M-am impotmolit - contacte si puncte alimentare sine

Lucrari in aria DCC
ender

Mesaj de ender » Vin Dec 12, 2008 6:28 pm

:wink: cascada e prea mult spus, este mai mult un izvor montan, dar care are o curgere in plan vertical calculata la 15 cm. De acord cu tine, o cascada in miniatura nu poate sa iasa decat kitsch. Planul este ca apa sa iasa in partea superioara a muntelui, sa coboare pe versant iar la baza versantului sa fie un lac de acumulare, care odata plin, se va revarsa pe fagasul unui rau pana la al doilea lac, care va purta rolul de lac colector si din care pompa va trage apa pentru a o duce apoi la izvorul montan...cel putin asta e planul. Mi-a trecut prin cap si varianta cu pompa de acvariu, daca te-ai uitat pe poze ai vazut ca am un acavariu de 300l cu filtru extern, dar nu am gasit o pompa care sa imi confere un debit suficient de mic (lucrez pe N). Pompa de la noch e reglabila si mai usor de manevrat. Pe 220 vroiam sa fac iluminatul cladirilor.
mixu

Mesaj de mixu » Vin Dec 12, 2008 8:13 pm

mai ar trebui sa tzi cont de faptul ca la un momentdat trebuie sa mutzi diorama sa faci curat poate sa zugravesti
asaca trebuie safaci si o modalitate de a scoate apa

220 nu recomand ...si nicimacar surse de comp pe diorama
cel putzin eu la cat sunt de nendemanatic bag un scurt la jumate de ora 8)
asa ca te vei specializa in schimbatu sigurantelor :grin:

si mai gandestete poate odata vrei sa scotzi diorama sa o duci in alta locatie??!!
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Dec 12, 2008 8:36 pm

220V pe diorama... sub nicio forma :-? :-? :-?
Pentru iluminarea caselor, lampilor etc. se foloseste un transformator de 16V (pare-mi-se), care realizeaza si separarea galvanica fata de retea. Mai mult, eu unul vin cu propunerea sa inlocuiesti toate beculetele cu LED-uri alb-xenon sau warm-white, inseriate cu rezistentele de balast aferente, si sa alimentezi iluminarea de la un redresor cu filtraj bun, adica transformator + punte redresoare + condensator electrolitic de mare capacitate + eventual un stabilizator de tensiune care sa suporte curentul absorbit de circuitul luminilor.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
ender

Mesaj de ender » Sâm Dec 13, 2008 2:05 pm

@ mixu - Lacul de colectare, cel care se vede in poze, are prevazut un dop cu siguranta pentru golirea instalatiei. In ceea ce priveste mutatul, am cumparat de la baumax 4 rotite metalice cu invelis de cauciuc (foarte solide) care le-am montat pe muchia din spate a placii pe care este construita diorama. In caz ca trebuie mutata, o pun pe roti si o imping :) De asemenea pe fiecare latura, dedesupt, am montat manere metalice pentru transport. Daca fixez totul cum trebuie (si sunt foarte metodic), nu trebuie sa dau jos decat casele ininte de transport.

@ mpursu - There is one other way... Am o instalatie cu led-uri (tot de la pom :)) , lumina este numai buna, instalatie este pe 12 cu transformator la priza, deci pe diorama ajunge 12 nu 220. In plus are potentiometru pentru reglarea intensitatii. E ok asa?
mpursu

Mesaj de mpursu » Sâm Dec 13, 2008 2:25 pm

Atata timp cat LED-urile din instalatia de pom sunt intr-adevar LED-uri (stiu eu ce spun, fiindca am vazut o astfel de instalatie asa-zisa cu LED-uri si erau clar beculetze subminiatura :grin:), sunt galbene sau warm-white si nu clipesc, iar la bornele ghirlandelor sunt 12V, atunci este OK :).
In instalatiile de luminitze pentru bradul de Craciun pe care le-am vazut eu pana acum, alimentarea ghirlandelor de beculetze inseriate se face tot cu 220V fiindca, de exemplu, 20 beculetze de cate 12V fiecare functioneaza foarte bine inseriate si alimentate la tensiunea sus-mentionata (220V / 20 beculetze = 11V/beculetz). Instalatiile mai moderne includ si o cutiuta de plastic in care se afla un mic montaj electronic, care conecteaza/deconecteaza la 220V ghirlandele multiple de beculetze. Eu m-as feri sa montez asa ceva pe o diorama, fiindca tensiunea de 220V este prezenta la bornele sirului de beculetze, iar separarea galvanica fatza de retea este... absenta fiindca nu exista transformator.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
ender

Mesaj de ender » Dum Dec 14, 2008 12:29 am

Sunt led-uri warm-white, m-am uitat cu atentie si au transformator, Si nu clipesc :grin:
mircea18

Mesaj de mircea18 » Dum Dec 14, 2008 12:50 am

De unde stii ca nu exista separare galvanica? Daca este facuta prin optocuplor? Ai verificat schema acelui "mic montaj electronic"?
dac

Mesaj de dac » Dum Dec 14, 2008 1:55 am

@mpu
"220...220...220"... de cativa ani buni, la prize avem 230V; deh, ne-am aliniat...

In privinta instalatiilor de pom, cam ai dreptate: nu am mai vazut demult cu transformator. Cat despre optocuplor :roll: @mircea18, face el separare galvanica, dar pt. transfer semnale nu energie...
mircea18

Mesaj de mircea18 » Dum Dec 14, 2008 11:58 am

Deacord cu tine @dac optocuploarele transmit semnalele de comnada iar puterea se obtine in partea izolata pe seama unei surse de alimentare izolate (mai exista si alte metode, de ex - pompe de sarcina utilizate in circuitele integrate dedicate comenzii motoarelor)!
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Dec 14, 2008 12:04 pm

Am si umblat in montajul miniatura al instalatiei mele ca sa refac "sincronizarea" luminilor, fiindca firele erau lipite cam alandala si lumina nu "curgea" de-a lungul firului.
Practic, din montaj pleaca un manunchi de 5inci fire torsadate: un fir comun care aduna impreuna cate un capat al celor patru ghirlande (rosu, galben, verde, albastru) si 4atru fire care aduc la montaj celelalte capete ale ghirlandelor. Firul comun duce direct la un pol al prizei, iar celelalte duc la anozii unor mini-triace (daca am vazut bine), comandate de un chip electronic aflat sub o picatura de ceara, iar catozii acestora sunt adusi impreuna la celalalt pol al prizei. Nu-mi amintesc sa fi vazut vreo punte redresoare, deci nu cred ca piesele inseriate cu ghirlandele ar fi tiristoare sau tranzistoare.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Digital”