ajutor_led UV 5W

Lucrari in aria DCC
LiviuM

Re: ajutor_led UV 5W

Mesaj de LiviuM » Sâm Apr 07, 2018 12:17 pm

Teoretic asa e, practic te uiti in foaia de catalog din link si vezi ca ai niste limitari.
In cazul tau te intereseaza combinatia curent maxim de iesire - tensiune de intrare. In tabelul de la pagina 5 ai curentul maxim in functie de tensiune.
Pe de o parte, la Vi-Vo > 15 V ai curentul maxim tipic 400 mA (adica poate fi si mai mic), pe de alta in cazul sursei de curent sunt sanse ca, in functie de sursa folosita si de caderea de tensiune pe LEDuri, sa ai Vi - Vo mai mic de 15 V.
In locul tau as incerca, in cel mai rau caz intra in limitare si nu livreaza cei 600 mA pe care-i vrei, n-ar trebui sa se strice nimic.

Oricum, vezi ca LM317 are nevoie de ~3V pentru el (Line regulation in tabelul de la pagina 5), asa ca la sursa de alimentare trebuie sa adaugi astia 3V peste ce vor LED-urile.
Si probabil ai nevoie de radiator pentru racire. Cu cat mai mare, cu atat mai bine.
Citeste si tu foaia de catalog, ca are tot felul de informatii pentru implementare.

Spor,
Liviu
GFN

Mesaj de GFN » Sâm Apr 07, 2018 10:41 pm

Dezavantajul lui LM 317 este ca restul puterii, il disipa sub forma de caldura, asa ca pe langa o lampa uv o sa ai si un resou, pe cand noile surse(in linkul dat de mine) sunt in comutatie si nu se incalzesc .
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
LiviuM

Mesaj de LiviuM » Sâm Apr 07, 2018 11:18 pm

Pai da, si eu am dat la inceput un exemplu de sursa in comutatie, specializata.
Da' daca Cornel voia neaparat s-o faca cu mana lui... Oricum sursa cu LM317 e mai buna ca o rezistenta chioara. Si daca sursa de tensiune nu e mult prea mare, nu se pierde chiar atat de mult (3V * 0.7 A = 2.1 W).
cornelTT

Mesaj de cornelTT » Dum Apr 08, 2018 2:05 am

Hristos a Înviat

mulțumesc frumos domnilor. Am înțeles și eu cu ajutorul vostru care e treaba cu aceste leduri.

am să cumpăr o sursă din link-ul lui GFN, e mai la îndemână.
[Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Digital”