re-digitalizare BR218 Roco

Lucrari in aria DCC
dac

re-digitalizare BR218 Roco

Mesaj de dac » Dum Feb 17, 2008 5:37 pm

BR218 Roco vine din fabrica "dotata" cu un decodor digital dedicat, realizat pe o placuta de circuit imprimat:
[Link Removed for Guests]
De remarcat prezenta celor doua led-uri smd cu lumina galbena lipite pe placuta decodorului. Lumina lor ajunge la cele 3 faruri prin intermediul unor ghiduri din plastic lungi, care ilumineaza parazitar si interiorul cabinelor si care se vad prin ferestrele transparente. Am decis sa le acopar asadar cu banda izolatoare neagra:
dac

Mesaj de dac » Dum Feb 17, 2008 5:56 pm

Decodorul original nu e rau si pare a fi "tunat" pentru aceasta locomotiva.
Nu are insa din pacate posbilitati prea mari de reglaj, si nici iesire pt F1, asa ca am ales sa il inlocuiesc cu unul ESU LokPilot Basic, care este mult mai versatil si, in plus, are si F1 (numai bun pt faza dubla).
A trebuit creata mai intai o placuta care sa ia locul decodorului original si sa contina led-urile (am ales unele albe) si montajul pt faza duala:
Led-urile astea super-albe, sunt extrem de mici, dar cu un pic de atentie pot fi lipite chiar si cu un pistol...
Interesant este faptul ca sasiul locomotivei are un spatiu destinat unui decodor intre boghiuri, si chiar si un canal lateral pentru firele acestuia:
A mai ramas doar lipirea firelor decodorului pe placuta conform culorilor si re-digitalizarea este gata !
Poze functionale la "decodoare cu F1"
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Feb 17, 2008 6:11 pm

SUPER!!! :aplauze::aplauze::aplauze:
Acum mai ramane sa iluminezi si farurile rosii :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
dac

Mesaj de dac » Dum Feb 17, 2008 6:17 pm

Mda, da' trebuie sa-mi fac curaj pt asta...
Ar trebui sa folosesc fie smd-uri lipite direct pe plasticul farurilor rosii, fie leduri de 1,8 mm (cum sunt cele din semafoarele viessmsnn) bagate direct in gaurile respective. Mai studiez...
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Feb 17, 2008 6:36 pm

Poate ca aceste LED-uri, montate direct in locasurile farurilor in locul ghidurilor de lumina, ti-ar fi de folos:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Aceasta este una din incercarile de re-iluminare a locomotivei BR218 Roco din colectia mea. Pana la urma am montat la loc ghidurile de lumina si am inlocuit beculetzele cu perechi de LED-uri PLCC alb si rosu lipite spate-in-spate :grin: (povestea este [Link Removed for Guests]).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
dac

Mesaj de dac » Dum Feb 17, 2008 7:50 pm

Chestia este ca eu nu am ghiduri decat pt luminile albe, deci tot cu led-uri bagate in gauri trebuie sa incerc; cele din semafoare sunt rotunjite - asa ceva caut acuma...
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mar Mar 04, 2008 4:01 pm

Intrebare: Credeti ca are loc si pentru un decodor cu sunet? Ma bate un gand dar nu sunt sigur ca intra.

Va multumesc!
Cu respect,
Robert
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Mar Mar 04, 2008 4:53 pm

Poate doar daca desfiintezi placuta decodorului - altfel in cutia dintre boghiuri nu intra, acolo poti pune difuzorul.
dac

Mesaj de dac » Mar Mar 04, 2008 5:24 pm

Decodorul original si placuta facuta de mine contin ledurile pt luminile fata-spate; daca scoti ghidurile de lumina si pui leduri direct in gauri cred ca este loc suficient pt un decodor cu sunet, iar difuzorul pus intre boghiuri, cum spunea crgtmp.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Digital”