Diorama mea la H0(C.F.W.R)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Wesley a spus:
da da asai.Apropo m-ai intrebat mai sus daca transformatorul piko cel folosesc la iluminat este dinala ce se foloseste si la rulaul locomotivelor,da este dinala ce se combina cu variatoru :D .Ai intrebat de curiozitate?,sau cu tendinta de am zice ca ala nui bun? :confused:
scrii repede sau te grabeste cineva? :D
 
Scriu repede :)).Dar am remediat mesajul :D . Apropo,daca tot e bine ce e pe foaia cu schema mea de iluminare,daca vrei si ai nevoie de asa ceva,o poti folosi si dumneata.O daruiesc cu mare placere
 
Buna seara.Vesti noi pe diorama lui Wesley!!. Continui topicul dioramei cu ceva nou.Avand in vedere ca,in ultima vreme diorama nu a suportat mari modificari,a venit timpul ca o modificare mai ''severa'' sa zic asa,sa-si faca aparitia si sa schimbe radical imaginea dioramei.
Aceasta schimbare se refera la faptul ca,cladirile dioramei''cu exceptia remizei'' au fost iluminate!! Am sa va las niste poze,sper sa va placa!














Pozele nu sunt asa clare deoarece au fost facute pe intuneric si fara blit.Dar cat de cat sunt acceptabile.
Se pare ca totusi la vro 2 cladiri nam scapat de micuta problema cu luminarea peretelui.''Ma asteptam ''.Desi este o chestiune nu prea problematica,totusi in viitoru apropiat ,mai sigur peste 2 saptamani,voi incerca sa aleg o metoda pentru remedierea problemutei :p
In caz ca nu voi reusi sa rezolv mica chestiune,vor ramane asa,cel putin o vreme. Orikum parerea mea nu este un lucru asa de rau sau neintalnit,este ceva normal.!!

Asept pareri! :cool: :)

Pana atunci,Vizionare Placuta,si sa ne auzim cu bine!!!


''Wesley'' 8)
 
Da a iesit ady,dar nu cum aveam eu in plan.Ledurile cu rezistentele leam retras si am folosit becuri de instalatie . Am facut asta pentru ca ledul nu stiu din ce cauza... cu rezistenta lumina dar foartle slab..si nu se vedea nimic.De aceea am fost nevoit sa gasesc o metoda de inlocuire...si dupa ore de chin si de incercat ''de ma apukase 1 noaptea''.....intr-un final... woalaaa am reusit ;)
 
Posibil ca o metoda eficienta pt problema peretilor iluminati la casa sa fie urmatoarea.Cu ceva timp in urma gasisem o metoda pentru aceasta problema.Dupa cum stie toata lumea ca majoritatea cladirilor de la Piko au acel alb ca culoare,alb care nu da un aspect tocmai placut cladirii in cauza.
De aceea ma gandesc sa aplic acea metoda.Si anume: Un amestec de aracet cu diferite culori de var,in special o culoare caramizie''pentru bacanie'' ce are suprafata cu aspect de caramida. Cu ocazia asta problema luminii ar fi rezolvata,realitatea aspectului ar creste radical si va aparea o frumoasa diferenta de la o casa la alta exact ca in realitate.

Astept pareri despre metoda!!.Multumes(As scapa de chinul ingrozitor de a monta hartie neagra pe interioru caselor deja montate!!!!)


''Wesley''
 
Asa bine cum auzi,luminau slab legam rezistenta de un led si dupaia puneam rezistenta si celalalt picior la mufa ce era conectata cu variatoru la priza.........si lumina dar slab.Nu stiu din ce cauza dar nu lumina cum trebuie,probabil nus bune pt cladiri sau o fi rezistenta prea puternica pt iluminat interior.
 
mpursu a spus:
Schema ilumină’rii este corectă’!
41.gif

Atenţie la adaptorul de reţea, s㒠dea tensiune continu㒠şi nu alternativă’.
Mai multe detalii despre calculul rezistenţelor de balast, interconectarea LED-urilor etc. gă’seşti aici. Mult succes!
Dac㒠un LED lumineaz㒠prea slab, mai întâi şi mai întâi mă’soar㒠curentul prin el. Dac㒠valoarea mă’surat㒠este mult sub 10-15mA, atunci rezistenţa de balast este prea mare şi trebuie recalculat㒠corespunză’tor. Dac㒠valoarea curentului este în jur de 10-15mA, atunci rezistenţa de balast este corect dimensionată’, dar este posibil ca LED-ul însuşi s㒠aib㒠din construcţie o intensitate luminoas㒠mai slă’buţă’, deci poate fi înlocuit cu un alt exemplar cu intensitate luminoas㒠mai mare. Exist㒠mai nou lanterne şi chiar faruri extrem de luminoase, realizate cu LED-uri, deci... se poate
16.gif
 
Dac㒠interiorul unei case este insuficient luminat de că’tre un LED din interior care funcţioneaz㒠corect, atunci de vin㒠poate fi direcţionalitatea mult mai pronunţat㒠a luminii emise de acesta, datorit㒠/ din cauza formei cilindrice cu vârf sferic, faţ㒠de lumina emis㒠de un bec. în acest caz LED-ul se poate înlocui cu altul cu unghi mai larg de emisie sau chiar cu un LED SMD PLCC. Sau - idee nă’struşnic㒠- în locul unui singur LED se poate monta un "snop" de câteva LED-uri orientate diferit, astfel încât cu toatele s㒠acopere un unghi de iluminare cât mai larg.
 
Sallutare modelisti.Vin cu ceva noutati,in ceea ce priveste diorama mea.Am inceput cu confectionarea soselelor.Am tinut cuvantu pentru topicul de mai sus,pentru vopsirea cladirilor,pentru a evita lumina prin pereti.
Nu chiar in totalitate deoarece pe parcurs a venit o idee.In momentul in care vor veni stalpii de iluminat vor lumina din exterior si aspectul peretilor iluminati va disparea.Totusi cat de cat am remediat problema la unele cladiri.

Las pozele sa vorbeasca!!









parcarile bisericii si ale garii.




Una din cladirile vopsite''bacania'' si casa de langa aceasta






Si inca ceva,zona triajului a fost eliberata destul de mult,pentru punerea viitoarelor marfuri de incarcat in vagoane.




Drumurile si parcarerile au fost facute din extrudat de izolare pentru laminate.Pe viitor vor fi lipite de blat si scoase acele.Pana atunci Sanatate si Bafta tuturor!Voi reveni cu poze cel mai probabil peste 2 saptamani!

Astept pareri,Multzam.!!!

''Wesley''
 
Mai sincer sa fiu eu dintro placa si jumatateam facut soselele pe diorama la mine....si acele 2 placi au fost ramase de cand am pus laminatele...deci cost 0:)
 
EVOLUTIE!! :)

Va saluut,si va zic bine ati venit in noul an!Dupa o perioada destul de lunguta,in care nu am mai postat noutati pe diorama mea,se pare ca a venit vremea sa continui si eu cu cate una alta.
Am avut deosebita ocazie de a sta ceva timp alaturi de diorama mea :lol:,si avand in vedere ca timpu este limitat,totusi am reusit in aceasta micuta perioada sa fac cate ceva la diorama mea.
Am sa va prezint evolutiile dupa care voi lasa si niste poze.Sper sa va placa!


In primul rand am terminat cu vopsirea si uscarea soselelor,asa cum am spus in ultimul meu mesaj postat,vopseaua pusa sa dovedit a fi doarte interesanta in ceea ce priveste culoarea.






A doua chestie este ca am inceput repunerea ballastului pe linia din spate a circuitului exterior.Aceasta initial a mai fost pusa odata,dar din diferite accidentari provocate de diverse lucrari pe diorama,a fost degradat si am fost nevoit sa il dau jos si sa pun altul!



Si o a treia,este amenajarea celui de-al doilea colt al dioramei!acesta a fost facut cu mai multe tipuri de foliaj,deoarece am incercat sai dau o calimera si mai realista ca a celui dintai!In ceea ce priveste decorul,am ales ceva simplu,niste pietre amplasate pe sol,2 indragostiti plimbanduse si sa nu uitam de Nenea Ghita care citeste relaxat ziarul :D


Pana la noi evolutii,la fel mai sigur peste 2 saptamani va urez Bafta si numai bine


''Wesley''
 
Cum am mai spus si in alte postari,zic si acum Ideile noi sunt mereu binevenite,asa ca nu ezitati sa va dati pareri :lol: