montare decodor pe o lok ICE 1 Tillig TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tache44spr

Member
13 Aprilie 2010
28
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Am achizitionat un set ICE 1 produs de Tillig si as dori sa-l trec pe digital.
Mentionez ca inca sunt la "gradinita" in ceea ce priveste digitalul,pentru celelalte locomotive de la piko sau kuehn nu au fost probleme acestea fiind echipate cu soclu pt aceste decodoare (nem651 sau 652).In schimb aceasta locomotiva nu are asa ceva iar cand am desfacut carcasa am observat ca are o placa electronica destul de lunga (aprox 80% din lungimea locomotivei) dar este asezata oarecum invers,motorul este fixat de ea si inca nu ma incumet sa o scot de tot din cauza axelor cardanice care angreneaza sistemul de roti.
Daca are cineva o experienta asemanatoare sau un sfat....
 
in general la locomotivele Tillig cu acea placa electronica lunga undeva pe la mijloc exista un mic patratel decupat pe 3 laturi fata de placa iar pe a 4-a latura exista niste mici gaurele intre patratel si placa, pe acest patratel sunt montate piesele electronice pentru analog, pentru trecerea in digital trebuie rupt (eliminat) acest patratel, priza tip NEM 651 se afla montata sub placa electronica la marginea gaurii obtinute prin eliminarea patratelului, montarea decodorului in priza e un pic peste mana prin acel gol dar s-ar parea ca asta a fost gandirea, cazul asta l-am intalnit la trei locomotive Tillig de generatie noua, nu bag mana in foc si pentru ICE, ar trebui sa desfaci suruburile care fixeaza placa electronica de sasiu si o ridici un pic atat cat sa vezi daca pe dosul placii exista acea priza NEM 651, daca poti pune o poza cu placa si pot face o comparatie cu ce am intalnit eu, au mai existat niste locomotive produse acum cca. 5-6 ani la care se schimba toata placa analog cu o placa digital, pretul unei placi digitale era ca a unui decodor