BR 182 Taurus PIKO Hobby - Instructiuni

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Shwan

Active Member
Ma poate ajuta cineva cu un scan la instructiunile de la Taurus (PIKO coduri 57410, 57411... 57429)? Am cautat pe Goagal de mi-a venit acru. Vreau sa-i curat angrenajul ca-i jale mare si nu stiu cum se desface saracia asta si tare mi-e frica ca o s-o sparg de toti peretii.

Dupa ce de ani de zile am desfacut si mesterit la Rocosenii de tot felul, ghinionul facu sa nimeresc un PIKO Hobby... In prima faza m-a pufnit rasul sincer, dar n-a durat mult pana sa... :-x Am impresia ca proiectantii astia traiesc in urma cu 40 de ani.

Si merge proooost si se aude uraaaat, parca-i pe motorina... si e si noua :D (ma rog, cu rodaj facut temeinic).
 
:D Multumesc radu dar... macar atata lucru mi-a dat prin cap. Daca nu i-as fi desfacut carcasa cum crezi ca as fi vazut cat de "frumos" si "fin" este lucrat inauntru? Ca gardul e vopsit frumos pe dinafara, cu culori vii.

Prin angrenaj ma referam la rotile zimtate din boghiu; cum desfac boghiul fara sa rup ceva iremediabil?
 
Intre timp, pana voi afla misterul desfacerii boghiului, m-am gandit sa-i inlocuiesc de proba decodorul (Uhlenbrock 76 520) cu un altul (ESU LokPilot Basic) sa vad daca situatia se schimba in vreun fel si se pare ca se comporta putin mai bine (!), dar tot departe de cum ar trebui este . :-| Merge cu intreruperi, de parca ar fi contactele extrem de murdare...
 
Nu ai zis ce anume vrei sa desfaci din ea. :p
Boghiul are un clips mare care il tine de sus, il dai jos. Masca boghiului are care un clips in fiecare capat, o dai jos si pe ea. Boghiul in sine e alcatuit din 2 bucati care au cate un clips in fiecare capat. Il impingi un pic spre mijloc si se desface.
Asta-i tot. :D
 
Locomotiva are motor in 3 poli; ESU Basic NU se intelege bine cu astfel de motoare. Este nevoie de un decodor cu frecventa PWM cat mai mica, preferabil de ordinul sutelor de Hz.
 
Foloseste ESU V3. Eu asa ceva am pus si se intelege foarte bine cu taurusul de la Piko. Daca nu mai gasesti V3 poti lua V4 cai cam acelas lucru(e varianta imbunatatita a lui V3)
 
imbunatatita facuta praf :-x adica setezi de te rupi si tot nu iti merge cum vrei.deh, decodor neterminat....
 
Voi spuneti ca de la decodor vine mersul ala-n sughituri? Logic asa ar fi, insa cand e "analoaga" (adica fara decodorul infipt in mufa) tot aiurea merge, in sensul ca stau cu inima indoita ca are mici intreruperi din cand in cand... :( Si e noua iar sinele-s mereu curate! (Btw, eu sunt paranoic la capitolul sters linii si curatat roti. Dupa nici 25-30 de ture de oval simt nevoia acuta sa inhalez vapori de alcohol tehnic.) :lol: