Diorama HOe de Craciun.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Ciao,

....si Craciun Fericit !

Am zis sa intampin si eu acest Craciun si cu ceva macheta pe care sa se invarta un tren.
Zis si facut !
Intr-un timp scuuurt de tot, atat am putut rezolva....si a iesit !
E ceva temporar , dar e de efect !

Am luat una bucata capac de frigider:


PC251790 by sesamcave, on Flickr


PC251791 by sesamcave, on Flickr

Am luat 2 sine HOe de la Roco ( ce anterior , cu muuult timp in urma, fusesera lipite de pluta), le-am mai taiat si ajustat eu cu Xuron-ul ( ca freza am....baut-o :D ), le-am "sudat" una de alta , am lipit si sarmele pentru curent ...si gata cercul:

PC251792 by sesamcave, on Flickr

PC251794 by sesamcave, on Flickr

PC251788 by sesamcave, on Flickr

Am inceput sa "umplu" golul cercului cu :
-- una moara de vant cu motor electric Faller ( motoras montat de mine )
--ceva oi si 2 ciobani
--autobuzele mele Skoda si Vomag de la V&V modelle
--ceva remorca-cisterna de apa de la Roco
--ceva remorca - bucatarie mobila tot de la Roco


PC251805 by sesamcave, on Flickr

PC251803 by sesamcave, on Flickr

PC251806 by sesamcave, on Flickr


PC251821 by sesamcave, on Flickr

Intre timp, am udat si au crescut si brazii :D ( de la Noch, punga de 25 buc, tot asa, luati din timpuri vechi si defacuti azi....sunt ca si noi ) :D :


PC251809 by sesamcave, on Flickr

Tot timpul, Mos Craciun a supervizat lucrarea ( atat panoul de comanda, cat si santierul 8) ):


PC251814 by sesamcave, on Flickr


PC251816 by sesamcave, on Flickr

Ca si alergator de cursa lunga, am selectionat :D unica mea locomotiva cu decoder + sunet la HOe...un diesel de la Liliput.

Iar in incheiere:


Craciun fericit by sesamcave, on Flickr

Marius.
 
Craciun fericit !!! :D ideala diorama asa de moment ... prindea bine o aburoasa era asa de sezon...
 
Craciun fericit! Este una dintre cele mai frumoase diorame pe care le-am vazut! Eu apreciez dioramele din doua puncte de vedere, cel al fidelitatii in care este redata realitatea si cel al entuziasmului specific puritatii copiilor. A doua categorie pentru mine este mai importanta decat prima. Inca o data: Felicitari!!!!! ;-)