Intrebari legate de montarea unui decodor pe V20 Lima

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Parerea mea este ca ati avansat teorii destul de avansate, care nu pot fi totdeauna probate din lipsa aparaturii necesare....eu cred ca motorul este ajustat pentru decodoare nu foarte recunoscute si populare cum ar fi: esu, lenz... desi ma intreb cum s-ar comporta cu ctelectronic, digitrax....
Problema este la parametri decodoarelor care sunt stabiliti dupa motoare mult mai populare si folosite de marile concerne.
Din ce am citit pana acum, inteleg ca lok este noua....poate fi si din placa electronica a lok....
Oricum, sunt sigur ca vei rezolva problema, insa timpul este cel mai mare dusman al modelistului.
 
V20 merge bine cu Hornby pt. ca acel decodor functioneaza pe frecventa joasa . ESU Basic si 3.0 functioneaza pe frecventa inalta ( 31khz), motoarele de proasta calitate nu functioneaza bine la frecventa inalta, am intalnit aceasta problema si la anumite locomotive Mehano.

Decodoarele Lenz au posibilitatea schimbarii frecventei de lucru pe frecventa joasa pentru a putea fi utilizate si in locomotive cu motoare de slaba calitate care nu permit functionarea pe frecvente mari ( se dezactiveaza Silent Drive din CV 50 )

Majoritatea decodoarelor mai vechi au posibilitatea schimbarii frecventei de lucru din CV 9, dar acest lucru nu a mai fost necesar deoarece majoritatea motoarelor din ziua de azi permit functionarea la frecventa mare.

@andreiul
sunt convins ca V20 va rula f. bine cu un decodor PIKO model vechi, care se gaseau de obicei in loco din start set.
 
andreiul
Seteaza cu o statie EcoS sau un Lokprogramer in MOTOR frecventa de 15kHz in loc de 30kHz cu decodorul montat pe locomotiva , dupa ce in prealabl ai citit decodorul .
Din fabrica decodoarele ESU vin setate pe valoarea de 30kHz .
 
@Mauritius: hmm, chiar o sa fac asta! in felul acesta voi vedea si care este problema; pe placa nu este nici o problema, deoarece am incercat si alimentarea motorului DIRECT din firelele care vin de la decodor.
 
Salut tuturor!
Dupa nenumarate incercari esuate cu decodoare ESU, Piko, Lenz si Uhlenbrock, am reusit sa fac locomotiva sa mearga cu un decodor Hornby, dupa cum spunea si Florin.

Inca nu am apucat sa testez acest tip de decodor si pe alte masini, dar am ramas surprins de dimensiunile acestui decodor; este minuscul; cred ca s-ar preta foarte bine si la TT sau la N; iata cateva poze cu el:





 
bine ca merge cu acest decodor.
am si eu una, dar inca nu am digitalizat-o.
sint curios daca V20 produsa de Rivarossi, face aceleasi figuri ca aceasta Lima.
 
@andreiul

Ai reusit sa testezi decodorul Hornby ?
Poate ne impartasesti si noua cum se comporta la viteze mici sau in sarcina.
Eventual daca l-ai testat pe mai multe locomotive...
Intreb asta pentru ca ma intereseaza sa procur cateva bucati si as fi curios sa stiu daca merita investitia, mai ales ca am tot auzit despre ele ca ar pune probleme in cazul unei sarcini ceva mai mari...
Mersi.
 
deci: locomotiva merge bine cu decodorul Hornby; nu mai face problemele pe care le facea cu celelalte tipuri de decodoare. Singurele "chestii" care ma fac sa spun ca merge bine si nu foarte bine sunt:
1. nu stiu cum se seteaza cv-urile (v. minima, v. maxima, acc. delay, break delay, etc)
2. deoarece este un decodor care lucreaza in frecventa joasa, motorul este ceva mai zgomotos decat cu celalalte decodoare.

In rest merge super!!!