Iluminarea vagonului posta din setul Roco 64000

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

illes_cristi

New Member
2 Februarie 2011
1
0
Oradea
LOCATION
Oradea

Fig. 1

Anul trecut (2010) am achizitionat un set Roco 64000 second hand. (Din set lipseste vagonul de bagaje, daca cineva stie de unde as putea face rost de el, let me know). Vagoanele vin gata pregatite pentru iluminat. Sub acoperisul fiecarui vagon se afla doua lamele pentru alimentarea surselor de lumina (Fig 2) .


Fig. 2

Vagonul posta este impartit in doua:
1. un compartiment clasa II pentru calatori (Fig. 1 - partea stanga din imagine)
2. compartimentimentul pentru posta (Fig. 1 - partea dreapta din imagine)

Am iluminat doar compartimentul pentru calatori folosind un SMD galben, iar la capetele vagonului am pus
cate un LED rosu care poate fi stins/aprins prin intermediul unui jumper.

Imaginile de mai jos reprezinta circuitul construit.


Fig. 3

Circuitul consta din:
– 2 x LED-uri rosii de 2mm. Fiecare LED rosu este inseriat cu cate un jumper si un rezistor de 1K (Fig. 4 –
circuitele verde si albastru)
– un SMD galben inseriat cu un rezistor de 1K (Fig. 4 – circuitul rosu)
– o punte redresoare (Fig. 4 - „+” si „-” reprezinta iesirile puntii redresoare; cele doua fire cu izolatie rosie
reprezinta firele de alimentare ale circuitului)
– un condensator de 220uF 63V (Fig. 4 – liniile galbene reprezinta bornele condensatorului)


Fig. 4


Fig. 5


Fig. 6 - Circuitul montat in vagon


Fig. 7– vagonul montat – in compartimentul din partea dreapta se poate observa lumina galbena


Fig. 8


Fig. 9