Diorama HO 3,30 x 1,95 metri SBB

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

razvan

Member
4 Iunie 2010
34
0
57
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Dupa ce 20 de ani am lucrat diverse machete la scara N, acum 3 ani am decis sa trec pe HO. colectionez trenuri elvetiene si in prezent am ajuns la 10 garnituri de la Roco, Trix, Liliput si HAG.
Anul trecut am inceput o macheta HO avand dimensiunile de 3,30 x 1,95 metri. va prezint deocamdata stadiul la care am ajuns. Acum urmeaza una din partile grele si anume fixarea podurilor mari: a podului Bietschal de la Faller si a viaductelor de piatra de la Noch.




La un an dupa aceste poze iata si filmul in care lucrurile au evoluat mult.
http://youtu.be/l4-r2nEVIms
 
Vreau sa completez ca pe mnacheta sunt 7 macaze duble si doua triple, toate actionate electric. Macheta este pe trei niveluri si va exista o diferenta de nivel de 25 de cm intre primul si al treilea nivel.
 
dupa doi ani macheta SBB a a ajuns in stadiul urmator. Circuitul este gata, macazele au fost legate la instalatia electrica, am instalat luminile la toate casele. am construit relieful din polistiren expandat combinat cu polistiren normal si am ajuns la faza in care construiesc stanci cu formele de la noch pentru construit stanci. pentru stanci utilizez ipsos de modelaj dupa ce in prealabil am spalat formele cu apa calduta sa nu se lipeasca ipsosul. atasez cateva poze cu ultimele evolutii.







































 
dupa doi ani macheta SBB a a ajuns in stadiul urmator. Circuitul este gata, macazele au fost legate la instalatia electrica, am instalat luminile la toate casele. am construit relieful din polistiren expandat combinat cu polistiren normal si am ajuns la faza in care construiesc stanci cu formele de la noch pentru construit stanci. pentru stanci utilizez ipsos de modelaj dupa ce in prealabil am spalat formele cu apa calduta sa nu se lipeasca ipsosul. atasez cateva poze cu ultimele evolutii.







































 
Arata superb relieful,cred ca mai ai de munca destul de mult.Din ce am observat lucrezi pe toata macheta ceea ce inseamna si timp castigat si o evolutie mai rapida a lucrarilor.Spor la mesterit :lol: