Decodoare pentru accesorii - DIY

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ah, deci acei 5 pini (sau cati declar eu in cod) sunt de fapt pini controlati de rocnode si abia apoi, in setup-ul rocnode-ului, ii spun ce e fiecare
da, e clar acum
nu stiu de ce aveam impresia ca acolo declari doar pinii care vrei sa fie input

multumesc
 
Habar n-am cum functioneaza concurenta, :D da' eu incerc sa fac totul programabil/configurabil din Rocrail. Si cum Rocrail are meniuri de programare si pentru astea...
Asta-mi e si problema cu servourile (folosesc biblioteca Servo), ca e mai ciudat cu definirea si alocarea resurselor pentru fiecare servo.
Biblioteca are niste indecsi interni, pe care-i actualizeaza la adugarea/stergerea de servouri. Ca sa se pastreze corespondenta port-servo, trebuie sa gasesc si eu o metoda sa actualizez corespondenta asta. Adica daca "intercalez" un servo, cele existente trebuie deplasate, sa-i faca loc, iar daca sterg unul, cele ramase trebuiesc deplasate sa ocupe locul vacant.
Daca as defini porturi fixe pentru servo-uri, probabil ar fi deja functionale, da' cum un ESP n-are decat cateva porturi, parca nu-mi vine sa fac risipa.
 
Dar nu poți să indexezi informația cu un "pas" mai mare? Astfel încât oriunde să "intre" cat cere un servo... Ar fi o problems dacă la alte setări ce nu ocupa tot spațiul ar rămâne "loc liber"?

Nu știu cum merge treaba, doar dau cu presupusul...
 
Nu indexez eu, indexeaza functia servo.attach().

Adica daca o folosesc o data. indexul e 0, daca o mai folosesc o data, indexul e 1 si asa mai departe. Cand detasez un servo (servo.detach()), indexul e decrementat.
Numai ca incrementarea si decrementarea se fac la fel indiferent de ordinea in care eu atasez/detasez.
Daca atasez, in ordine, servo1, servo2, servo3, acestea vor capata indecsii 0, 1, 2. Adica servo1<->0, servo2<->1, servo3<->2.
Daca acum sterg servo0, indexul va fi decrementat si ce ramane e "redistribuit". Rezulta: servo2 <-> 0, servo3<->1. Si uite asa s-au zapacit indecsii.
Cel putin asta-mi imaginez eu acum ca se intampla, dupa ce am vazut ca nu-mi functioneaza.

Din pacate inca nu mi-a venit ideea salvatoare.
 
Salutare,
He, he, dupa ce am reparat biblioteca Servo in Energia (avea niste indecsi folositi aiurea), jucaria mea aproape ca merge. Aproape pentru ca tot e nevoie de reset dupa configurarea din Rocrail, dar dupa aia merge bine.
Am testat numai cu Launchadul si cu un sinigur sevo montat fizic (si o iesire "fake), da' pare ca sunt pe drumul cel bun.
Versiunea "cu servo" e pe github, intr-un branch nou: https://github.com/lmmeng/RN/tree/servo .

Numai bine,
L.
 
Am agatat si al doilea servo de Launchpad si merge si cu doo (porturile 7 si 8 ). :)
Le sterg pe rand, le adaug la loc, schimb ordinea de activare/deactivare...
Merge.
 
tu vrei sa ma faci sa-mi iau niste servo doar ca sa testez jucaria? :D :D :D
n-am pe ce sa le pun... sa ma apuc sa-mi fac o bariera?? hmm... :lol:
 
Ah, c-am uitat.
Ca s-o fac sa mearga, am modificat biblioteca PubSubClient(), asa ca daca vrei sa testezi, muti biblioteca existenta undeva unde sa n-o vada Arduino.
Fisierele necesare si modificate de mine sunt incluse momentan in proiect (RN/src). Am facut un pull request, da' sunt destul de circumspect c-o sa fie acceptat.
 
Wow, marfa! Testez cat de curând...
Mulțumesc

Deja H0 pare mare acum, și n-am decât un implant făcut! Dupa al doilea poate mă mut la N :D
 
Salut,

azi m-am jucat iarasi cu un ESP8266 si:
- am reparat o problema cu salvatul in EEPROM. Acum pare sa mearga OK.
- am testat cu un servo si merge.

Cand ai timp si poti, testeaza si posteaza problemele.

L.
 
man, scuzele mele, dar nu am mai apucat sa pun mana pe nimic legat de trenulete
alte treburi m-au dat peste cap si nici de acum incolo nu prea stiu cand o sa mai pot testa ceva din lipsa de timp
insa nu renunt, le bag in teste ASAP

ma mira insa ca subiectul nu prinde la "public"
sunt asa putini cei cu rocrail si automatizari?

bafta