PICAXE sau cum sa automatizezi simplu o diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

felippe

Mecanic de locomotiva
21 Ianuarie 2006
1.554
89
-
Ma mir ca nu am vazut pe nimeni sa aduca in discutie, pana acum, acest microcontroler extrem de versatil si foarte ieftin.

Nu am realizat pana acum nicio automatizare pentru vreo diorama dar, daca ar fi sa aleg, cred ca PICAXE ar fi prima alegere:

Pagina oficiala: PICAXE

Aici, un proiect cu aplicabilitate in modelismul feroviar: Signal control.
 
Interesant, la noi inca se invata pe platformele "nefamiliare" , vad ca aici incearca o abordare mai prietenoasa cu limbajele de programare. Multumim pentru link.

Tu te-ai apucat de treaba cu ele ? La noi in RO oare cum se pot procura aceste start-kit-uri ?
 
Nu am cumparat inca nicio componenta sau kit dar intentionez sa o fac in urmatoarele zile / saptamani.

In ce priveste livrarea in Romania, se pot face comenzi direct in magazinul lor on-line: PICAXE Store.

Sau, cinestie, daca exista interes, poate ia cineva distributia pentru Romania; detalii la Become a Distributor.
 
A PICAXE chip is a standard Microchip PIC microcontroller that has been pre-programmed with the PICAXE bootstrap firmware code.

Ma mir ca nu am vazut pe nimeni sa aduca in discutie, pana acum, acest microcontroler extrem de versatil si foarte ieftin.

Din punctul meu de vedere nu are rost sa ma complic cu picaxe ca sa programez un uC de la microchip.Cumpar direct uC-ul iar ca medii de dezvlotare exista de la asembler pana la C ( si multe sunt gratis).La fel si bootloadere ( asta daca chipul e indeajuns de mare sa tina unul) se gasesc destul free pe net.
Personal folosesc mplab-ul de la Microchip si fiindca am trecut la 18F, si MCC18 student edition - asta e compilatorul de C.