PROBLEME DE FUNCTIONARE NANO X-S88

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cam mare tensiunea dupa LM350, regleaza sa ai doar 16. din ce alimentezi statia?
 
Tensiunea la iesirea lui LM350 se poate regla dintr-un potentiometru. Momentan ca sursa de alimentare folosesc transformatorul de la centrala Roco.
 
Intervin si eu cu o sugestie: foloseste pt. alimentarea NanoX-ului o sursa stabilizata tip laptop de 16V/4A. O poti conecta direct la intrarea LM350 (la care renunti - pui sunt pe intrare/iesire).

:cafea:
 
Multumesc pentru sfat. Deja am pus ochii pe o sursa de alimentare in comutatie 15V/3,2A. Alimentarea de la trafo Roco am facut-o doar pentru probe. Ca o paranteza dupa ce termin si multimouse-ul ma voi desparti de centrala Roco.
Va doresc o zi buna
 
In principiu nu te lega de LM350 fiindca s-ar putea sa ai mici probleme cu protectia la scurtcircuit(evident ca lm-ul tre' sa functioneze normal).
 
Este f. buna si sursa de 15V; la lm350 renunti ca sa nu mai pierzi inca 3V. Oricum nu mai ai nevoie de el daca sursa este stabilizata (asta asigura si functionarea corecta a protectiei la scurtcircuit).
 
Va multumesc pentru sfaturi. Am 2 variante de alimentare si anume: sursa mai sus mentionata si un transformator simplu. Ramane sa ma hotarasc ce varianta sa aleg.
Va doresc o zi buna
 
am terminat si eu nanox-s88 azi, probat cu multimouse, fara comentarii... functionare ireprosabila din prima, citit cv/uri din hornby R8249, totul a mers ok.

am alimentat nanox-s88 din sursa stabilizata 16v- 3.5A. nici din greseala nu s/a mai putut regla tensiunea pe lm350, am masurat 13.3 V indiferent de pozitie cursor (ceea ce e si normal tinand cont de caderile de tensiune de pe punte+ stab). evident, incercarea moarte n/are, puteti incerca sa reglati si voi dar zic ca daca aveti sursa stabilizata puteti linistit sa uitati de reglaje.

in rest ... ne pregatim de railcomdisplay :).
 
@d0ru_b
Daca folosesti sursa stabilizata de 16V/3,5A (de altfel cea mai buna alegere !), sari peste punte si alimenteaza direct in paralel pe intrarea LM350; mai mult, fiind stabilizata, nu mai ai nevoie de LM350 si poti pune shunt pe intrare/iesire fara nici o problema, si atunci o sa ai 16V si la pinii L6203...

Ideea de alimentare stabilizata (prezenta de altfel din fabricatie la unele tipuri de centrale - vezi Lenz) am preluat-o de pe un forum de peste ocean; scopul este de a avea o tensiune DCC la sine stabila, indiferent de numarul si puterea consumatorilor (locomotive cu lumini, sunet, fum; garnituri de vagoane iluminate; etc.)

Eu folosesc de mai bine de un an, o sursa tip laptop IBM de 16V/4,5A si sistemul functioneaza ireprosabil !! Iar pentru ca treaba sa fie completa, trebuie legat si "minusul" sursei la o priza de pamant...
 
corect dar 16V mi se pare totusi mult pt decodoare. as prefera sa las puntea acolo unde e ca o masura de protectie la inversarea tensiunii de alimentare insa lm350 e asa cum ai zis, in plus. il voi da jos de pe placa cu urmatoare ocazie...
 
d0ru_b a spus:
corect dar 16V mi se pare totusi mult pt decodoare...
Pai, centralele Piko si Roco (fara stabilizare) "arunca" 19-20V tensiune DCC la sine, ceea ce este intr-adevar cam mult pt. decodoare.

Conform NMRA, tensiunea DCC la sine pt. H0 trebuie sa fie de 14V dar se accepta un plus de 2V:
"The RMS value of NMRA digital signal, measured at the track, shall not exceed by more than 2 volts the voltage specified in standard S9..."

Acuma, L6203 suporta un curent maxim de 4A, si are o rezistenta serie tipica de 0,3 ohm x 2 = 0,6 ohm. In serie cu L6203 se afla si rezistentele de detectie scurtcircuit (R5 si R14) cu o valoare combinata de 0,5 ohm.

Intre sursa si sine avem asadar o rezistenta totala de 0,6 + 0,5 = 1,1 ohm (~1 ohm); prin urmare, la un consum de 2A, va rezulta o cadere de tensiune pe L6203 si rezistentele detectie de 2V, deci raman 14V DCC la sine :!: bingo :!:

Iar daca ai un curent de 4A (maximul suportat de L6203) la sine raman doar 12V...

In concluzie intre 0A - 4A ai o variatie a tensiunii DCC de 4V (halal stabilizare !) ; totusi cu un transformator simplu, variatia este de 8-9V !!

Daca pastrezi puntea, adaugi o cadere de 1,4V (la 0A) si 1,9V (la 4A) deci inca 0,5V variatie.

Ideea finala ar fi sa nu ai niciodata un consum mai mare de 2A (la un moment dat); in caz contrar este mai bine sa imparti diorama in 2 sau mai multe segmente izolate, alimentate fiecare de cate un booster propriu...
:cafea: