SMIT-Sistem Modular de Invartit Trenulete

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

lokomoto

Active Member
2 Mai 2008
97
2
Arad
YAHOO
lokomotodcc
LOCATION
Arad
Stimati colegi,
M-am hotarat sa va prezint o lucrare alternativa deosebit de utila pentru cei
pentru care spatiul de "manevra" si depozitare este limitat si nu numai.
Nu are pretentii de diorama insa isi face treaba de minune si am "urcat" putin
de la nivelul mochetei :), unde ansamblarea de sine iti da ceva bataie de cap
cand vrei sa invarti rapid, trenulete.
O "forjez" de mai bine de 2 ani si pana acum pot sa spun ca sunt pe deplin multumit.
Am denumit-o "SMIT" (Sistem Modular de Invartit Trenulete),.. nu radeti :)
si se compune din 4 module dupa cum urmeaza:


-----------------------------------------
Modul - 1
-----------------------------------------











-----------------------------------------
Modul - 2
-----------------------------------------





-----------------------------------------
Modul - 3
-----------------------------------------







-----------------------------------------
Modul - 4
-----------------------------------------









-----------------------------------------
Detalii si ansamblu
-----------------------------------------













-----------------------------------------
Detalii constructive
-----------------------------------------











-----------------------------------------
Actionare macaz
-----------------------------------------











-----------------------------------------
Dimensiune module:
3 x 500mm x 1000mm
1 x 250mm x 1000mm
Sine folosite:
Fleischmann si Peco
-----------------------------------------

Fac precizarea ca SMIT este "vesnic" in lucru si probabil cand o sa mai am timp o sa mai adaug cate ceva...

Sper ca modelul si informatiile sunt de folos si pot fii sursa de inspiratie pentru cine doreste
sa realizeze ceva similar.
 
Fara a bate prea mult campii,
sistemul este ingenios, modul de prezentare ma duce la ideea de masinarie germana. Lucrare precisa, cuplare frumoasa a modulelor.
Felicitari.

Ca o parere personala, in sensul imbunatatirii, scoate monotonia din verdele din zona de intoarcere, si va fi o chestie si mai meseriasa.
 
Genial !!! Inginerie, prin simplitate si eficienta.
Tot din considerente de spatiu ma gindeam si eu la ceva din "segmentzial"; nu am inceput nimic inca, o mai "coc"
Ce vad aici ma incurajeaza.
Pentru legaturi electrice intre module ma gindeam la conectori paralel (DB25), lipiti zdravan de o platbanda metalica fixata in suruburi de lemn in blat - asta ca reglaj fin :) la pinii de aliniere a modulelor. Daca asta imi va crea probleme (interferente?) va rog spuneti-mi acum, sa renunt la idee...
Aveam emotii referitor la alinierea liniilor intre module, nu ma gindisem la aceasta solutie de rigidizare a lor la marginea modulului - simplu si eficient, felicitari

spor in continuare, va voi urmari cu interes
Adi
 
Multumesc mult de aprecieri!.

Este adevarat ca nu am mizat mai deloc pe partea artistica, din motive de depozitare,
de aceea am optat pentru iarba la "metru patrat" sa nu se vada polistirenul.

Cand termin cu "invartitul" le depozitez in picioare pe lungime unele langa altele
cu placa de carton intre sa nu se deterioreze sina, astfel iese un bloc compact.

Insa cu prima ocazie sper sa pun si un drum pe la Gara-Depozit si atunci mai fac
si modificari artistice.
 
salut @natbl73
Este posibila si varianta cu DB25, eu initial am vrut cu DB9 insa am renuntat din motiv de aliniere, lemnul mai lucreaza in timp.
Dar daca totusi vrei sa o implementezi va trebui sa o prinzi (raportat la SMIT) chiar de profilul de aluminiu.
Daca ai observat atent modulele se "imperecheaza" tip mama-tata prin 2 pini metalici (suporti de etajera),
rezultand o alinire rigida si fixa in timp, cea ce iti asigura alinierea mufelor.
Referitor la "interferente" nu vad nici un motiv sa apara, ai putea avea insa contact imperfect, dar
din cei 25 de pini poti ca folosesti cate 2 sau 3 pentru acelasi semnal, pentru a minimiza riscul.

Sina nu este chiar rigida in raport cu marginea placi, se poate observa ca placa de textolit de care
sunt prinse terminatiile sinelor este prinsa la mijloc cu un holzsurub de blat insa nu strans de tot,
iar la capete sunt suruburile M3 cu piulita cositorita de textotit.
Prin strangerea suruburilor laterale se pot cobori sau ridica sinele la capete,
in felul acesta se realizeaza un reglaj fin pentru o aliniere cat mai buna.
 
Si mie imi place lucrarea.

Aici detalii despre diferitele componente folosite la alinierea intre segmente. In mesajul 18 vei vedea care sunt piesele preferate de modelisti pentru acest scop.

In ceea ce priveste fixarea rigida si alinierea conectorilor electrici intre placi, pot intreba: care este scopul?

In general, conectorii atarna liberi la capete suportati de cablurile electrice, uneori avand fixata o bucata de piele sau material textil. Incercarea de aliniere precisa va aduce complicatii si munca in plus.

De asemenea, imi place mult metoda aleasa pentru actionarea macazelor: servomotoare pentru aeromodelism. Aceasi metoda aleasa si de noi la diorama de la "club".
 
Bravo, sunt tentat si eu de o asemenea solutie. N-am mai intins sistemul H0 de o gramada de vreme tocmai pentru ca nu am timp de insirat sinele... Un astfel de sistem scuteste o gramada de timp.
Spune-mi te rog de ce a fost necesara rigidizarea aceea la imbinarea modulelor?
Nu se puteau lasa capetele sinelor 1mm inafara si sa se realizeze imbinarea sina / sina? Ce rol au placutele acelea?
Multumesc
 
Alex_Stoicia a spus:
[...]
Spune-mi te rog de ce a fost necesara rigidizarea aceea la imbinarea modulelor?
Nu se puteau lasa capetele sinelor 1mm inafara si sa se realizeze imbinarea sina / sina? Ce rol au placutele acelea?

In niciun caz nu au voie sinele sa depaseasca marginea blatului. Imagineaza-ti ce s-ar intampla in cazul unui accident; sinele ar putea fi chiar smulse de pe blat. Apoi trebuie sa ai in vedere operatiunile de montare / demontare a segmentelor, conexiunile electrice, alinierea perfecta a sinelor, soliditatea intregului ansamblu.
 
Fain SMIT asta :wink: .
O sa fac si eu ceva in genul asta ,doar ca nu la nivelul "broastei",ci deasupra unor rafturi,la 90 cm inaltime.Trebuie sa studiez putin problema cu compatibilitatea intre astfel de module (cele de la expozitii...),poate,cine stie.