NoHab TT convertit de la analog la digital

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tache44spr

Member
13 Aprilie 2010
28
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Buna seara tuturor pasionatilor,
anul trecut am reusit cu ajutorul dvs sa fac acest lucru cu alta locomotiva un E 254 de la BTTB.Acum m-am decis sa fac acelasi lucru cu un NoHab pentru care am achizitionat un kit motor Mabuchi cu care am inlocuit vechiul motor si un set de 2 X 3 smd-uri bicolore pt lumini fata-spate alb-rosu in functie de directia de deplasare pe care inca nu le-am montat.As dori sa instalez o mufa pentru un decodor cu 6 pini caci ocupa mai putin loc in opinia mea.
Daca a mai trecut cineva prin aceste momente mi-ar prinde bine ceva sfaturi.
Cu stima.
 
Buna ziua, stimate Domn... va voi urmari indeaproape! Ce mai faceti? Ma bucur sa va intalnesc aici

Pentru inceput puteti da va rog ceva detalii desre achizitiile facute: model, sursa, de ce asa?

Multumesc frumos
 
Buna seara,
este vorba de un Nohab verde cu dunga galbena orizontala al cailor ferate belgiene model traditional BTTB cam din 1988-1990 dar exceptional ca si calitate,aproape nou.Am luat un motor cu 5 poli + restul de piese pt inlocuirea celui vechi si un set de lumini smd bicolore care sa inlocuiasca cele doua becuri originale (35 euro toate) .Am inlaturat motorul vechi si tot ce nu mai era de folos si am montat kit-ul nou.Acum astept pana maine sau poimaine pana reusesc sa cumpar o mufa 651 pt un decodor cu 6 pini ca sa vad unde-i gasesc locul sub carcasa.Trebuie sa recunosc ca pare mai dificil decat la crocodilul E 254 unde a ramas loc berechet pentru decodor si fire.Ma mai incurca si faptul ca smd-urile trebuie lipite pe carcasa si vor avea nevoie de niste fire mai lungi.Dar sper sa o rezolv pana vineri ca se intoarce cel mic acasa si se termina cu distractia :(
 
Aha, daca se poate eventual si poze din timpul lucrarilor? Motorul de unde l-ati luat? SMD-urile sunt locuri destule...
Am si eu un NoHAB danez... pe care as vrea candva sa il modific...