Programare decodor ESU LokSound OEM?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

docmarius

Member
22 Iunie 2012
22
0
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Am o intrebare pentru cei ce se joaca cu module de sunet ESU...

Este posibila reprogramarea sunetelor pe decodoare ESU LokSound 3.5 vandute in regim OEM?
Mai concret:
Pot reprograma sunetele sau face un update de soft la un decodor Trix facut de ESU, care este un LokSound 3.5 insa se identifica "Trix Modellbau" folosind LokProgrammer?
Nu de alta dar sunetul nu corespunde modelului de locomotiva, locomotiva fiind un Mallet BR96 iar sunetul de la ea fiind un sunet generic de aburoasa - fara sunetul specific al unui Mallet cu 4 cilindri - Verbundmaschine cum ii spune in germana - (pachetul de sunete corect exista pe siteul ESU).


Merci,
Marius
 
Multumesc Andrei.

Inca o mica intrebare: Cele de la Roco se identifica Roco (161) sau ESU (151) in CV8?
Din cate am observat, Roco pastreaza identificatorul original (de ex. Uhlenbrock (85) in decodorul de pe starter kit-ul meu), insa Trix foloseste al lor (131). Am descoperit ca este ESU doar prin inspectie vizuala si faptul ca se potrivesc toate functiile CV-urilor.
 
De curiozitate poti sa citesti cu Lokprogrammer (si doar cu Lokprogrammer) informatiile extra despre decodor. De exemplu

(Programmer/ Extended decoder informations)

LokSound V4.0

ManId: 00000097
ProId: 0200003D
SerNo: FFD9C713
PDate: 3/10/2011
PInfo: FFFFFFFF
BCode: 0.2.0001
BDate: 2/22/2010
ACode: 4.2.8916
ADate: 2/7/2011
AType: MultiDcc
CV7 : 255
CV8 : 151


Campul ProID este tipul modulului, iar in programul Lokprogrammer poti sa vizualizezi in functie de tipul modulului variantele care se pot upgrada. (Tools/ Supported Decoders). Daca ai norocul sa fie acolo si ID-ul modulului tau, atunci poti face un firmware upgrade standard, dupa care il poti utiliza ca un decoder ESU.

Dar, sincer, in locul lor eu as fi protejat decodorul, incat sa nu permit acest lucru. Probabil Dan are dreptate, dar merita incercat. Vezi deci ce product ID are decodorul tau. ACode este versiunea Firmware-ului.
 
Subiectul m㒠intereseaz㒠fiindc㒠mai cunosc şi eu o locomotiv㒠Fleischmann dotat㒠cu decodor cu sunet LokSound V3.5 din fabrică’
3.gif
 
Imi puneam aceste intrebari in ideea de a cumpara sau nu un Lokprogrammer.
De aceea nu pot citi nimic in afara de CV-uri standard.
 
Marius, Mircea,

Daca ajunge la mine decodorul pot sa incerc sa-l citesc cu LP.

Gyuri
 
Multumesc pentru oferta Gyuri. Dar o sa stau o vreme in asteptare, ca pina la urma tot aterizeaza un LokProgrammer la mine :)
 
Ok.
Update:

LokProgrammer 2 citeste decodorul Trix, permite parametrizarea decodorului, insa nu poate face update la sunete.
Cu roate ca identifica cum ca decodorul ar avea 16M de flash.

Naasol...
 
Readuc in atentie acest subiect, nici decodoarele OEM Piko Loksound V4 nu permit update de sound. Este posibil doar update-ul de firmware.