O problema ciudata

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
6 August 2014
24
0
Iasi
LOCATION
Iasi
Traseul meu e din sine Roco Geoline si am macazuri care sunt comutate din mouse.
Am delimitat 6 zone pe care le-am pus prin senzori de ocupanta BOD de la Train-o-Matic.
Avand cumparati mai multi senzori decat era necesar am zis ca as pune si macazurile (in numar de 5) prin BOD-uri.
Am intr-o parte un macaz si in doua parti cate 2 macazuri unul dupa altul. Le-am legat si pe ele cum am legat zonele la senzori.
Acum problema: la o pereche de macazuri unul comuta de pe directa pe abatuta, celalat incearca sa treaca pe abatuta dar nu reuseste decat ajutat, dar daca este pe abatuta comuta pe directa, la cealalta pereche nu trece nici unul pe abatuta decat ajutate. De pe abatuta pe directa merg fara probleme. La celalat macaz, care e singur, chiar daca e legat prin modul functioneaza .
Daca le leg direct la centrala si nu prin modul, functioneaza toate.
Aveti idee ce se intampla si cum pot remedia problema?
 
Se pare ca nu era suficienta tensiunea pentru a actiona macazurile. Am inlocuit sursa statiei Roco 10764 cu una de 19V stabilizata si s-a rezolvat. Multumesc d-lui Gyuri.