Modul pentru poze la scara N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:D Mie imi pare rau ca nu se gasesc aici, la un pret rezonabil. Faptul ca le fac aia la ei, distanta mare si transportul le fac greu accesibile. Noch a incercat un parteneriat cu ei, dar au numai 10-15% din produse. Si mie mi-ar conveni sa le iau de la noi in loc sa le car in geanta. Nu am de ce sa ma curentez, doar asta e rostul unui forum, sa discutam intre noi, civilizat si sa facem schimb de idei. Pozele alea sant vechi de 12-14 ani, nu mai retin, ceva polistiren, niste crengute de molid. Imi aduc aminte ca am dat 400.000 lei vechi pe un tub de tempera frantuzesti la fondul plastic, ca sa vopsesc 100-200 grame de rumegus. Si asta intr-o singura nuanta. Daca tot vrei sa incerci, eu zic sa cauti coloranti de var. Au in show-romuri paleta de culori la sticlute si dozajul. Pretul zic eu ca e mult mai bun ca la fondul plastic la acuarele sau tempera. Rumegusul vopsit, il poti folosi la suprafete mari, ca sa inlocuiesti turful fin care imita solul, , iarba uscata si altele. Daca ai face o diorama cat un teren de fotbal, cu produse Woodland sau Noch, ai vedea costuri astronomice. Si colegi din state folosesc praf de pe drum, rumegus vopsit si altele. Important e cum ziceam mai sus sa ai timp cat mai mult si fireste imaginatie
 
:D Prima locomotiva probata pe modul, Eram curios cum se vede cu macro :D

Poate voi reusi sa pun si poze cu toate loco din colectie dupa ce termin modulul cat de cat. Se pare ca merge cu macro, o sa incerc si supermacro cu un teleu.
 
@Bogdan
Stau 5 luni acolo si 2 acasa in vacantza. Mai mult pe acolo. De aia timpul la mine e scump rau. Bani gasesc sau pot sa fac, timp nu :(

@Dragos E SD70 ACe, verisoara lu aia cu steag. Nu am zis sora ca pe surioare o sa le vazi maine, o sa-ti pun o poza cu ele
 
Abia astept si alte poze pe noul tau modul ! Si vagoanele mele cu containere desigur , pentru care strang banuti ! :D
 
O sa reorganizez folderul cu modelele mele, am locomotive si vagoane care stau in dulap si nu stiu nici macar eu de ele :D O roaba cred. :D
 
:D @Dragos poza asta iti spune ceva? EMD SD70ACe

8450 e surioara cu a ta. 8518 e ultima adusa ca sa nu planga cealalta. De fapt acolo am vazut si garnitura cu 3 loco in fatza si 2 in spate, luuuuuuuuunga tare. Si mai sant BNSF are si ea surioara, CSX-ul la fel. :D
 
Ce tare arata ! Mai ai loc de una ? Poate daca facem module, facem o garnitura tipica USA pe la expozitii. :D
Sfat: Daca tot ai facut modulul foto , cred ca ar fi bine-venita o poza de fundal, sa dea ideea de adancime de camp, in orice caz...nu perete . :lol:
 
Nu l-am terminat inca, o sa fac un panou din carton gros cu un fundal lipit pe el. Pozele o sa fie in general macro, desi pe modul am putut pune 3 locomotive odata. :D
 
O idee:

la cat de lat este modulul, si in lucrul cu mocro, nu iti recomand un backdrop (imagine de fundal sau cum vreti sa traduceti termenul in romana).

Oricat de bine ar fi tiparit iti da senzatia ca taie peisajul in doua sau mai rau ca muntii se termina intr-un zid.

Pur si simplu nu pune nimic. Faci pozele pe modul afara, pe lumina naturala. Pui modulul pe un scaun, pui aparatul pe trepied la inaltimea necesara, folosesti ca fundal cerul albastru sau o liziere de vegetatie.

Mai sunt cateva trucuri de pozat in mod macro diorame la N, dar poate vorbim alta data sa nu-ti poluez subiectul

Incerca ambele variante (cu fundal sau fara) si o sa-mi dai dreptate :)
 
Luam in calcul un fundal doar pentru a face poze pe modul cu 3 unitati odata. Cum ai sesizat, daca faci poze macro sau supermacro cu modelul si il incadrezi bine, sa nu se vada peretele, fundalul e inutil. Oricum la fundal ma gandesc la ceva bleu deschis, sau cu nori, nu alta forma de relief
 
Am pus si ultimii copaci, o sa mai intervin pe parcurs cu ceva ierburi uscate si verzi, un pic mai inalte decat vegetatia ce se vede acum. Poze:







Cam asta a fost in mare munca la modulul de 30cmx60cm. Costul total s-a ridicat la cca 180 lei :D toate materialele apartinand kitului. Sper sa reusesc sa fac si poze pe el cat e vara si multa lumina naturala.
 
A iesit super !!! Felicitari, esti o reala sursa de inspiratie, modul de lucru, prezentarea detaliata, entuziasmul m-au facut sa ies din letargie si sa ma apuc de treaba ! Cu aceasta ocazie am descoperit ca nu trebuie neaparat un aplicator de iarba pentru o diorama excelenta si ca avand metoda si materialele necesare totul este sau pare foarte simplu !
 
eu as fi pus ceva mai multi copaci...insa modulul arata grozav! sper sa pot face , intr-o zi,la H0 ceva asemanator... :roll:
spoor in continuare!
 
:p Copacii i-am comandat, si astept sa pun mana pe ei. Am in dulap armaturile ale de metal alb sau plastic, da sant curios la asa ceva si vreau sa incerc.
http://www.modeltrainstuff.com/Scenic-Express-EX0215-Super-Trees-Value-Pack-p/scx-ex0215.htm
Erau doua cutii, acuma mai au numai una. De, magazin virtual cu stoc in timp real :D