Modificarea schemei servopoint_opto ptr macazuri piko!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

danezu

Well-Known Member
Trenulist
16 Septembrie 2009
434
113
34
Los Angeles
LOCATION
Los Angeles
Incerc sa modific schema lui paco, si cum nu prea am experienta! As vrea sa stiu daca este bine facuta modificarea? eu am urmarit sa elimin releul (deoarece am macazuri piko cu inima izolata) si sa pun 2 leduri pentru indicarea acelor macazului ori pentru un viitor panou sau un semafor etc..
schema originala:


schema modificata:
 
E... aproape bine :)

Elimini si diodele 1n4148 si pui ansamblul led + rezistenta direct intre colectorul tranzistorului si VDD (+5V)

In plus iti mai trebuie si un hex file modificat, pt ca cel original doar da cate un impuls la capat de cursa tranzistorului corespunzator. Daca imi lasi o adresa de mail ti-l trimit eu zilele astea.
 
Acuma da... desi ai 3 de LED1 :D

Rezistentele serie sunt de 330 - 680 ohm, iar R4 si R5 pot fi de 10k in loc de 1k.
Daca vrei ca stingerea ledurilor sa se faca treptat - mimand inertia filamentelor - pui in paralel pe fiecare ansamblu led + rezistenta cate un condensator electrolitic de 220 - 470 uF.
 
e modificata in paint :D .. interesanta ideea cu condensatorul! cred ca rezistentele raman de cca 300 ca as vrea sa pun 2 led-uri la panou si alte 2 la semafor...

As vrea sa alimentez circuitul tot de la sine(centrala) merge sa pun DCC de la sine in loc de un transformator separat (AC) ? :?:
 
Daca il alimentezi de la sine folosesti schema simplificata fara optocuplor.
 
aha.. pai cred ca cel fara o sa il folosesc deoarece doar 3 macazuri o sa le folosesc mai mult.. celelalte 3 doar cand ma joc eu fara automatizari..

softul modificat pe care o sa-l primesc presupun ca o sa mearga si la cel fara optocuplor!

multam pentru ajutor.. acum ma apuc sa fac schema in target3001 :)
 
Este foarte bine ! Atentie la traseele apropiate.

Monteaza temporar 2 condensatoare C de valori diferite (de ex. 220 si 470 uF) si vezi care durata de stingere "da mai bine".

Daca pui mai multe ansambluri led in paralel (semafor + panou comanda), valoarea C se dubleaza (tripleaza...).

Leduri de culori diferite pot necesita rezistente R diferite pt. a avea aceeasi luminozitate.
 
Ziceti si voi la profani, care nu prea le au cu schemele electronice dar vor sa invete (blestemul dce-ului din facultate): cum ai facut schema de pcb ? Ceva automat intr-un program ? Sau din 'experienta' ai desenat tu direct pcb-ul ?
 
macleod a spus:
Ziceti si voi la profani, care nu prea le au cu schemele electronice dar vor sa invete (blestemul dce-ului din facultate): cum ai facut schema de pcb ? Ceva automat intr-un program ? Sau din 'experienta' ai desenat tu direct pcb-ul ?

:fluierat:
danezu a spus:
am terminat si schema in target3001:
...
 
M-am uitat si eu pe specificatiile programului, pare interesant.
Mai pun o intrebare de biban ca deh, asa e la inceput: daca faci schema de principiu in el stie automat sa-ti deseneze pcb-ul ? Sau trebuie sa-i dai tu indicatii la greu ?
 
faci schema in program.. si pe urma iti pune programul toate piesele pe pcb si iti arata legaturile dintre piese cu un fir subtire verde ! si tu incepi sa asezi piesele pe pcb in asa fel incat sa faci toate traseele pe o parte a pcb-ului si incepi sa trasezi cu maus-ul cu o linie (unde ii poti alege grosimea) traseul final!..
 
dac a spus:
Este foarte bine ! Atentie la traseele apropiate.

Monteaza temporar 2 condensatoare C de valori diferite (de ex. 220 si 470 uF) si vezi care durata de stingere "da mai bine".

Daca pui mai multe ansambluri led in paralel (semafor + panou comanda), valoarea C se dubleaza (tripleaza...).

Leduri de culori diferite pot necesita rezistente R diferite pt. a avea aceeasi luminozitate.

pai voi incerca valori diferite la condensatori !

legat de rezistente.. deocamdata o sa las ledurile doar pentru semafor si pentru viitor(cand o sa termin si panoul) o sa schimb valorile rez si condensatorului incat sa mearga 4 led-uri!!
 
Nu, inca imi bat capul cu modulul s88... sper ca dac te poate ajuta! pe mine m a scos din toate 'gropile'
 
inca ma mai gandesc daca sa folosesc varianta cu alimentare separata! Ce consum are un servo (cu tot cu decodor)??
 
Undeva intre 150 - 300 mA, dar doar pentru cateva secunde. Dupa ce a mutat acele macazului consumul scade la cativa mA.
 
sa ne spui cand il faci si daca merge :d despre ce soft e vorba? am vazut in discutiile anterioare cva cu hex file?