DECODOARELE TAMS

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

DORIN

Well-Known Member
Trenulist
25 Aprilie 2016
634
0
BUCURESTI
LOCATION
BUCURESTI
Este cineva in masura sa ne spuna cit de eficiente sunt decodoarele Tams? Sunt ele potrivite pentru motoarele in 3 poli? Se potrivesc bine atit pe motoarele vechi in 3 poli dar si pe cele noi in 3 poli? Intreb asta pentru ca stiu din experienta ca exista o mare diferenta intre tipurile de motoare. Atit ca generatie dar si ca producator. Spre exemplu am observat ca un decodor Loc pilot bazic merge bine la o locomotiva Roco dar nu merge la o locomotiva Mehano. Cel mai multumit am fost de Loc Pilot 3.0 dar aceste decodoare sunt prea scumpe si de aceea mi-am indreptat atentia catre decodoarele Tams.
Vreau sa pun un decodor Tams pe o locomotiva Roco BR 01 model vechi. Stie cineva daca se potriveste acest decodor cu motorul locomotivei? Am pus deja un decodor mai ieftin si in primele 7 viteze merge sacadat.
Intentionez sa pun decodoare noi pe niste locomotive Mehano si sunt curios ce fel de decodor de la Tams s-ar potrivi. La aceste locomotive Mehano, se potrivesc foarte bine decodoarele Loc Pilot 3.0 dar asa cum am mai spus, fiind mai scumpe, vreau sa gasesc un inlocuitor pentru ele.
Sper ca decodoarele Tams sa fie o varianta buna.
 
Nu stiu despre decodoarele Tams, dar Basicul merge f. bine cu motoare in 5 poli. Verifica ce fel de motoare au locomotivele Mehano (gama Prestige sunt in 5 poli). Cat de vechi e BR01 ?
 
Decodoarele TAMS permit selectarea (unele dintre ele) frecventei PWM, tocmai pentru a fi compatibile cu cat mai multe tipuri de motoare.
 
TAMS LDG32 pare a fi OK ca si pret. Am vazut si realizarea digitalizarii lui BR 218 Lima si e OK. Sunt curios daca merge si la un motor ROCO de la o locomotiva proiectata sa mearga in analog. Dupa problemele avute cu montarea decodoarelor Loc Pilot Bazic si Hornby pe locomotivele mai vechi, analogice, nici nu mai stiu ce sa cred.
Multumesc mpursu pentru sfatul care include si un exemplu practic. Multumesc si celorlalti care incearca sa ma ajute. Astept in continuare sugestii, mai ales cu exemple si daca este posibil cu exemple de locomotive analogice de la Roco.
dac, nu stiu exact cit de vechi este modelul, dar este foarte bine detaliat si cred ca este ultimul model inainte de aparitia celor digitale.