pompa de apa motorizata

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

dac

Well-Known Member
Trenulist
15 Septembrie 2007
1.406
254
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Ingrediente necesare:
- una bucata pompa apa Kibri 9422,
- un servomotor,
- un circuit electronic pt. actionarea servo-ului.

Pompa a fost nitelus vandalizata in sensul inlocuirii corpului cu un tub cu diametrul de 6mm si inaltimea de 50mm. Acesta este mai lung cu 1 cm decat corpul original, pentru ca pompa sa poata deservi si locomotive mai inalte.


Servomotorul fixat sub blat este cuplat direct cu capul pompei prin intermediul unei tije de lemn (de la frigarui).
Desi initial intentionam sa folosesc un alt tip de actionare pentru servomotor (in analog, cu pozitionare unghiulara a pompei prin potentiometru), pana la urma comoditatea a invins si am recurs tot la varianta simplificata a servopoint-ului lui Paco.



Din MultiMaus am reglat apoi unghiul de rotatie la exact 90°, iar viteza am lasat-o pe cea implicita.
http://www.youtube.com/watch?v=6d98J9wR1Uk

Acuma, nu stiu daca astfel de pompe au fost ele vreodata mecanizate; in caz contrar, oi lipi eu vreun cetatean de parghiile alea... :D
 
Felicitari!

Zi-ne si care era versiunea invinsa de comoditate. Eu unul sunt curios...

Ar fi fost vorba de un releu reed caz in care pompa era automatizata ? :D
 
Se poate automatiza pompa fie in analog cu circuitele lui Prognosis bazate pe LM555, fie in digital cu servopoint-ul lui Paco.
Eu intentionam insa o abordare mai "manuala" prin reglarea pozitiei pompei cu un potentiometru, de exemplu asa.
 
Din MultiMaus am reglat apoi unghiul de rotatie la exact 90°, iar viteza am lasat-o pe cea implicita.


in ce consta multimausul?? ceva de pe site paco? ??
 
hmm...acum imi pun intrebarea de ce nu ai un minimaus de la paco?? :D sry de intrebare,dar sunt curios care sunt dezavantajele fata de roco?? ms
 
Ca nu zici rau: ia sa arunc un ochi la mausii lui Paco !
...
Off-topic: se mai uita careva inafara de mine la "Oamenii lui Paco" ?
 
da. Eu. nu stiu daca merita sa iti faci un mouse de la paco. poate doar de efect. ca la cost ajunge cam la 70 - 80 de lei si asta cu multa bataie de cap sa gasesti piesele.
 
P.S m-am mai uitat de 3 ori pe site inainte sa deschid gura din nou :D sau sa misc degetele...deci se numeste minimaus ceea ce vreau eu sa stiu sunt deci dezavantajele fata de roco
 
Minimaus-ul Paco merita facut pentru un singur motiv: neavand buton rotativ pentru controlul vitezei, folosind deci tastele ">" si "<" pentru incrementarea / decrementarea treptelor de viteza, permite controlul simultan al mai multor locomotive cu un singur minimaus, chestie dificila (imposibila) cu MultiMaus-ul Roco.

Dezavantaje:
- aspect: oricat te-ai chinui nu o sa aiba "fata comerciala",
- nu afiseaza numele locomotivei in locul adresei ei,
- 12 taste functii in loc de 20,
- neavand buton rotativ nu ai control tactil al vitezei comandate, trebuie sa te uiti pe afisaj.
 
din cate am observat eu prin poze...ca prin schema ma c-am pierd :D am observat si un potentiometru
P.S mersi din nou pentru detalii si explicatii indeaproape :confused: ave :p