un rezultat al informatiilor puse laolalta de acesta comunitate.

13762892023_d61563477f_o.jpg


Pentru ca nu am niciun talent innascut, mi-a trebuit ceva repetitie. Aproape fiecare element de pe macheta a fost facut si refacut de vreo 2-3 ori pana mi s-a parut acceptabil. Urmare acestei repetitii mi-am notat niste concluzii sub forma unui, sa-i zicem, "ghid personal de bune practici care sa fereasca modelistul de munca repetitiva excesiva" pe care il prezint in continuare, in speranta ca va fi de folos cuiva.

1. Structura generala macheta
Macheta are ca baza o placa de extrudat de 5 cm. Baza groasa s-a dovedit o alegere buna deoarece in final muntele de pe ea s-a ingreunat destul de mult si o baza mai subtire ar fi flambat.
Muntele a fost ridicat din cuburi de polistiren acoperite cu fasa gipsata, cumparata din farmacie. Peste fasa am mai dat un strat subtire de material rugos Noch 60880.
Se putea da foarte bine si ipsos in strat subtire atat cat sa rigidizeze putin fasa gipsata. Data viitoare voi folosi ipsos, mai ieftin, oricum nu vede nimeni ce este sub turf!

2 Stanci
Am folosit doua tipuri de stanci:
- turnate in matrita;
- modelate in situ cu ajutorul unui cutit de pictura si a materialului Noch 60880. La inceput eram incantat de acest material, peste timp am descoperit ceva mai bun si muuult mai ieftin: adeziv de gresie Ceresit CM9 sau CM 11 amestecat cu piatra fina sparta. Adeziv aveam prin casa de la renovare iar piatra fina sparta am luat-o de pe la un pet shop.
Rezultatul acestei combinatii imi pare mai natural decat produsul de la Noch. Asta pentru modelaj in situ, nu pentru turnat stanci.

Turnat stanci in matrite:
cel mai bine mi-a iesit cu IPSOS si secretul e sa le torni cat mai SUBTIRI. Ipsosul este un material mai dur si se intareste repede. Am turnat si stanci din glet de perete insa gletul este moale si, la final toate acele nervuri care dau realism stancii, dispar, se tocesc repede, chiar daca freci usor cu degetul.
Stancile trebuiesc turnate cat mai SUBTIRI. Cu cat sunt mai subtiri, cu atat sunt mai usor de aplicat si devin mai realiste. Poti sa le rupi usor, si se potrivesc mai bine pe macheta.
Stancile turnate gros arata prost, nu sunt naturale si sunt greu de plasat.
Cand lipesti stancile pe munte trebuie folosit un ipsos cu intarire mai lenta (eu nu am facut asa si m-am chinuit)
Important: NU trebuie ca ipsosoul folosit sa fie rezistent la apa, caci nu va prinde vopseaua diluata pe el. Materialele folosite pe macheta trebuie sa ABSOARBA apa, astfel vopsirea va deveni mult mai usoara

3. Montaj sine
Am montat sinele cat mai tarziu posibil, dupa ce am terminat cu lipitul stancilor si cu ipsosul. Balastul sinelor este Fleischmann, nu mai stiu codul. Exista doua tipuri, unul gri deschis, altul deja murdar, ruginit. Eu l-am folosit pe cel de-al doilea.
Sina este Peco cod 55, doua bucati de flexibila prinse in clipsuri si cositorite.

4. Vopsire
Am folosit vopele acrilice Maimeri cumparate din Hornbach. Stancile se coloreaza frumos cu urmatoarele vopsele diluate si aplicate pe rand cu 15-20 de minute timp de uscare:
gri deschis (toata stanca), apoi Burt Umber (maro rosiatic, pete pe ici pe colo), apoi Yellow Ocre (pete), uscare 1 ora, apoi negru diluat lasat sa curga prin fisuri. Intensitatea culorilor finale depinde de gradul de dilutie. Am folosit mai multe stanci de test pe care am incercat nuantele obtinute.
Am lasat la uscat cateva ore dupa care am facut un dry brush cu alb.

5. Pamant, turf, iarba, licheni:
Pamantul se vopseste frumos cu Raw Umber (Maro). Cu vopseaua inca uda am presarat turf de diferite granulatii. Apoi a venit vremea fixarii cu aracet si a inceput circul:
- am folosit o seringa sa incerc sa picur aracet insa din cand in cand tasnea un jet prea puternic si spala textura => am aruncat seringa;
- am folosit o pipeta pentru acelasi lucru si, pe moment am fost multumit; dupa uscare insa mi-a pierit entuziasmul: poate exagerasem cu picuratul, poate fusese aracetul prea concentrat insa pajistea mea arata ca un burete de vase folosit excesiv. disparuse practic orice senzatie de textura, de "pufos", se nivelase totul => am renuntat si la pipeta;
- am spalat totul (noroc ca NU am folosit aracet rezistent la apa!)si am luat-o de la capat. folosind un pulverizator; Acesta mi-a dat un rezultat bun. Imediat dupa pulverizare, mai presaram peste zona uda o mana de turf uscat, ca sa ramana textura mai evidenta;
- cea mai buna procedura insa am gasit-o pe net, intr-o pagina scanata dintr-o carte de modelism. Nu este insa reversibila, in sensul ca rezultatul, odata uscat, nu se mai poate spala cu apa. In zonele frontale, in care doriti ca texturile sa se pastreze impecabil, nu folositi aracet ci "mediu acrilic mat". Acest mediu acrilic se foloseste in pictura atat la ingrosarea culorilor acrilice, cat si ca varnis final cu care se sigileaza o lucrare.
Este alb ca aracetul si, la fel, devine transparent dupa uscare. Insa este mult mai "light", nu naclaieste textura turfului, nu ataca culorile ca aracetul, mai mult, le protejeaza, le scoate in evidenta. Eu mi-am procurat mediu acrilic Maimeri de la un magazin de pictura din centru. L-am diluat cu apa, 1/3 mediu acrilic , 2/3 apa si rezultatul a fost impecabil inca de la prima utilizare!
In pagina respectiva era insa indicat ca solutia sa fie lasata la decantat inainte de folosire, deoarece in unele medii acrilice ieftine s-ar putea gasi talc care sa albeasca macheta. La mine NU a fost cazul. Prima data am lasat solutia cateva zile insa nu s-a decantat nici un reziduu, apoi am folosit-o direct cu rezultate foarte bune.

6. Apa.

13762875545_bf8cac7d59.jpg


:) Asta ca sa vedeti de ce sunt in stare! :)
Aici cred ca m-am gandit ca o fabrica de cerneala a deversat accidental pigment albastru in aval!
Evident ca albastrul acela nebun a a fost acoperit pana la urma cu culori mai normale:

13764502653_3996e37594.jpg


Am incercat mai multe solutii pentru raul acela, insa de departe cel mai mult m-a multumit produsul Noch 60856. Atentie, trebuie manuit cu atentie si ferit de copii. Granulele de "apa" se pun intr-un borcan mai gros sau mai bine intr-un ibric si se incalzesc pe la 180 de grade pana se topesc. Apoi se toarna in ablie unde se intaresc.
- ambia mea era din polistiren asa ca mai intai am dat peste ea cateva fasii de ipsos si apoi un strat de ipsos. Nu gros, 1 mm ajunge.
- am vopsit albia. Materialul topit NU a interactionat cu vopseaua
- am adaugat pietris in albie - nu a interactionat cu materialul topit;
- am adaugat bete naturale in albie - s-au format imediat bule in jurul lor. NU se pot folosi bete naturale impreuna cu acest material topit, interactioneaza si se formeaza bule urate;
- Peste apa am mai facut niste valuri dintr-un mediu acrilic lucios. Se poate cumpara pur si simplu mediu acrilic dens lucios sau produsul dedicat de la Noch sau, in cazul meu Vallejo Water effects. Este acelasi lucru insa mai scump. Peste aceste valuri am facut un dry brush usor cu alb incercand sa imit spuma. Aici e loc de mai bine. Am cam matuit frumusete de rau. Ramane pe data viitoare.

7. Varnish final
La sfarsit, ca un varnish final, am folosit din nou mediu acrilic pulverizat pe intreaga macheta.

Cam asta a fost tot. Scuze pentru postul lung, am sintetizat cat am putut. Daca mai aveti intrebari raspund cu placere.
 
Salut,
Inca odata: excelenta treaba .....se vede ,ca pentru modelism nu exista scuza :nu am loc...... :D
eu as critica doar atit :eu as fi lasat ceva loc linga sine .....adica sa nu se termine asa abrupt .....dar stiu ca asa Pizza crestea in diametru......
 
Alex_Stoicia a spus:
Salut

Dupa cum am marturisit si intr-una din postarile mele anterioare, am ramas impresionat de multe dintre microdioramele prezentate pe site-ul lui Carl Arendt - http://www.carendt.com/

Mi-a placut foarte mult conceptul de a-ti alege o tema si de a o exprima intr-un spatiu condensat, printr-un numar suficient de elemente seminificative, fara insa a cadea in pacatul aglomerarii scenei, al diluarii sau pierderii subiectului.
M-am hotarat sa incerc si eu. Ce am reusit ramane de vazut.

Am ales sa fac o microdiorama de tip "pizza". Aceasta are avantajul ca, din cand in cand, poti invarti si trenuri pe ea spre deliciul copiilor.[...]

O alta micro-diorama "Pizza" care ar putea inspira, la o scara si mai mica (Nn3 - "N" Narrow Gauge):

The "Pizza" Layout