Decodoarele ROCO 10734/10735

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
Salutari tuturor !
Astazi m-am jucat putin cu decodorul Roco 10734, un decodor pentru modele N sau TT (13.3 x 8.8 x 3.3 mm), pentru a vedea cam ce stie sa faca. Am facut aceste teste din simpla curiozitate, dar si deoarece manualul ce insoteste acest decodor este foarte "subtire". Conform acestui manual, decodorul ar trebui sa fie foarte "basic", dar nu este chiar asa. Cipul de pe decodor este fabricat de Kuehn si e marcat Kue 025. Dupa cum spuneam, conform manualului Roco, din CV-uri se pot schimba adresa, viteza minima si maxima, timpul de accelerare si de franare si numarul de pasi in care se regleaza viteza. Conform manualului Kuehn, acest decodor are mult mai multe CV-uri modificabile de catre user, si am decis sa le testez. Astfel, am aflat ca pe acest decodor se mai pot seta:
- Medium voltage (CV6);
- Motor control frequency (CV9);
- Special effects output A (CV49), blink-uri la lumini si altele :mask: ;
- Special effects output B (CV50), idem ca mai sus; cu valoarea 128 in CV49 si /sau CV50 se activeaza independent faza scurta la apasarea tastei F3;
- I-value for load control (CV53);
- P-value for load control (CV54);
- Cycle time of effects (CV55);
- Mapping output B (CV58);
- Speed table (CV67-94);
- Reverse trim (CV95) - viteza maxima la mersul inapoi diferita de viteza maxima a mersului inainte :aplauze:
Toate CV-urile au fost testate si functioneaza perfect.
De ce nu au specificat si cei de la Roco in manual tot ce "stie" acest decodor ? Va las pe voi sa ghiciti, ca eu nu m-am prins.
 
Salut !
Spune, pe motor 0.7 A (ca un decodor H0 low cost) iar pe lumini 0.15 A. Toate iesirile sunt protejate la scurtcircuit si suprasarcina, dar nu am verificat :D
 
Sal
La 30 + transport (in RO nu apare pe la nimeni), pe o loko de generatie noua, e ............ binisor. Are calitati un pic mai bune decat Uhlembrock dar si dimensunui un o idee mai mari.
Spor
 
Eu am doua decodoare de acest fel, unul a venit montat in Ludmila iar celalalt este de la @hgdan. Decodorul functioneaza excelent. Compensarea de sarcina isi face treaba perfect, viteza minima e foarte mica (cred ca vreo 4 - 5 Km/h), locomotiva se deplaseaza foarte lin, fara hopuri si smucituri. Ma gandesc sa testez acest tip de decodor si pe locomotiva RH2045, care are spatiul interior foarte restrans.
Bafta.