Decodor Roco 10732

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

leynad72

Active Member
Trenulist
28 Decembrie 2008
157
0
Pitesti
LOCATION
Pitesti
Salutare.
A aparut de curand pe "piata" un decodor zic eu destul de interesant produs de Roco, avand cod produs 10732. Zic interesant pentru ca am apucat sa-l vad la lucru in cateva locomotive si pare a se comporta destul de bine, plus ca are ca avantaj si dimensiunile destul de reduse ceea ce permite montarea sa cu destula usurinta si in locurile mai greu accesibile...
L-am testat 30 de minute de mers continuu intr-un MZ de la Roco, o locomotiva destul de grea, motor cu 2 volante, lumini pe becuri...si dupa juma' de ora de mers decodorul era doar putin "caldut", in niciun caz incins.
Din pacate nu am o statie cu care sa citesc valorile CV-urilor, asa ca as fi curios daca l-a mai testat cineva pana acum si daca are la indemana o lista cu toate CV-urile acestuia, pentru a avea o imagine mai clara in legatura cu tot ce stie el sa faca.

 
Statia ta este Roco Multimouse?
Daca DA, atunci tocmai ne-ai dat o informatie foarte importanta si utila, aceea ca decodorul NU se incinge sub comanda acestei statii :aplauze:, care trimite la sine tensiune cam mare si nestabilizata :D
"Plicul" de pe decodor era asa din fabrica? Daca DA, atunci inseamna ca si acest decodor poate fi plasat cu usurinta intre piese metalice, fiindca nu va face scurtcircuite prin atingere cu acestea 8)
 
Da, e probat cu Roco Multimaus.
Folia neagra izolatoare o are montata din fabrica.
Masurat de mine are aproximativ 20-21 mm x 13 mm.
Interesant e sa aflam CV-urile lui, in afara de cele "basic"...
Sa stim daca ne putem juca cu compensarea de sarcina, lumini, etc.
 
Acest decodor este la origine un UhlenBrock 76420.
Fata de cel original cel de la ROCO nu mai are lipita pe cablaj mufa de SUSI.
In rest este EXCELENT!!!!

Manualul original este aci:
http://www.uhlenbrock.de/germany/Download/1/English/I96EEA64-029.apd/Bes76420.pdf

Atenţie, luminile sunt dimmate la app 65% în reg. CV50. Valoarea implicita este 32 iar intervalul este 0 ... 63.

Daca doriţi şi versiunea de manual ROCO va o pot oferi pe email in urma unui PM.

Pentru cârcotaşi, pot dezbră’ca decodorul şi pot vedea pe cablaj simbolul UhlenBrock, adic㒠un "U" cu un "R" mic în interior. De asemenea, CV8 ne arata 85, adic㒠producă’torul mai sus menţionat.
 
Cam de 2 ori mai mare, deci nu chiar "enorm"...
In al doilea rand comparam un decodor pentru Z cu unul pentru H0.
Ca-l folosim noi in H0, asta e alta mancare de peste.
Pe site la Digitrax, decodoarele la H0 sunt mai mari ca acesta de la Roco.(30mm x 16mm x 6mm)
http://www.digitrax.com/prd_mobdec_dh123d.php
 
@Leynad72,

Am si eu acest nou decodor Roco si mi se pare ok...
Pe statia mea Lenz Set 100 alimentata de un trafo ViessmANN cod 5200 abia daca se incalzeste putin 8) .
Decodorul l-am testat pe un tramvai Roco si se comporta super ok.

Decodorul a fost testat si pe o statie Roco Multimouse, ca si locomotiva a fost pus pe un Ice Roco , pe un Hercules Roco si pe un Piko Hercules.
Doar pe Piko a facut ceva probleme , in sensul ca la viteza mica smuceste un pic.
Dar , ca este cu DAR, nu trebuie sa uitam ca locomotivele Piko sunt dotate cu motoare de 3 poli, nu cu 5 poli ca Roco... :wink:
Oricum, cu ceva setari minore , sigur va merge ceas si pe Piko.
Ca si incalzire, decodorul s-a incalzit cu o idee mai mult decat pe Lenz-ul meu.....
Din ce stiu eu, Uhlenbrock nu are probleme la capitolul decodoare, iar desprei ei ca producatori se aud numai lucruri bune !!! :wink:

Per ansamblu, eu sunt multumit de decodorul acesta.
Ofera foarte multe lucruri la un superpret !!!!!! :lautar:


Acum despre Digitrax,

La ce specificatii tehnice are Digitrax DZ 125. CLAR nu este facut doar pentru Z sau N.... 8) :lol:

Cat curent sa consume un motoras la Z ???
Digitrax DZ 125 are 1 A nominal si duce pana la 1.25 A la varf, deci.... 8)
Ca sa nu mai spun ca abia se incalzeste...oricum am spune-o, Digitrax foloseste alte materiale si alte concepte de productie fata de producatorii europeni.

Oricum, cele 2 decodoare trebuie sa concureze fiecare la categoria lui. 8)

Marius.
 
Eu nu prea sunt incantat de decodoarele Uhlenbrock 76400/420, desi la inceput am fost deschis si la alte marci in afara de ESU Kilot :lol: .

Din nefericire pentru mine, la locomotivele Roco (motor in 5 poli cu 1 si 2 volante) din 5, doar unul se comporta mai decent, in sensul ca la cresterea tensiunii trecerea se face mai lin... Parca ar functiona la 14 viteze, nu la 28 (iar cand e la 14 parca ar fi la... 4!). Ma rog, acum exagerez un pic, eu fiind fan LokSound/pilot :p .

Oricum, momentan nu am posibilitatea sa le schimb cu alte decodoare, dar pana atunci mi-ar prinde foarte bine niste sfaturi de la cunoscatori, cu privire la 'gadilarea' CV-urilor 53, 58. Nu ma declar un mare alchimist intr-ale CV-urilor, dar am facut multe incercari si combinatii pana acum, in noptile pierdute - de la uruit, zumzait si apoi in partea cealalta, la susuratul motorului - am ajuns totusi la un compromis, departe insa de a ma declara satisfacut. Cu alte cuvinte mai e mult pana sa spun ca merg ceas, cum de pilda se intampla in momentul in care le scot decodorul si le fac sa mearga in Analog.

Daca le dezactivez compensarea de sarcina, cum citisem intr-un alt topic, parca se mai imblanzesc putin, dar nu vreau asta ca pierd alte beneficii.

Of, sunt in mare impas! "Help me, Obiwan Kenobi, you're my only hope."