Digitalizarea aburoasei analogice BR55 Piko H0

Lucrari in aria DCC
mpursu

Re: Digitalizarea aburoasei analogice BR55 Piko H0

Mesaj de mpursu » Dum Iul 30, 2017 9:37 pm

După cositorirea ambelor fâșii de cupru, am lipit încă două fâșiuțe mici pe capetele din spate, pentru a le folosi în calitate de contacte pentru interfața digitală. Am lipit pe un perete modulul luminilor bicolore bipolare și am realizat conexiunile, cu FOARTE multă grijă, după care am conectat decodorul digital în mufa interfeței și am încercat să așez carcasa peste șasiu...
Imagine Imagine Imagine Imagine
Surpriză!!! Carcasa NU se poate așeza fiindcă minunile montate de mine sunt prea înalte :-( Astfel... m-am opintit zdravăn să scot de acolo piesele de plumb și am mai încercat o dată. Acum carcasa se poate așeza, dar nu poate sta fiindcă este prea ușoară, așa că am așezat deasupra una dintre piesele de plumb, provizoriu, ca să pot face probele pe calea ferată :-P
Imagine Imagine Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Iul 30, 2017 9:47 pm

În formulă completă, simpatica locomotivă s-a descurcat onorabil pe calea ferată :aplauze:
Imagine Imagine Imagine
Ambele decodoare tOm reușesc să conducă locomotiva pe cât de bine poate ea să asculte :grin: , așa că mă declar mulțumit pentru etapa actuală. Evident, greutatea aceea de plumb nu are cum să rămână deasupra "cărbunilor" :-D , așa că am început deja să mă gândesc la o nouă interfață digitală cu filtru LC, mai "slim" ;-) , care să permită re-așezarea greutăților de plumb în locașul respectiv.
Electricul

Mesaj de Electricul » Mie Aug 02, 2017 1:24 pm

Felicitari! Foarte frumos lucrat.
Cu respect,
Cristian
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Aug 03, 2017 8:57 pm

Mulțumesc!
Povestea merge mai departe, spre următoarele versiuni ale interfeței digitale :grin:
M-am gândit că bobinele din filtrul LC nu lasă decodorul să se așeze mai jos, așa că am demontat interfața de la locul ei și am mutat bobinele lângă plăcuță, lăsând doar condensatorul la locul inițial. Am strecurat la loc cele două greutăți și... am testat...
Imagine Imagine Imagine
Bineînțeles că nici acum carcasa nu s-a așezat, DAR spațiul "suplimentar" a fost zdravăn mai mic, deci se pare că eram pe drumul bun. În plus, m-am pomenit că ultima osie a tenderului a căzut pur și simplu de la locul ei. Motivul? Un capăt al osiei se rupsese :-P
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Aug 03, 2017 9:30 pm

Din fericire, simpaticele osii Roco se livrează în perechi, deci mai aveam încă una de rezervă :grin:
Problema interfeței digitale, rămasă nerezolvată, m-a deranjat în continuare, așa că am trecut la planul N+1 : o plăcuță de test adusă la forma piesei de carton din imaginile precedente, pe care să ia loc mufa cu 8pt pini, contactele și filtrul LC 8) . Cred că vă este clar că decuparea plăcuței de test NU a reușit :-P , așa că planul N+2 s-a concretizat sub forma unei plăcuțe de test dreptunghiulare (bucata rămasă întreagă :-D ), pe care să ia loc bla-bla-bla etc
Imagine Imagine Imagine Imagine
De data aceasta, carcasa s-a așezat perfect pe șasiu, ascunzând complet decodorul și mănunchiurile de fire colorate, menținându-se pe poziție datorită greutății celor două piese de plumb.
Imagine Imagine
Astfel, declar încheiată re-re-re-re-digitalizarea simpaticei locomotive BR55 Piko 8)
Shhhh... confidentially... mai am niște idei pentru schimbarea roților tenderului cu altele mai realiste, da'mai încolo :| ;-)
GFN

Mesaj de GFN » Vin Aug 04, 2017 9:06 pm

Faina lucrarea, lucrat frumos :aplauze: Din pacate eu am renuntat la BR 55 Piko si am trecut la Fleischmann.
Pe viitor la alte digitalizari poti sa comanzi conectori mai mici cu care sa faci legatura dintre cazan si tender.De exemplu mi-am comandat de la chinezi conectori cu 6 pini(mama si tata) distanta intre pini de 1,25mm si mai urmeaza sa vina altii cu distanta dintre pini de 1,5mm,
Pe viitor o sa fie nevoie, doresc sa cumpar o locomotiva Fleischmann BR 55 DRG si sigur voi avea nevoie de asa ceva, plus ca mai trebuie sa inlocuiesc conectorii la o locomotiva BR 44 ,la Roco ma costa 37E placa cu conectori , asa la chinezi ma costa 5$ /10 bucati.
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
Scrie răspuns

Înapoi la “Digital”