Digitalizarea locomotivei BR50, modelul analogic

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
De cand am achizitionat aceasta locomotiva, m-a tot batut gandul sa ii montez un decodor, dar vazand cate modificari trebuiesc facute m-am cam dezumflat (nu sunt adeptul frezarilor si modificarilor mecanice). Dar totusi.........
Problema principala la locomotivele cu aburi vechi de la Roco o reprezinta, dupa cum se stie, constructia foarte compacta a tenderului. Cautand in documentatiile diferitelor variante ale acestei locomotive, am constatat ca modelul nou de lest care imita carbunii se potriveste fara modificari si locomotivei din posesie, asa ca am comandat unul (stiu, cel vechi putea fi frezat dar nu am vrut asta).
Comparatie intre imitatia de carbuni veche si cea noua:

Se intelege ca cel de sus este cel vechi. Si o comparatie a masei acestora:

O diferenta de aproape 54g.

Dupa demontarea tenderului, am dezlipit capetele bobinelor care veneau de la lamelele colectoare de tensiune, dioda care asigura iluminatul la mersul inapoi si am cositorit firele de la decodor. Am lasat filtrul de deparazitare montat (are rostul lui), dar am tras pe bobine tub termocontractil.

Nu insist asupra conexiunilor, deoarece regula de conectare e clara si simpla. Deoarece firul pentru iluminat a fost lipit in partea stanga (unde era dioda) lumina spate nu functioneaza in mod analogic, dar acest lucru nu ma deranjeaza (din nou, nu am vrut sa tai cablajul - ce piticii mei). Dupa verificarile si proba de rigoare, am montat tenderul si am trecut la locomotiva. In link-ul prezentat mai sus, se observa ca s-au efectuat niste frezari pentru a face loc firelor necesare iluminatului si generatorului de fum. Dupa verificari si testari, am constatat ca acele frezari nu sunt necesare ! E adevarat ca nu voi conecta generatorul de fum la decodor, dar firele incap fara probleme intre frame si masca din plastic.

Si verificarea finala:

Se abserva ca totul e OK, firul sta lejer, nu e strans sau presat deloc.
Se mai observa finetea frame-ului (sa mai spuna unii ca Roco nu fac locomotive bune :twisted:). Si ca fiu pe langa topic, bucsele din bronz.

Sasiul montat pentru verificari:

Deoarece totul este OK, am montat si locomotiva si am cuplat-o cu tenderul. Momentan am cositorit firul pentru lumina fata (rosu, ca alb se vedea urat) pana voi face rost de pini Augat si voi confectiona un conector.

Toate cele bune !
 
uite-asa il lasi pe HGDan fara meserie! parca vad ca vine ziua in care Dan si Doru_B o sa te implore la implant...
Bravos! ;-)