DCC diy(do it yourself)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@hgdan senzatia mea e ca maus-ul ca master genereaza si semnalul DCC,iar 10764 este defapt doar un booster cu posibilitate de semnalizare pe cele 2 linii suplimentare.
Dar asta e doar o presupunere.

Nelu
 
Saptamana asta experimentul meu cu statia digitala s-a cam apropiat de sfarsit, cel putin din punct de vedere hardware :):



Costuri estimate cam pe la 350ron.Ceea ce nu e tocmai rau.

Nelu
 
@Elef

Salut,

Am o statie digitala ROCO 10761 si m-ar interesa sa o conectez la PC.

Crezi ca as putea sa fac acest lucru cu GenLi pe USB prezentat de tine?

Daca ai posibilitatea sa testezi, te rog sa ma anunti

Multumesc.
 
@ICEfan, teroetic ar trebui sa mearga ca slave, Paco a facut programul pt uC conform specificatiilor de la Lenz pentru comunicatie.Dar pana nu e testat pe Roco nu pot sa zic nimic si din nefericire pana acum nu am avut cum sa il testez.

Nelu
 
Salut,
Am gasit mai demult pe un forum francez o referire la legarea directa a unui amplificator Roco 10761 la o seriala de PC, adica pinul 1 (sau C data) de la mufa X-bus master legat la pinul 3 (Tx) de la conectorul sub 9 al serialei si pinul 6 (sau D ground) de la X-bus legat la pinul 5 (GND) al serialei de 9 pini. Incerc sa pun poza: (e prima oara cand o fac aici).

Din pacate articolul in care era descrisa mai pe larg conexiunea nu mai este gazduit dar, pe situl DDL - Digital Direct for Linux http://vogt-it.com/OpenSource/DDL/s...ter+LV100%2FLV1001+%28Lenz%29&img=RS-LENZ.gif e vorba cam de acelasi lucru dar la Lenz LV100/LV1001 Booster. Deci se pare ca se poate. Nu va speriati ca acolo este vorba de Linux, ptr utilizatorii windows-ului exista http://mitglied.lycos.de/mgrafe/index.htm unde se gasesc drivere, server si clienti software.
 
ICEfan a spus:
@Elef

Salut,

Am o statie digitala ROCO 10761 si m-ar interesa sa o conectez la PC.

Crezi ca as putea sa fac acest lucru cu GenLi pe USB prezentat de tine?

Daca ai posibilitatea sa testezi, te rog sa ma anunti

Multumesc.

Salut!
Cu un Gen-li pe seriala si centrala roco merge pus pe slave.Multimouseul pe master si gen-li pe slave controleaza totul fara probleme,asadar si gen-li pe usb ar trebui sa functioneze fara probleme.
 
10761 este modelul vechi, ( foarte slab, am 2 defecte iremediabil )
10764 este modelul nou , imbunatatit. ( are 2 set-uri de finali ) diode de putere mai mare...

Ele sunt perfect compatibile, dar nu recomand nimanui 10761.
10764 nu am avut niciunul defect
 
nici eu nu recomand 10761, am avut unul care s-a dus repede , la o mica neatentie, nu are protectie, in schimb 10764 pare mai robust
 
Chiar si la 10764 finalii se incing cam tare neavand nici un fel de radiator (se pare ca folosesc cablajul pt. disiparea caldurii). De aceea, am incizat in carcasa niste fante laterale de 6 x 1 cm si am montat centrala vertical pt. racirea prin convectie si tiraj vertical... :|
 
Si eu am avut un 10761, care s-a ars. Si care cred ca mi-a prajit si decodorul dintr-o lokomotiva.

10761 Cred ca l-am folosit vreo 3-4 ore de cand il am eu si s-a ars. Insa cred ca a fost folosit mai mult inainte de a-l avea eu.
 
Domnilor m-am convins,cine vrea si poate il rog sa imi fac o poza cu interiorul amplificatorului ars.Daca vad ce e ars poate remediem defectele.
M-am uitat pe site le roco si am vazut ca boosterul care este capabil sa citeasca CV-urile costa enorm.Cred ca ar fi binevenit un NANO-X pe care chiar azi o sa il concep(doar cablajul) ca piesele mai au de asteptat o comanda si bani. :lol:
 
Eu din pacate nu mai pot sa fac poze la placa, deoarece am avut norocul sa il dau inapoi de la cine l-am luat si am primit in schimb un 10764 :)

Pot sa iti spun ca piesa care a puscat sa farmitat in vre-o 3-4 bucati.

Din fericire mai exista una exact la fel pe placa.

E vorba de un integrat cu 8 picioruse. Pe piesa scria asa:

4539A - AB - W12B

Poate ajuta la ceva
:)

Eventual de curiozitate daca gasesti pe undeva piesa si afli un pret, sa-mi spui si mie cat costa.

Multumesc.
 
Piesa este un mosfet P + N , SY 4539 A

ambele se defecteaza , dar numai una explodeaza.
sigur mai sunt defecte 2 tranzistoare mosfet SMD 2 N 7002 si IC 74 HC 14 D

in plus se exfoliaza si se carbonizeaza cablajul sub mosfet-uri, asa ca nu merita reparat...
 
74HC14 smd e 0,7 Ron .Mosfetii SMD nu sunt scumpi ...doar ca nu gasesc seriile elea pe nicaieri prin magazinele noastre.....
 
Surpriza!

Ori am eu o problema cu digitalul ori nu stiu ce se intampla.

Am centrala 10764. Am pus un ICE sa ruleze si dupa vreo 10-12 ture de circuit se opreste brusc si imi apare aprins beculetul rosu la centrala, unde scrie overload.

Am patit de 2 ori chestia asta la interval de 30 minute.

Ce credeti ca poate fi?
 
Pai este posibil sa ai un scurt intermitent in ICE. Verifica si cu alte garnituri.