NanoX-s88+GenLi all in one

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

danezu

Well-Known Member
Trenulist
16 Septembrie 2009
434
113
34
Los Angeles
LOCATION
Los Angeles
rasfoind pe site-ul lui paco! am dat de o schema la colaborari care contine nanox-s88 si un genli all in one.Ce ma fascinat la schema, au fost traseele foarte groase fata de cele ale lui paco de <0,25! si m'am apucat de treaba!
 
pe la miljocul lucrarii am observat ca traseele corodeaza f rpd...
...dupa ceva aplicari de substanta Flux am reusit sa dau un strat de fludor ptr a scapa de grija corodarii! :D lucrare finala
dupa care i'am adaugat si o carcasa

LA SFATURILE LUI DAC AM FOLOSIT CA ALIMENTARE UN INCARCATOR IBM 16V 3,5A (am scos lm350-ul si potentiometrul cu rezistentele aferente, am lasat si o semipunte ptr a fi sigur ca nu ard ceva cand incurc + cu - :D )
-am facut proba centralei cu un multimaus ,si a interfetei GenLi ...totul pare OK! inca mai am probleme cu MiniMausul lui paco ,tre sa refac montajul si sa fiu mai atent
 
am procurat de pe hgd.ro un trix br 280 dotat cu decodorul tams ldg 32...am studiat pdf-ul decodorului si am instalat un condensator de 100 uf 35v! Din cauza problemelor la programarea cv-urilor am pus 2 mufe ptr indepartarea usoara a condensatorului !
 
Pt. condensator, alege cea mai mare valoare la 25V care iti incape in locomotiva !
Peste 470 uF trebuie inseriat cu circuit rezistenta-dioda. (vezi pdf-ul de la ESU LokPilot v3.0)
 
interesant...am gasit ceva la pg 19! am sa caut un condensator de valoare mai mar la e la 25v,de aceeasi marime ca acela de 100 la 35v! multam'
 
Ã¥m observat ca in manualul decodorului ldg 33 ...sccrie doar de folosirea unui condensator 100uf >=35v!! mi'e cam frica sa maresc valoarea :-|
 
Vad ca acest modul contine microcontroller-e, care trebuie programate. Acestea cum se programeaza, este vreo statie, ceva special? Cum se face programarea?
Multumesc!
 
Programarea se face cu un programator dedicat conectat la PC si desigur un programel, de ex. ICProg.
 
@teo_magdici : daca te referi la uC microchip de pe modulele lui paco, ai de ales intre pickit2 - cam 1,2 mil sau iti faci tu un programator ( sunt cu kg scheme, majoritatea cu pic18f2550 pt ca are implementat usb, dar si pt ala ai nevoie de un inscriptor ca sa il programezi ... )
daca ai nevoie de ajutor cu programarea lui pic18f2550 (sau ai nevoie de integrat te pot ajuta)
@danezu : arata beton cablajul da daca imi permiti o sugestie , nu toate traseele trebuie sa fie groase... e bine sa fie groase dar daca asta implica sa faci multe treceri chiar nu mai merita, trecerile sunt mai subtiri decat traseul si vor ceda primele in caz de scurt (ca si niste sigurante) . de asemenea trasee groase inseamna spatiu mic intre trasee si cum placa nu e data cu lac, orice scurt poate fi fatal... singurul loc unde trebuie avut grija la grosime si unde ar fi bine sa fie placat cu fludor este in zona de putere ( puntea H si alimentarea acesteia) in rest e ok.
 
Iti trebuie ceva de genul http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=32_400&products_id=525 .
Important este sa "stie" PICuri 16f628, 12f629...
 
dac a spus:
Iti trebuie ceva de genul http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=32_400&products_id=525 .
Important este sa "stie" PICuri 16f628, 12f629...

din descriere de pe site : " programatorul nu functioneaza cu cabluri de conversie tip USB-to-RS232" .
trebuie calculator cu port serial
 
multumesc ptr avertisment!! dupa ce probez si s88 am sa ii dau o mana ,doua de lac! cat despre programator ...eu folosesc pe cel prezentat de dac p windows 7 si mere f bn!
 
da, ala e

ar mai fi o solutie pentru convertorul usb serial : un adaptor de nivel de la Sipex SP213CT, legat dupa FT232.
 
Eu mi-am construit singur un programator functional dupa o schema de pe forumul electronistilor si sunt multumit de el. Cu ajutorul lui am putut programa absolut orice microcontroler PIC. Schema se poate descarca de aici: http://www.elforum.ro/download/file.php?id=32498&mode=view
 
Vreau sa ma apuc si eu de unul dar nu stiu ce PIC sa aleg :roll:
In lista de piese scrie doar PIC16F628 , iar aici http://www.adelaida.ro/advanced_search_result.php?keywords=PIC16F628&osCsid=aeae348ede2204cf2a28366e4e797890&x=0&y=0 apar cam multe si deja ma simt depasit de situatie.

Un PIC de ajutor mi-ar prinde bine, multumesc!
 
De unul ce ?
Pt. Nanox merge cel cu -04; pt. GenLI ai nevoie de unul cu -20. Exista cateva diferente intre 16F628 si 16F628A dar acesta din urma ar trebui sa mearga in ambele deci incearca un A (este si mai ieftin).
Vorbim de componente normale nu SMD; raspuns final = PIC16F628A-I/P.