Revizia unui etajat dublu de la Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Revizia unui etajat dublu de la Piko


Revizia acestui vagon dublu etajat si antic de la Piko, a continuat la cererea posesorului cu modificarea luminilor de interior pe baza de leduri si cu montarea de lampi finale la ambele capete. Vagonul era dotat cu un sistem de iluminare cu cate doua becuri in fiecare vagon, bazat pe placi metalice combinate cu carton. Am regandit intregul sistem si am confectionat placi de iluminare din placa de circuit dublu-placata, pentru a rezolva problema continuitatii circuitelor astfel incat montajul sa nu interfereze negativ cu structura vagonului. Am folosit principiul cu diode la capete pentru redresarea curentului astfel incat sa lumineze interiorul indiferent de directia de mers, iar luminile pozitiei sa se aprinde diferit la cate un capat in functie de directia de deplasare. Pentru iluminarea vagonului am folosit cate doua leduri alb/cald inseriate cu cate un rezistor de 1kohm iar pentru pozitii am folosit cate doua leduri punctiforme rosii, care se potriveau perfect in locasul felinarului original. Acestea doua sunt legate in paralel intre ele si inseriate cu un rezistor de 1 kohm. Pentru eliminarea palpairilor montajul este sustinut de cate un condensator de 2200 micro/ 35 volti montat la ambele capete. Diodele de redresare sunt de tip 1N 4007. Placa realizata se fixeaza de plafon cu ajutorul unr bucati de dubluadeziv.

 
vagonul este facut de Shicht/Sachenmodelle...probabil Piko doar le-a comercializat pe piata din est...