NanoX - s88 all in one.. probleme la partea s88

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Adevarul e ca acum 4 ani am folosit 74ls04 oar acum sn7404n

Am comandat azi 74ls04 si un cd40xx si vedem ce zice dupa.. deci mai aman noile montaje cu o saptamana

Ce am mai observat e ca placa are un mic bazait care dispare cand scot picul de la nanox
 
danezu post_id=165310 time=1519111226 user_id=1073 a spus:
Ce am mai observat e ca placa are un mic bazait care dispare cand scot picul de la nanox
Poti sa localizezi cat de cat zona care bazaie? Singura piesa pe care as banui-o e releul, da' nu-mi dau seama de ce ar bazai.
 
Am taiat tranzistorul care actioneaza releul si sunetul e inca prezent.. ma gandeam sa elimin quartzul de la nanox si sa incerc fara. E ok fara quartz pic16f628A? Doar il scot si las cei doi condensatori de 22pf?
 
E nevoie de quarz, lasa-l acolo.
Daca e de la el, ghinion, trebuie sa te obisnuiesti cu bazaitul, dar ar fi prima data cand as auzi chestia asta (nu c-ar zice asta prea multe).


LE
Cum era vorba aia? A, da, Read the F...ine Manual.
F...ine Manual a spus:
Depending on the software version programmed in the PIC you can use a 4MHz, 8MHz or no crystal.
Adica depinde de ce firmware ai ars in PIC. Din cate am vazut eu, exista un firmware pentru quarz de 4 MHz si unul fara quarz.
Daca ai ars firmware-ul pentru quarz, montezi quarzul, altfel nu merge.
 
LiviuM post_id=165393 time=1519588066 user_id=1702 a spus:
Si, merge? I-ati dat de cap?

Luni ajung piesele 74ls04 si celalalt Cd4069. Sunt singur deci "I-ai" :D
sunt f curios daca cnv care a folosit sn7404n in loc de 74ls04 au avut aceleasi probleme ca si mine. deoarece toate pozele de pe net sunt cu 74ls04.
 
Am inlocuit 7404n cu 74ls04 si tot la fel
Inlocuind 74ls04 cu Cd4069. Senzorii sunt off si am 5v pe pin 8 dar s88_sch nu zice nik.

Refac montajele cu mai multa atentie si reincerc.... ceva e putred in circuitul meu
 
Imi pare rau s-aud ca te-am pus la cumparaturi degeaba. :oops:
Ai pus si R12 de 56 kOhm ca la inceput, da? Ai incercat sa simulezi un eveniment (sa pui 5V pe Data In) ca sa vezi macar daca ajunge la TC/RR?
In sensul celalalt (dinspre PIC spre iesirea S88) ai masurat ceva sa vezi daca pe partea aia totul e OK?
Spor,
Liviu
 
LiviuM post_id=165402 time=1519710819 user_id=1702 a spus:
Imi pare rau s-aud ca te-am pus la cumparaturi degeaba. :oops:
Ai pus si R12 de 56 kOhm ca la inceput, da? Ai incercat sa simulezi un eveniment (sa pui 5V pe Data In) ca sa vezi macar daca ajunge la TC/RR?
In sensul celalalt (dinspre PIC spre iesirea S88) ai masurat ceva sa vezi daca pe partea aia totul e OK?
Spor,
Liviu
Nu i bai stai linistit. Am pus 56k. Am sa masor mai multe maine.
Ceva pe la s88sch de masurat?
 
Doar sa ma asigur.. condensatprii de 100nf sunt de 250v. Presupun ca e ok daca pastilele sunt destul de maricele? Sper ca nu astea sunt problema
 
Salut,
condensatorii sunt OK.
De masurat as termina cu masuratorile la NanoX si dupa aia as trece la S88.
In primul rand, cum ziceam si mai sus, as testa ca un eveniment pe pinul Data ajunge la Traincontroller/Rocrail - fara s88 conectat faci scurt intre pinii Data si Vcc.
Ai mai putea sa incerci sa vezi daca 4069 functioneaza pe toate portile. Sunt semnale dinamice, nu stiu in ce masura le poti testa cu un simplu multimetru, dar poti incerca sa masori intrarile lui 4069 == iesirile PIC-ului (pinii PIC-ului ar fi pinul 9 -> Load, pinul 11 -> Reset, chiar si pinul 12 -> clock) si iesirile corespunzatoare ale 4069. Ar trebui ca iesirile lui 4069 sa fie inversate fata de intrarile corespunzatoare. La clock, din cauza frecventei mai mari, o sa masori probabil un nivel "pe la jumatate" (2.5 V). Masuratoarea asta fara s88.
Daca astea par in regula, poti repeta masuratorile cu s88 conectat, sa vezi daca s88 "induce" vreo problema. Daca semnalele la pinii lui 4069 par OK si cu s88 conectat, vedem ce poate fi defect la s88.
La s88 (conectat la Nanox) ai putea sa pui fiecare intrare la +5V (in gol intrarile sunt ~0) si sa masori direct pe pinii integratelor 4044 iesirea corespunzatoare. De exemplu, pui +5V pe pinul X1-1 (pinul 11 al celui mai din stanga 4044) si masori pinul 10 al aceluiasi integrat. Ar trebui sa se schimbe si el in 1. Si sa treaca inapoi in 0 cand iei cei 5V de pe pinul X1-1.
Daca asta functioneaza OK, pui toate intrarile la +5V si masori pinul Data - ar trebui sa fie si el permanent in 5V (practic static).

Spor,
Liviu

PS Cand nu zic altceva, masuratorile le faci intre gnd (cel din conectorul S88) si pinul mentionat. Fisa neagra la GND, desi nu e foarte important, daca le pui invers primesti valori negative.
 
LiviuM post_id=165408 time=1519719565 user_id=1702 a spus:
Salut,
condensatorii sunt OK.
De masurat as termina cu masuratorile la NanoX si dupa aia as trece la S88.
In primul rand, cum ziceam si mai sus, as testa ca un eveniment pe pinul Data ajunge la Traincontroller/Rocrail - fara s88 conectat faci scurt intre pinii Data si Vcc.


Spor,
Liviu

PS Cand nu zic altceva, masuratorile le faci intre gnd (cel din conectorul S88) si pinul mentionat. Fisa neagra la GND, desi nu e foarte important, daca le pui invers primesti valori negative.
Am incercat sa fac scurt intre data si VCC .. dar senzorii raman OFF
Am injurat de cateva ori si m-am decis sa nu ma mai enervez degeaba si a refac montajul :D
 
Pacat.:(
Ai ramas la 4069? Ai masurat asa, de curios, iesirea lui 4069/pinul 4 al PICului sa vezi daca scurtul intre VCC si data se "peopaga" pana la el? Ar fi trebuit sa fie ~0.

Succes cu noul montaj. In locul tau l-as face pe cel din directorul Detlef, e mult mai aerisit. Da' eu n-am facut nici un cablaj in casa...
 
Salut,
Tot eu, cu un sfat "off-topic".
Daca tot iti pierzi vremea cu diverse montajele, ti-as recomanda sa-ti iei de pe ebay un logic analyser compatibil cu saleae. Sunt aproape gratis *), merg cu versiuni mai vechi de soft de la saleae **) sau sigrok (sigrok mi-a placut chiar mai mult ca saleae, dar versiunile mai noi nu-mi mai merg pe linuxul meu imbatranit).

Cu modulasul asta o sa poti vedea si semnalele dinamice (pana la o anumita frecventa, clar, dar la ce faci tu e arhisuficient), asa c-o sa-ti fie mai usor sa te prinzi pe unde scartaie.

*) Comparat cu pretul unui original.
**) Era free, subventionat de hardware, dar probabil ca modulele astea de pe ebay au canibalizat vanzarile saleae, asa ca la un moment dat cei de la saleae s-au suparat si au promis ca-l restrictioneaza. Nu stiu ce-au mai facut intre timp, n-am testat versiuni mai noi.

Liviu
 
https://www.amazon.com/Quimat-Pocket-size-Oscilloscope-Assembled-Protective/dp/B0728GCBLD/ref=sr_1_7?s=industrial&ie=UTF8&qid=1519872210&sr=1-7&keywords=oscilloscope

Eu ma gandeam sa cumpar asta?? E o idee buna?
 
Cam care ar fi domeniile in care ai folosi "osciloscopul" ala? Ce vrei sa masori cu el?
Ca daca vrei sa-l folosestri numai pentru depanat semnalele de pe langa diorama *), nu merita, esti mult mai bine "deservit" de analizorul logic (AL) pe care ti l-am recomandat mai sus (il au si la amazon daca preferi sa-l iei de acolo):
- 8 canale AL <-> 1 canal O => punct pentru AL **)
- frecventa de achizitie 20 MHz <-> 1 MHz => punct pentru AL
- numarul de puncte de achizitie: habar n-am care-i buferul la AL, dar sunt de ordinul mega <-> 1024 osciloscop => punct pentru AL
- ecranul PC-ului <-> afisor LCD => punct pentru LA daca il folosesti pe masa, pentru O daca-l vrei mobil (sub diorama)
- o gramade de "efecte" <-> mai nimic ***) => punct pentru AL
- numai digital <-> teoretic si semanle analogice dar la ce rezolutie si memorie are... => punct punct pentru osciloscop
- necesita legatura la pc => mai static <-> mobil => 0.5 puncte pentru osciloscop, ca daca ai un laptop sunt aproape la fel de mobile. N-am folosit nici AL nici osciloscopul la diorama, am folosit un DCC sniffer.
- tensiunile de intrare 5V (parca, nu cred ca merge mai sus) <-> 50V => punct pentru osciloscop daca vrei sa lucrezi direct la diorama.
- pretul 10 $ <-> 30 $ => punct pentru LA

Decizia e la tine :)

*) Daca e numai pentru Nanox/S88/..., atunci ai semnale digitale si LA e suficient.

**) E grozav sa poti vedea (cat) mai multe semnale in acelasi timp. Poti depana protocoale de comunicatie pe mai multe "sarme" (spi, i2c), poti vedea cand semnalele nu comuta cum ai vrea. Cu ajutorul LA am descoperit ca digitalWrite() la un launchpad dureaza ~800ns, ceea ce ara cam mult pentru un semnal DCC (detaliez daca e cazul).

***) Trigger pe flanc crescator/cazator si pe ce canal vrei, decodare de protocoale de comunicatie (RS232, SPI, i2c, telecomenzi), poti sa-ti scrii protocolul propriu daca vrei (DCC ?, s88 ?), salvezi in PC si prelucrezi alta data.
 
dupa ce refac montajele il comand si pe asta. f acceptabil 11$ in caz ca iar am probleme cu montajele :D
 
Daca ma intrebai pe mine, ordinea ar fi fost "imi cumpar LA si depanez modulul", ;-) da' tu stii mai bine ce ti se potriveste. :)