lzv100 + multimaus roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

bogdy

Active Member
20 Mai 2007
70
0
Foloseste cineva asa ceva?
Daca da, rog sa detalieze daca e posibil, deoarece ma tot plimb pew forumuri germane si vad ca acolo cam asta e cea mai uzitata combinatie: o centrala "beton" + un dispozitiv de comanda usor de folosit, cu care este obisnuita multa lume; conexia se face destul de usor am inteles, intre cele doua aparate, dar ar fi interesant sa vedem si opinii avizate, adica ale cuiva care a facut deja smecheria; se pare ca exista si anumite neajunsuri, blocaje ale combinatiei sau intarzieri functionale, dar o sa mai sap, sa vad despre ce e vorba
Spor tuturor
Bogdan
 
Sper ca nu plictisesc pe toata lumea cu aventurile mele digitale!
Primind o statie lenz lzv100 de la un prieten vienez am tot sapat si pana la urma asa cum spuneam mai sus am reusit s-o conectez la un multimaus roco; pana acum cred ca toate functioneaza corect, dar nu am testat totul, inca nu am incercat sa citesc cv-uri sau sa scriu; urmeaza si asta; trebuie sa mai sap prin forumurile nemtzeshti; cei mai multi folosesc combinatia asta, dar vreau sa aflu mai multe amanunte; si pe cat posibil le voi face cunoscute si aici; in caz ca nu intereseaza pe nimeni topicul se poate sterge;
Mutumesc
cele bune
Bogdan
 
Multi-shoarecul se poate lega la centrala lenz cu un cablu telefonic de cel cu patru fire, desi are 6 fire la conector, doar cele 4 folosesc pentru conexia digitala ca atare;
Poze cu conexiile pentru cei interesati



 
Salut!
Ne mai povestesti si noua cum merge?
Ai reusit sa citesti si sa scrii CV-uri?
Ai identificat incompatibilitati?
De ce a fost complicata conectarea. A trebuit sa tai fire sa schimbi mufe?

Am si eu o intrebare, poate stie cineva.
Eu am o comanda LM2 cu statia aferenta. Din start set. daca imi iau un LM3 aceste va functiona cu centrala de la LM2?

Multumesc.
Pe viitor ma gandesc si eu la o centrala lenz si de aceea sunt interesat si de copmpatibilitatea LM3 cu LZV 100
 
Salut!
Deja folosesc cu succes combinatia Multimaus-lzv100, se pot citi cv-uri, se pot scrie si merg cam toate celelate functii in afara de cateva: dubla tractiune, reglarea tensiunii la sina, POM si cam atat imi aduc aminte; sunt membru pe cateva forumuri germane si de acolo am aflat combinatia, conectarea e simpla, cu se vede in schema de mai sus si nu ridica probleme deosebite; nemtzii spun ca handregler-ul Lenz e mult mai greu de folosit decat mmausul Roco care in combinatia de mai sus face cam tot ce trebuie sa faca in afara de exceptiile amintite; nu stiu cum e insa cu Lm2 sau 3, dar cred ca nu merge treaba, mai trebuie sapat;
Cele bune
Bogdan
 
Daca inteleg eu bine, se poate conecta Multimousele Roco la centrala Lenz direct prin sarmele respective, fara nicio alta adaptare? :D
Daca DA, atunci este o idee foarte buna si... vine a doua intrebare: cum se pot conecta la aceeasi centrala Lenz handcontrollerul original LH100 (parca asa-i zice) si un Multimouse / Locomouse Roco?
 
MPU in primul rand Multimaus nu e obligatoriu sa fie conectat in paralel cu alt controller, in cazul tau Lenz. El merge foarte bine independent. Singura problema care apare de exemplu in cazul meu este adresa de bus a mausului X_BUS, care se modifica foarte usor pentru Nano-x ce il am eu. Pe Lenz nici nu stiu daca este necesar.

Alex, daca ai cum te roga sa faci o poza detaliata in Lm2 daca il ai, in principiu daca e ceea ce cred eu principiul comun multor centrale RS-485 atunci e imposibil sa nu mearga. Cel mai bine incerci sa pui Lm-ul pe care il ai alaturi de un alt maus roco. daca merg amandoua aia e. Spor, daca poti poza interiorul ar fi bine. Iti pot raspunde direct la dilema :D
 
handreglerul Lenz ramane pe mufa DIN si mausul se leaga la contactorul verde LMAB
L-negru, M-galben, A-rosu, B-verde; trebuie sa mearga impreuna; se pot pune 2-3 mausi pe lzv100 folosind multiprize telefonice normale; cablul de la mmaus se leaga de asemenea ca si cel telefonic cu o mufa de 4 contacte dupa cum se vede in schemele de mai sus; cablul roco cu sase fire nu e de folos, de vreme ce numai 4 fire se folosesc: 2 sunt x-bus si celelalte alimentare; Repet, se foloseste cablu telefonic normal, nu cel roco cu 6 fire! Celelalte 2 contacte laterale sunt pentru boosterul roco si pentru functia slave; eu am conectat 2 mmaus la centrala lenz si merg, cred, bine caci nu am avut timp sa verific; cand le conectezi adresele de x_Bus se schimba automat unul dintre mausi fiind slave si altul master...
cele bune
Bogdan
 
Lenz si Roco( chiar daca la roco se cheama roconet si parca e si o mica diferenta) folosesc X-bus(la lenz a evoluat in XpressNet) care consta in 2 lucruri mediul fizic de transmisie RS485 cu rata de transmisie de 62,5kbps ,terminata doar intr-un singur capat si protocolul asociat ( practic asta e tot spilu').

Ca in orice comunicatie cu mai multe noduri evident ca exista notiunea de adresa.In sistemul creeat de Lenz si preluat de Roco inafara de master restul device-urilor au o adresa alocata in intervalul 1-31( la MM Roco sunt posibile parca 1-5 si 29).

Acum cu cablurile de mausul Roco - cand mausul este slave se folosesc doar 4 fire - 'L' 'A' 'B' 'M'(ori este al doilea maus pt o centrala roco ori este folosit de exemplu pe un nano-x in ultimul caz stiind sa citeasca si CV-uri ).
Pt master - doar in sistemul Roco - se folosesc toate cele 6 fire 'C' 'L' 'A' 'B' 'M' 'D' cele doua semnale in plus 'C' si 'D' fiind folosite pt transmiterea catre amplificator a semnalului DCC si pt semnalizarea de scurt circuit. In aceasta configuratie nu mai este posibila citirea CV-urile (nici de master nici de catre sclavi).

Evident ca toate aceste semnale 'C' 'L' 'A' 'B' 'M' 'D' o sa le gasiti in sepcificatiile de la Lenz.

In mod normal ( asta se traduce ca toate firele au fost legate corect ;) ) nu vad nici un motive pt care un MM Roco sa nu mearga intr-un sistem Lenz.