Centrala digitala Roco vs. Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutari,
Andreiul a punctat foarte bine.
Eu am Piko Digi 1 si chiar daca am avut tot timpul o preferinta pentru aspectul de la Roco, consider inca mai rentabila varianta Piko:
1. Nu mai suport firele, am destule. Telecomanda Piko este foarte practica,
2. Am utilizat 7 locomotive fara sa ma incurc vreodata. Fiecare are numarul ei stabilit pe vesnicie :D
3. Concret ... pe diorama Konigsfeld am rulat simultan 4 locomotive, cate doua pe fiecare circuit, din care 3 cu sunet :confused: . Deci daca traseul nu este foarte lung merg mai mult de 2 locomotive. Fara sunet cred ca am dus 5 locomotive, dar nu mai ai unde sa le invarti.
4. Dezavantajul cu comutarea locomotivelor la Roco, cand ramane viteza de la locomotiva precedenta mi se pare inacceptabil.

Nu spun ca Roco nu are avantaje, pentru ca nu cunosc in detaliu, insa dezavantajele vizibile la prima privire, cu viteza si cu firele nu au ce cauta la digital. Mi se pare o struto-camila intre analog si digital.
Fir aveam la analog, am si la Roco, deci libertate de miscare cat e sarma. Imi sare viteza de la o locomotiva la alta, s-a dus realismul. Pentru aspect si afisaj sau putere cand spatiul oricum e mic, nu mai conteaza. E ca un Trabant cu vopsea metalizata si jante de fitze... :D

Numai bine !
 
Sincer desi n-am folosit-o pana acuma prea mult (ca nu am unde) am achizitionat si eu o centrala piko. Au fost ceva discutii pe tema asta, daca nu ma insel chiar eu am fost parca initiatorul topicului.
Concluzia a fost urmatoarea: daca ai 2-3 locomotive (sau vorba ta, poate si 4-5, dar mai cu grija) si vrei sa stai in fotoliu si sa dai din telecomanda (ca te-ai saturat de cea de la tv) atunci piko ramane cea mai buna alegere. Merge ok, e usor de folosit, ce-i drept nu poti programa decat id-ul locomotivelor, dar in marea majoritate a cazurilor ajunge.
Daca insa vrei ceva mai profi, de genul se aduna jde trenulisti, si fiecare vine cu rocomausul lui, toti conectati la aceeasi centrala, cam pentru asa ceva a fost gandit roco din cate am inteles. Pentru ca altfel trecerea de la o locomotiva la alta cu schimbarea vitezei mi se pare o chestie absolut tembela, dar dupa cum spuneam, modul de operare si filosofia roco e cu totul alta (desi atentie ca si la piko se pot intalni mai multi fiecare cu telecomanda lui - doar ca nu pot fi mai mult de 4 daca ma insel).
Deci pana la urma se poate si asa, si asa; depinde exact de ce anume cauti si ce vrei sa faci cu respectiva centrala. Dar dupa cum ziceam momentan sunt destul de multumit de piko.