ajutor_led UV 5W

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cornelTT

Well-Known Member
Trenulist
21 Iunie 2010
755
86
Bucuresti
corneltt.simplesite.com
WEBSITE
http://corneltt.simplesite.com/
LOCATION
Bucuresti
Vă salut,

am și eu nevoie dacă se poate de niște sfaturi de la cei ce se pricep la electronică.
am cumpărat de la optimus digital 4 LED-uri UV de 5W pentru a le utiliza la întărirea rășinii după printare.
Am remarcat că la specificații apare tensiune alimentare 6-7 V la curent maxim de 0,700 mA.
Trebuie să realizez un montaj ceva?

mulțumesc
 
Ar trebui sa pui o rezistenta serie ca sa limitezi curentul la 700mA .
Presupun ca la specificatii e 700mA sau 0,7A nu 0,700 mA .
 
cheluIS post_id=165780 time=1523030311 user_id=6240 a spus:
Ar trebui sa pui o rezistenta serie ca sa limitezi curentul la 700mA .
Presupun ca la specificatii e 700mA sau 0,7A nu 0,700 mA .

Da, e 700 mA, am scris eu greșit.

Dar cum ar trebui să arate montajul si calculul, doar cu legea lui ohm?

mulțumesc
 
Vezi ca exista drivere specializate. Uite pe ebay unul. Poti alege din meniuri unul de 600 mA si 2-6.8V, pare sa fie cam ce-ti trebuie.

LE Conteaza si din ce alimentezi LED-urile si cum le conectezi.

Oricum, ai grija cu UV-ul, nu e chiar nepericulos.
 
LED_R.jpg


R=(U-U[sub]LED[/sub])/I[sub]LED[/sub]

Puterea in rezistor : P= U*I=U[sup]2[/sup]/R=I[sup]2[/sup]*R

Rezistenta sa o pui de putere mai mare 2-3W . Daca nu ai valoare exacta , pune 2-3 rezistente in paralel (pot fi si de putere mai mica,puterile se aduna ) .

De ex.daca alimentezi la 12V R=(12-7)/0,7=5/0,7=7,14ohm

P=5*0,7=3,5W

Te joci cu rezistentele si un ampermetru pina obtii 650-670mA .
Daca la 650mA constati ca nu usuca rasina urca pina la 700mA .

Puterea data de producator de 5W o obtii in mod ideal la U=7V si I=700mA , P=7*0,7=4,9W .
Dupa ce alimentezi verifica atat tensiunea cat si curentul .
Nu stiu cum e cu LED-urile UV , daca au eficienta la putere mai mica decat cea nominala .
Eu pentru cablaje folosesc o lampa UV de 35W pentru manichiura :D
 
Daca sunt leduri de putere trebuie alimentate prin sursa de curent constant, altfel risti sa le prajesti.
Problema ledurilor de putere este ca pe masura ce creste temperatura pe jonctiune le creste si curentul absorbit iar o simpla rezistenta nu mentine curentul constant .
 
LE
Vad ca colegul @LiviuM a dat niste link-uri cu drivere .
Eu nu am folosit LED-uri UV ... s-ar putea sa aiba dreptate .
 
https://www.zexstar.com/constant-current-supply-700ma-6-35vdc-input.html.html
 
Poti sa le inseriezi si sa le alimentezi la o tensiune mai mare, sursa aia de curent constant merge pana la 35V maxim.
Ledurile inseriate vor consuma tot 700mA maxim ca limiteaza sursa doar tensiunea trebuie marita ca sa le poata aprinde( este ca la instalatia de pom de iarna) .
In paralel nu merg alimentate toate pe o singura sursa de curent constant pentru ca atunci se aduna curentul de la fiecare, ,plus ca fiecare led are caracteristica lui de curent si nu este recomandat sa fie alimentate in paralel.
 
cornelTT post_id=165787 time=1523046193 user_id=1404 a spus:
[...]

Deci până la urmă trebuie să cumpăr o anumită sursă?
Nu se poate face?

Asta e sursa pe care am construit-o eu si de aici poate fi comandat kit-ul care contine toate componentele mai putin transformatorul.

Eu am mai adaugat un afisaj cu LED-uri pentru afisarea tensiunii si a curentului maxim furnizat. Sunt foarte multumit de sursa, foarte fiabila. Si are avantajul ca o poti folosi la orice proiect, nu numai pentru acea lampa UV.

Succes!
 
Daca chiar vrei sa ti-o faci cu mana ta, poti incerca sa adaptezi schema de limitator de curent (capitolul 8.3.3, pagina 12) din foaia de catalog a lui LM317.
Pui rezistenta R1 de ~2 ohm (atentie la putere, cei 600-700 mA trebuie sa treaca prin ea, eventual 5 de 10 Ohm in paralel) si eventual alimentezi doua leduri inseriate dintr-o sursa de 14-15V.
Cu 2 ohmi curentul prin leduri va fi cam de 600 mA (formula de calcul e langa schema).

Spor,
Liviu
 
LiviuM post_id=165794 time=1523087629 user_id=1702 a spus:
Daca chiar vrei sa ti-o faci cu mana ta, poti incerca sa adaptezi schema de limitator de curent (capitolul 8.3.3, pagina 12) din foaia de catalog a lui LM317.
Pui rezistenta R1 de ~2 ohm (atentie la putere, cei 600-700 mA trebuie sa treaca prin ea, eventual 5 de 10 Ohm in paralel) si eventual alimentezi doua leduri inseriate dintr-o sursa de 14-15V.
Cu 2 ohmi curentul prin leduri va fi cam de 600 mA (formula de calcul e langa schema).

Spor,
Liviu


Mulțumesc frumos Liviu.

Dacă le înseriez, practic curentul e același.
Deci dacă pun 4 sau 5 leduri pot pune sursă de 24 sau 35 V, corect?
 
Teoretic asa e, practic te uiti in foaia de catalog din link si vezi ca ai niste limitari.
In cazul tau te intereseaza combinatia curent maxim de iesire - tensiune de intrare. In tabelul de la pagina 5 ai curentul maxim in functie de tensiune.
Pe de o parte, la Vi-Vo > 15 V ai curentul maxim tipic 400 mA (adica poate fi si mai mic), pe de alta in cazul sursei de curent sunt sanse ca, in functie de sursa folosita si de caderea de tensiune pe LEDuri, sa ai Vi - Vo mai mic de 15 V.
In locul tau as incerca, in cel mai rau caz intra in limitare si nu livreaza cei 600 mA pe care-i vrei, n-ar trebui sa se strice nimic.

Oricum, vezi ca LM317 are nevoie de ~3V pentru el (Line regulation in tabelul de la pagina 5), asa ca la sursa de alimentare trebuie sa adaugi astia 3V peste ce vor LED-urile.
Si probabil ai nevoie de radiator pentru racire. Cu cat mai mare, cu atat mai bine.
Citeste si tu foaia de catalog, ca are tot felul de informatii pentru implementare.

Spor,
Liviu
 
Dezavantajul lui LM 317 este ca restul puterii, il disipa sub forma de caldura, asa ca pe langa o lampa uv o sa ai si un resou, pe cand noile surse(in linkul dat de mine) sunt in comutatie si nu se incalzesc .
 
Pai da, si eu am dat la inceput un exemplu de sursa in comutatie, specializata.
Da' daca Cornel voia neaparat s-o faca cu mana lui... Oricum sursa cu LM317 e mai buna ca o rezistenta chioara. Si daca sursa de tensiune nu e mult prea mare, nu se pierde chiar atat de mult (3V * 0.7 A = 2.1 W).