Helix cu bucle de intoarcere

Diorama la care lucrez
alias

Re: Helix cu bucle de intoarcere

Mesaj de alias » Lun Sep 25, 2017 11:30 pm

cheluIS scrie:
Lun Sep 25, 2017 11:06 pm
Am inceput sa montez tijele filetate .
Jdemii de piulite ... :-(

Imagine

A ... a crescut si gazonul de la Noch .
Mda... stiu cum e... multe tije filetate de 8mm iar piulitele sunt "fara numar" ... cred ca spre 1kg, daca nu mai bine... si la mine am doar 5 spire.

Atentie ca pe masura ce montezi din segmente tijele or sa devieze de la verticala si or sa tinda sa fie perpendiculare pe placaj... Eu n-am dat gaurile direct in placaj ci am facut niste urechi din MDF prinse la margine astfel incar tijele sa se monteze in interiorul si in exteriorul placajului propriu-zis, tocmai pentru a putea sa jonglez cu tijele neastamparate. A-propos de placaj ... eu am folosit OSB de 8mm si ... regret mult pentru ca face multa mizerie, dar atunci n-am gasit placaj de 8 sau de 4 sa-l suprapun. Cu placaj e altceva, iese mult mai curata taietura, mult mai precise imbinarile, mult mai estetic produsul final. Spor!
cheluIS

Mesaj de cheluIS » Lun Oct 02, 2017 12:59 am

Am montat definitiv primele doua spire .
Am reglat panta , rulajul vagoanelor pare in regula .
Am inclinat foarte usor linia spre interior .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Intre timp s-a uscat lacul pe urmatoarea jumatate de spira .
Am ajuns cu traseul la primul macaz , intrarea in a doua bucla de intoarcere .

Imagine

Imagine

Imagine

Ne mai auzim .
cheluIS

Mesaj de cheluIS » Mar Oct 03, 2017 1:45 am

Am ajuns la primul macaz .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ne mai auzim .
gamitzu

Mesaj de gamitzu » Mar Oct 03, 2017 8:13 am

Arata bine, spor la treaba in continuare. O singura intrebare am. Nu era mai simplu cu line flex decat din tronsoane ? Toate segmentele banuiesc ca le vei lega solid intre ele cu fire la buss sau cositorite, spre a evita mai tarziu oxidarea dintre papici si nervii de rigoare. Misto ideea de helix care leaga vitrinaa de pe perete.
alias

Mesaj de alias » Mar Oct 03, 2017 9:33 am

Frumos.

Bravo! ... dar cioturile de bara filetata banuiesc ca vor fi rase la nivelul piulitelor sau ... ?
cheluIS

Mesaj de cheluIS » Mar Oct 03, 2017 10:18 am

@gamitzu
Sina flexibila e mai greu de format . Folosesc segmente pentru ca inaintez cate un sfert de cerc si liniile flexibile sunt cam lungi . De asemenea cu segmentele de linie ma pot verifica daca nu am abateri .
La fiecare nivel am pus cate o pereche de papuci electrici pe barele filetate . La papuci fac conexiuni electrice pe sub linie . Barele filetate le conectez la centrala .
Voi pune o poza explicativa .

@alias
La primul nivel am lasat intentionat 30mm de bara pe post de "mantinela" , in caz ca vreun vagon o ia razna la vale . Ma gandesc sa le vopsesc in dungi galben-negru .
alias

Mesaj de alias » Mar Oct 03, 2017 10:37 am

cheluIS scrie:
Mar Oct 03, 2017 10:18 am
...
@alias
La primul nivel am lasat intentionat 30mm de bara pe post de "mantinela" , in caz ca vreun vagon o ia razna la vale . Ma gandesc sa le vopsesc in dungi galben-negru .
OK, dar pune un manson ceva pe ele, sau macar putina banda izolatoare pentru ca in cazul unei deraieri cu contact sa nu afecteze painjob-ul materialului rulant.
gamitzu

Mesaj de gamitzu » Mar Oct 03, 2017 11:20 am

Ok, tu ai lucrat cu sine la HO, eu nu cunosc cum sant facute. Daca as fi facut eu, as fi folosit flex de la Atlas, ca si in cazul dioramei. Bucatile au 700mm lungime, dar este flex elastic, nu rigid sau semi rigid. Eu pe alea le arcuiesc cum vreau si daca le las in pace fara sa le lipesc sau sa le bat in cuie, revin la forma initiala. :grin:
Oricum ar fi, mie mi-a placut ideea de helix de acces in triaj vertical tip dulap. :aplauze: :aplauze: :aplauze:
alias

Mesaj de alias » Mar Oct 03, 2017 2:15 pm

Eu consider ca la HO nu exista sine flexibile mai prietenoase si mai usor de folosit decat PECO (doar Code100 le-am incercat si am ales sa le folosesc), then again e doar parerea mea.
cheluIS

Mesaj de cheluIS » Mar Oct 03, 2017 2:50 pm

De la inceputuri am folosit numai sine Piko A-Gleis . In plus , folosesc la proiectare WinRail 8.0 care are biblioteca de sine Piko .
M-am obisnuit cu geometriile de la Piko ... nu cred ca le mai schimb .
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Oct 03, 2017 4:44 pm

Recomand cositorirea liniilor chiar si acolo unde sunt eclise, sunt patit. Singurele linii unde eclisele isi fac treaba fara cositorire sunt cele Roco, fie flexibile sau tronsoane rigide.
GFN

Mesaj de GFN » Mar Oct 03, 2017 6:26 pm

Nu era mai bine ca atunci cand garnitura urca pe helix sa fie directionata direct spre vitrina ?
Din cate inteleg trebuie sa urce pe helix pana dupa macaz , apoi sa dea inapoi pe raftul din vitrina, la plecare la fel.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
alias

Mesaj de alias » Mar Oct 03, 2017 8:03 pm

GFN scrie:
Mar Oct 03, 2017 6:26 pm
Nu era mai bine ca atunci cand garnitura urca pe helix sa fie directionata direct spre vitrina ?
Din cate inteleg trebuie sa urce pe helix pana dupa macaz , apoi sa dea inapoi pe raftul din vitrina, la plecare la fel.
Salut.

Pe pagina 1 in poza 5 de sus in jos pare ca la urcare garniturile ar putea intra direct in vitrina, iar la iesire ar putea sa coboare direct pe helix pana jos.
cheluIS

Mesaj de cheluIS » Mar Oct 03, 2017 10:36 pm

@gamitzu
Poza cu papucii electrici pentru conectarea sinelor .Firul trece prin placaj pina la papuc .
Imagine

@alias
Cand am spus ca vopsesc barele filetate in galben-negru ma gandeam la ceva manson , tub termocontractibil , etc. Inca nu am gasit o solutie care sa ma multumeasca . Ma uitam azi la niste izolatori de papuci electrici dar erau cam plasticosi si cam scumpi ... la 48 buc. pe nivel , inmultit cu 10 niveluri ... cam scump halatul . :-D

@cosmin78
Eu folosesc sine Piko pe care nu le cositoresc pentru ca las rosturi de dilatatie . Pe diorama am cca. 60 m de sina si nu am avut probleme de oxidare , contact prost . Pe diorama am vreo 8 puncte de conectare a sinelor care duc direct la centrala . In plus cand montez sinele strang foarte tare conectorii , se cupleaza destul de fortat .

@GFN
Garniturile intra cu fata in helix si urca pina la nivelele 5-10 unde sunt liniile de garare . La nivelul 2 este un macaz cu intrarea in a doua bucla de intoarcere iar la nivelul 4 este macazul cu iesirea .
La iesirea din vitrina garniturile ies cu spatele pina la nivelul 0 , cu acces la triaj sau pina la la nivelul 4 sau 2 , in zona de munte ... sau invers ... urca cu spatele .
Imagine

Multumesc tuturor pentru aprecieri .

Ne mai auzim .
cheluIS

Mesaj de cheluIS » Dum Oct 08, 2017 12:09 am

Au ajuns modulele de comanda a servomotoarelor pentru macaze si modulele pentru buclele de intoarcere .
Imagine

In timp ce fixez o jumatate de traseu ...
Imagine

... alta sta la lipit .
Imagine

Dupa 24 ore proba cu sinele .
Imagine

Fanta pentru actionarea macazului .
Imagine

Liniile fixate .
Imagine

Imagine

Imagine

Inca o jumatate la lipit .
Imagine

Imagine

Cel mai nasol e sa infiletezi cate 96 de piulite pentru fiecare nivel ... :-(
Pina acum vagoanele ruleaza bine , fac cate o proba de coborire (inertial , fara locomotiva) la fiecare jumatate de tura montata .

Ne mai auzim .
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”