tensiunea DCC

Lucrari in aria DCC
dac

Mesaj de dac » Lun Noi 24, 2008 12:58 am

Iata un "tips" de pe net pentru masurarea tensiunii DCC cu ajutorul unui voltmetru digital nepretentios.

Reamintesc ca masurarea precisa a tensiunii DCC direct de la sine este dificila avand in vedere forma dreptunghiulara "bipolara" a tensiunii, cu pante de crestere si descrestere apropiate de verticala, ceea ce necesita o redresare cu diode de mare viteza, pe care voltmetrele obisnuite nu le au.

Solutia, care cica are o precizie mai buna de 1% indiferent de tipul voltmetrului, este masurarea tensiunii pe scala de 20V DC (tensiune continua :!: ) intre polul "-" al sursei care alimenteaza centrala sau boosterul si una dintre sinele caii ferate. Se masoara apoi si tensiunea dintre "-" si cealalta sina. Cele 2 valori (care teoretic ar trebui sa fie identice, dar pot diferi usor) se insumeaza si rezulta valoarea tensiunii DCC (care reamintesc, conform NMRA, pt. H0 ar trebui sa fie intre 14 si 16V)

:cafea:
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Noi 24, 2008 9:45 am

Eu folosesc alta metoda, cred ca este mai aproape de ceea ce ma intereseaza...

Pentru masura folosesc o punte si un condensator de 1 microFarad , acesta este un circuit similar cu ceea ce se afla in aproape toate decodoarele, apoi masor tensiunea DC rezultata, deoarece doar aceasta tensiune intereseaza in mod direct, pentru calibrarea rezistentelor la LED-urile inst. de iluminat. Tensiunea masurata fara niciun consumator pe circuit este deobicei cea maxima posibila, acesta tensiune nu trebuie sa depaseasca valoarea maxim admisa a decodorului. Eu calibrez rezistentele de balast tot dupa aceasta valoare.

La statia mea Roco este de cca 18 - 18,5 V
navigator

Mesaj de navigator » Lun Noi 24, 2008 10:25 am

Salut Dan, puntea poate fi una normala sau trebuie sa aiba diodele rapide?
De ce imi place N? Pentru ca pe N faci aproape tot ce poti face si pe H0 dar la costuri mai scazute si pe suprafete de patru ori mai mici!
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Noi 24, 2008 10:29 am

Punte obisnuita, diodele pot fi 1N 4148

se poate folosi si partea de intrare dint-un decodor mai vechi
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Noi 24, 2008 10:34 am

Exact asa procedez si eu. Puntea mea redresoare este formata din 4atru diode 1N4148 si are la iesire un condensator de 220 microfarazi. N-am mai facut masuratori cam demult, dar, daca-mi amintesc bine, tensiunea data de statia mea LenzSet100 este de circa 16V.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
hgdan

Mesaj de hgdan » Lun Noi 24, 2008 10:43 am

Eu am masurat 18 - 18,5 V in gol ( fara nicio locomotiva )

Cu 2 locomotive in circuit este de cca. 16 V
dac

Mesaj de dac » Lun Noi 24, 2008 11:25 am

Pentru masurare directa diodele 1n4148 (de comutatie) sunt f. bune. Avand in vedere frecventa de lucru de cca. 8000 Hz, un condensator de 1uF este suficient pt. suplinirea golurilor de comutatie. Valoarea masurata este tensiunea efectiva (care in DCC este teoretic egala cu tensiunea la varf).

Pentru iluminarea vagoanelor nu este necesara utilizarea diodelor rapide, 1n4007 fiind f. bune; in acest caz condensatorul este bine sa aiba o valoare cat mai mare (470, 680, 1000 uF).

Metoda masurarii fata de masa (minus) permite si aprecierea simetriei semnalului DCC (egalitatea celor 2 tensiuni) - importanta in cazul utilizarii decodoarelor ESU Basic :!:

Daca statia Lenz "scoate" 16V (toata stima pt. conformitatea cu NMRA), este posibil sa aiba o sursa stabilizata de tensiune...
adelinn

Mesaj de adelinn » Joi Noi 27, 2008 12:08 am

salut.e primul meu post pe aici.nu stiu exact cum e facut un decodor,nu am vazut nici unul in realitate,intru de vreo saptamana pe forum,pentru ca am devenit si eu curios de trenulete...incerc sa prind din mers.ideea cu incalzirea e cam asa,rezultata din legile electricitatii.tensiunea pe decodor(pe partea de comanda a motorasului)=tensinea de alimentare- tensiunea pe motoras . turatia e proportionala cu tensiunea.de unde rezulta ca energia disipata sub forma de caldura este la turatii mici,pentru ca caderea de tensiune pe partea de decodor va fi mai mare atunci. solutii... ori tensiune de alimentare pe linie mai mici,ori radiator mai mare la elementul de comanda a motorasului ,de pe decodor.
hgdan

Mesaj de hgdan » Joi Noi 27, 2008 7:28 am

@ adelinn

Motorul este alimentat in impulsuri, caderea de tensiune nu are legatura cu viteza.

Incalzirea este data de activarea compensarii de sarcina, daca dezactivezi compensarea de sarcina nu se va mai incalzi la turatii mici.

Nu se folosesc niciun fel de radiatoare deoarece nu exista spatiu .
Blue-Max

Mesaj de Blue-Max » Joi Noi 27, 2008 11:59 am

adelin, ce spui tu e perfect adevarat in cazul tensiunilor continue "adevarate" (electronica analogica liniara). Aici insa e vorba, cum spune si hgdan, de alimentare in impulsuri cu pseudo tensiuni continue, realizate din fronturi de amplitudine constanta, dar cu lungime si frecventa (factor de umplere) variabil.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Digital”