NanoX - s88 all in one.. probleme la partea s88

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
interesant, totusi sper ca problema sa fie de la programarea pic-urilor (prea mare coincidenta ca amandoua sa aiba aceeasi problema) dupa ce primesc pickit 2 am sa comand si acel "thingy".
 
Eu iti doresc sa fie de la programator, dar la all_in_one ziceai ca-ti merge restul.
 
exciting news.. Am primit pickit 2.

Am reprogramat PIC-urile iar acum Genli - se conecteaza la hyperterminal fara erori ( cu tl866 imi da mereu errori la iesire, tot felul de caractere ciudate)

Senzorii sunt OFF atat in traincontroller cat si in Rocrail. Cand fac scurt intre vcc si data senzorii sunt ON atat timp cat scurtul este prezent (dupa OFF)

am conectat s88_sch dar senzorii nu raspund (ramane sa fac niste masuratori la acest modul)
 
masuratori la s88_sch:

Pe fiecare intrare masurat cu GND are 5V

Cand conectez primul senzor la GND si masor iar acesta este 0V (ce duce la pinul 7 4044) pinul 6 este tot 5V

scot senzorul ... am 5v la pin 7 si tot 5v la pin 6

ceva e putred, asa-i? :pig:
 
Felicitari, esti pe drumul cel bun.
danezu post_id=165688 time=1521862218 user_id=1073 a spus:
iar acesta este 0V (ce duce la pinul 7 4044) pinul 6 este tot 5V

scot senzorul ... am 5v la pin 7 si tot 5v la pin 6

ceva e putred, asa-i? :pig:
Nu, e normal, ambii pini sunt intrari, una (7) intrarea set, cealalta (6) reset, functioneaza independent. Iesirea corespunzatoare e pinul 9.
Cad ambele sunt 5 V, iesirea (pinul 9) nu se modifica. Cand reset trece in 0, iesirea trece in 0 (reset e prioritar, nu conteaza cum e set). Cand reset e la 5V si pui set la 0V, iesirea trece in 1 (5V). Pentru detalii vezi si pagina 6 din foaia de catalog.
Presupunand ca Nanox a trimis la un moment dat un reset (pinul 6 la 0), iesirea (pinul 9) ar trebui sa fie 0. Daca tinand pinul 6 la 5 V comuti pe 7 de la 5 V la 0 V, trebuie ca iesirea (pinul 9) sa treaca in 5V.

Ar fi interesant de vazut si tensiunea pe pinul 5 (enable) al 4044.

Hai ca mai ai putin. :)

Liviu
 
deci...

cu senzor neconectat:
9- 0v
7 -5v
6 - 5v
5 - 5v

cu senzor conectat
9-5v
7- 0.5v
6-5v
5-5v

dar pc ul nu citeste nici un senzor
 
OK, 4044 par sa functioneze.
Acum ti-era bun analizorul ala logic de care vorbeam in posturile anterioare (sau osciloscopul propus de tine), dar sa incercam fara.
Pune toate intrarile modulului la 0 (nu-ti trebuie senzori, fa scurt intre intrari si VSS). Asta va determina ca toate iesirile circuitelor 4044 (pinii 1, 9, 10, 13) sa fie 5V.
Acum masori tensiunile pe cateva din intrarile circuitelor 4014 (1, 4-7, 11, 13-15) ca sa te asiguri ca legaturile intre 4044 si 4014 sunt bune. Masoara neaparat pinul 1 la ambele circuite 4014, ca sa elimini semnalul P/S ca sursa de probleme.
Daca toate intrarile masurate sunt 5V, masori iesirile circuitelor 4014 (pinii 3). Ar trebui sa ai si acolo tot 5V (cel putin cea mai mare parte a timpului).
Masuratori suplimentare la circuitele 4014 - semnalul de ceas (CLK, pinul 10). Masurat cu multimetru chior ar trebui sa ai o valoare "pe la jumatate" - cam 2.5V.
Semnalul P/S nu conteaza prea tare acum (cu toate intrarile la 0), vedem mai tarziu cum e cu el.

Spor,
Liviu

LE Si trebuie, bineinteles, masurata conxiunea dintre iesirea lui IC6 (pinul 3) si mufa spre NanoX (JP2, pinul 1).

PS Toate numele de componente le-am luat din schema de la Paco de pe site.
 
conectat 8 senzori la gnd (partea de jos a senzorilor)

4044
1- 5v (integratul ic4) - 3.3v (celalalt integrat ic3)
9- 3.3v - 5v
10- 5v - 5v
13- 3.3v - 5v

4014
1- 5v
3-0.12v
4-5 v
5-5v
6-3.3v
7- 3.3v
10- 2.1v
12- 0.9v
13-5v
14-3v
15-5v
 
Salutare,
ma "deranjeaza" tensiunile de 3.3 V pe iesirile integratelor 4044. Verifica traseele pinilor respectivi, sa n-ai scurturi. Cu intrarile Set la masa si reset la 5V iesirile circuitelor 4044 trebuie sa fie ~5V.
Eventual, daca sunt pe socluri, scoate circuitele 4014, sa fii sigur ca nu e de la ele (nu vad ce ar putea fi, da' n-am vazut nici la programarea PIC-ului din NanoX si totusi a fost).

Spor,
Liviu
 
Salut,
RESET in J2 (pinul 5) comanda tranzistorul T1.
Cand RESET (J2-5) e 5V T1 "se deschide" si "trage" la masa toti pinii reset ai tuturor circuitelor 4044.
Cand RESET (J2-5) e 0V T2 e blocat si pinii reset ai circuitelor 4044 sunt trase la 5V de rezistenta R1 (10K).
Confirmarea e data de masuratorile tale - pe pinii 4 ai 4044 (de exemplu) ai masurat 5V. Sau?

Liviu
 
salut,

Acum inteleg. Da pinii 4 sunt 5v. Verific ptr scurturi, si fara 4014 in soclu si vad ce se modifica.
Multam :D
 
Am verificat de scurturi si totul este in regula.
Am scos 4014 iar pinii care erau 3.3.. sunt 5v la 4044

...
 
Momentan nu stiu ce sa mai zic. Ma mai gandesc.
Pana-mi vin idei mai bune, dam vina eventual pe alimentare? Cum alimentezi montajul?
 
nanox il alimentez cu 16v 3A IBM charger

Genli- il alimentez din Nanox

s88_sch din genli

Am testat si montajul vechi reprogramand cu pickit 2 si tot nu merge. Ma gandeam sa nu fie de la windows 10, ce am citit multi au probleme. am sa reinstalez 7 si retestez :D :D
 
Eu nu mai am curaj sa zic ca n-are cum. :mrgreen:

LE Ce scrie (cat mai) exact pe integratele tale? Coduri, producatori...
 
incerc sa fac o poza la tot ansamblul si revin fata spate si revin. Jur ca montajele astea au pe necuratul in ele :D
 
dupa o mica pauza IAR.. am reusit sa le fac sa mearga. Problema era s88_sch, am reusit sa aduc din tara montajele vechi care mergeau si se pare ca toate merg bine acum cu exceptia S88_sch. Urmatorul pas sa trec la diorama o_O