Digitalizare garnitura IC PIKO HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

wlab7180

Active Member
Trenulist
25 Noiembrie 2008
156
0
Oradea
LOCATION
Oradea
Caile mele ferate au in componenta printre altele si o garnitura IC de la PIKO scara HO hobby, prezentata in imaginea urmatoare:

Avand in vedere rezultatele obtinute in urma digitalizarii vagonului cuseta de la Heris, m-am hotarat sa fac acelasi lucru cu aceste 3 vagoane IC. Ma refer doar la digitalizarea vagoanelor deoarece locomotiva BR218 a fost dotata cu un decodor ESU V3.0 . Avand in vedere faptul ca s-a mai discutat despre montarea acestui tip de decodor pe locomotive similare, consider ca nu este necesar sa mai amintesc si eu acest lucru.
Schema decodorului de functii(Function decoder with 4 outputs v.2) pentru care am optat o puteti gasi pe situl lui Paco la urmatoarea adresa:
http://www.tinet.cat/~fmco/dccfunc_en.html
 
Pentru inceput am facut desenul circuitului imprimat cu ajutorul programului Pad2Pad dupa care, cu ajutorul unei imprimante laser, l-am imprimat pe o folie transparenta folosita la retroproiectoare.
Urmatoarea operatie a fost accea de taiere a circuitului imprimat la dimensiunea dorita, urmata de degresarea acestuia cu alcool izopropilic.
A urmat apoi transpunerea desenului, de pe folia transparenta pe placa circuitului imprimat, cu ajutorul fierului de calcat si corodarea placii in clorura ferica.
 
Deoarece vagonul nu avea colectoare de tensiune de pe osii a fost necesar sa le fac si pe acestea. Vi le prezint in foto de mai jos:
 
Aici se poate vedea cum functioneaza iluminatul vagonului:
-lampile finale A:

-lampile finale A + iluminat 1/2:

-lampile finale A + iluminat1/1:

-lampile finale B + iluminat 1/1:
 
Multumesc frumos!
Daca sunt persoane interesate de acest tip de decodor si doresc detalii despre constructia lui, sau modul de functionare, le stau la dispozitie.
 
Lumina arata foarte bine, mai trebuie calatori. Vagoanele din pacate nu se ridica la un nivel necesar acestui remarcabil efort de imbunatatire. Insa asa le-ai ridicat valoarea, folosindu-le ca material didactic. Spor la treba!
 
leon-gr a spus:
@wlab7180

interesanta lucrarea...daca mai treci pe aici si mai tii minte...poate scrii si lista componentelor necesare...
la luminile "fin de trean" ai folosit ghidaje sau ai pus pina la urma 2 leduri?
Schema, valoarea componentelor si HEX-ul pentru PIC le gasesti in adresa pe care am postat-o mai sus. Mai precis exact aici: http://www.tinet.cat/~fmco/download/dccfunc_manual_v2.pdf
Diodele folosite 1N4007 si in loc de ULN2003 am folosit BC 547.
Pentru lampile finale am folosit ghidajele din constructia vagonului pe care am lipit LED-uri rosii.