Actionare macaz

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
d0ru_b a spus:
...sunt destul de multe de zis despre softul acela, oricum problema setarii vitezei si a unghiului este prost documentata. am avut multe batai de cap pe tema asta si am ajuns la concluzia ca nu e bine sa te joci cu setarile alea prea mult, risti sa iti dai peste cap totul, mai ales daca ai montat servo-ul sub modul...

Uite cum am procedat eu:
1. am centrat servo-ul (intrucat reglajul decodorului se refera la unghiul cursei fata de aceasta pozitie centrala). Am folosit servo tester-ul de aici care are functie de centrare.
2. am legat tija la macaz si la bratul servou-ului si am ajustat-o pana ce acele stateau perfect in mijlocul macazului.
3. am setat unghiul cursei din MMaus: tine cont ca din valoarea aleasa, Roco scade 4 unitati, deci (in cazul meu) setam 22 si in decodor se scria 18.
Poti centra servo-ul si alegand valoarea 5 (adica 1) iar cursa este infima.
Atentie ! pt. curse mici (sub 4) valoarea coboara sub zero adica devine 253 - 255 (8 biti) si cursa bratului devine maxima, sau se comporta aiurea.